Toplantı Salonları için Rezervasyon Nasıl Artırılır? 0

Çoğu otel yöneticisinin parmağının ucunda çoğu zaman yeterince iyi kullanamadıkları veya anlayamadıkları bir hazır gelir kaynağı vardır: 40 veya daha az kişinin kullandığı toplantı odaları.

Özellikle değişmekte olan işgücünün etkisiyle son yıllarda toplantı salonlarına duyulan ihtiyaç büyük bir artış gösterdi. Güncel bir IDC raporuna göre ABD’deki mobil çalışan sayısı 90 milyonun üzerinde ve hızla artıyor. 2020’de ise toplam ABD işgücünün %70’ine ulaşması bekleniyor.

Sektörün önemli firmalarından Cvent, tüm toplantı ve etkinlik çeşitlerinin küresel pazarının yıllık 565 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor. Azami 40 kişilik bu toplantı odalarında elde edilen kazanç ise bu tutarın 50-60 milyar dolarlık bir kısmını oluşturuyor.

Toplantı salonlarından kazanç sağlamak otellerin kaybetmeyi göze alamayacağı bir fırsat. Bunun için:

Rezervasyon kolay olmalı

Yüksek talebe karşın raporlar bir otelde toplantı odası kiralamanın her zaman kolay olmadığını söylüyor. Örneğin ABD’de toplantı salonları için rezervasyonlar elden yapılıyor böylece pazarlıklar ve iyi yapılmamış sözleşmelerden ötürü kullanışsız bir yer ayırtma sistemi ortaya çıkıyor. Birçok müşteri tamamlanması 3-4 günü bulan, yavaş işleyen bu süreçten oldukça rahatsız.
Bir toplantı acentesi müşterilerinin %46’sının otellerle bu konuda iletişime geçtiklerinde ya geç cevap aldıklarını yada hiç bir cevap alamadıklarını belirtiyor. Birçok otel için gecelik oda rezervasyonları çok daha karlı ve bu yüzden öncelik sahibi.
İngiltere’de yapılan bir araştırma yaklaşık olarak 10.000 orta boyutlu toplantı salonunun bulunduğunu gösteriyor. Rapora göre bu mekanların sadece %30’u herhangi bir zamanda kullanımda olduğu için potansiyel bir kazanç kaynağı kaybedilmiş oluyor.

Teknolojiyi kullanmak önemli

Toplantı salonlarına olan talebin artması, rakip firmaların sayısında artışa sebep oldu. Piyasaya yeni dahil olan firmalar teknolojiyle uyum sağladı ve rezervasyonları kolaylaştırmak için yeni uygulamalar üretti.

Rezervasyon için internette ava çıkmak ve telefonda saatlerce beklemek yerine, toplantı salonu arayışında olan şirketler bu uygulamaları kullanabilir. Uygulamalar zaman aralığına göre arama yapabildiği gibi sunulan hizmetleri ve ücretleri de kıyaslayabiliyor. Daha iyi uygulamalar ayrıca yer ve tesisler hakkında bilgi vererek şirketin arayışını hızla çözmenin yanında daha verimli hale de getiriyor.

Rezervasyon saniyeler içinde halledilecek basit bir işlem. Gittikçe gelişen piyasada rekabet edebilmek içinse şirketlerin bu konudaki yeni stratejileri uygulayabilmesi gerek.

Bırakın uygulamalar çalışsın

Güzel haber şu ki; artık özellikle oteller için tasarlanmış uygulamalar mevcut. Şirketlerin ihtiyaç duyduğu bilgiyi sağlamanın yanı sıra bu uygulamalar online ödeme gibi yararlar da sağlıyor.

Sadece satış gücüne veya internet sitesine dayanan oteller için sık kullanılmayan bir toplantı salonundan kısa sürede gelir elde etmek pek de kolay değildir. Bu uygulamalar, toplantı salonlarının kullanılmadığı zaman dilimlerini kolayca görüntüleyip potansiyel müşterilerin otelin müdahalesi olmadan odayı kiralamasını sağlıyor.

Bir mobil ve online rezervasyon platformu olan Bizly uygulaması, otellerin bu teknolojiden nasıl kazanç sağlayacağının harika bir örneği. Konaklama sektörüyle yakından ilgilenen Bizly‘nin mobil uygulaması şirketlerin kendilerine uygun mekanları seçip müsait olup olmadığını saniyeler içinde kontrol etmesi için tasarlanmış.

Uygulama, yeme içme konusunda ve diğer hizmetler hakkında da bilgi sağlıyor. Özellikleri arasında Uber uygulamasıyla bağlantı ve katılımcıları davet etmek için otomatikleştirilmiş bir takvim yer alıyor.

Değişiklik zamanı mı?

Bir otel yıllardır toplantı ve etkinlik salonları kiralıyor olsa bile, şu an sahip olduğu alanı ve bunu nasıl kullandığını gözden geçirmek için uygun bir zaman. Oteller bu konudaki ilkelerini revize ederek, pazarda gerçekleşmekte olan bu sessiz devrimden ve artan talepten avantaj sağlayabilir.

Azami 50 kişinin gerçekleştireceği toplantılar için uygun salonlar sunmak, oteller açısından muhteşem bir potansiyel gelir kaynağı ve bu konudaki talep gün geçtikçe artıyor. Oteller yüksek kaliteli mekan arayışındaki şirketlere hitap eden salonlar sunarak, yeni müşteriler çekebilir.

Bizly benzeri şirketler gerekli uygulamaları piyasaya sunup hedeflenen kitleye satış yapıyor. Bu alanda başarının sırrı ise, doğru teknoloji ortağıyla çalışmanın getirdiği görünürlük. Havada değişiklik kokusu var, ve bu değişiklik aynı zamanda yöneticilere önemli bir fırsat sağlıyor!

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.