Google Trips, Şimdiden Expedia’yı 2’ye Katladı. 0

Eğer Google gibi halka açık şirketler hisse sahiplerine temsili görevler vererek tutunsaydı, o zaman Google, ki zaten çoktan dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden ( Priceline Group, TripAdvisor ve Ctrip’in birleşiminden daha büyük), online seyahat acentası olmak uğruna kendi reklam şirketinin ayağını gözünü kırpmadan kaydırırdı.

–Dennis Schaal

Google ne zaman bütün seyahat ürünlerini bir araya toplayacak ve Expedia, The Priceline Group ve yükselişte olan Ctrip’e rakip olacak?

Yakın bir zamanda zaman hatta yakın gelecekte bile değil. Bunu bir süredir dile getiriyorduk- doğrusu yıllardır- ama şimdi teorimizi güçlendirecek dolar bütçelerine bakıp, bunu Google yöneticisinin Eylül ayında Manhattan’daki Skift Küresel Forumu’nda konu üzerine yaptığı yorumlarla birleştirebiliriz.

Google halizahırda seyahat-reklamı işinden -arama sayfasındaki yer alan paralı linkler de dahil olmak üzere- Priceline Group, TripAdvisor ve Ctrip’in toplamından daha çok gelir elde ediyorken neden online seyahat acentası olmak istesin?

Bir yatırımcı grubu halka açık bilgileri inceledi, bilgiye dayalı bazı tahminler yaptı, ve tereddüt etmeden Google’ın var olan seyahat reklamı işi hakkındaki tahminlerini Skift ile paylaştı. Google 2016 yılında yaklaşık 6.2 milyar doları sadece dört seyahat reklamcısından, ismen Priceline Group, Expedia Inc., TripAdvisor ve Airbnb, olmak üzere seyahat reklamcılığından aşağı yukarı 12.2 milyar dolar kazanç elde etti.

Google’ın 2016 için öngörülen 12.2 milyar seyahat geliri kapsamına ilişkin bir fikir elde etmek için bunu dört büyük şirketin 2015 yılında kazandığı gelirlerle karşılaştırabilirsiniz: The Priceline Group (9.2 milyar dolar), Expedia (6.7 milyar dolar), Ctrip (1.6 milyar dolar) ve TripAdvisor (1.5 milyar dolar)

Yani,bu analize göre Google’ın hali hazırdaki seyahat reklamlarından kazancı hatırı sayılır bir biçimde Priceline Group’unkinden daha fazla, Expedia’nınkinin iki katı ve Google, Expedia ve TripAsvisor’ın birleşiminden daha fazla seyahat reklamından kazanç sağlıyor.

Şüphesiz Google bu seyahat reklamı kazancını alıyor ve online gezi, havayolları, otel, araba kiralama ve gemi seyahatleri, ki çoğu düşük marjlı işlem gelirine daha bağlı, listesinden daha fazla kar marjı elde ediyor.

Yani bir daha eğer size birisi Google’ın yeni bir seyahat uygulaması çıkarmasının dünyanın en büyük arama motorunun sonunda seyahat işine girdiği demek oluyor derse yüzlerine gülebilirsiniz çünkü Google’ın sehayat şirketi online seyahat devi Priceline’ınkinden daha büyük.

PEKİ ONLINE SEYAHAT ACENTASI HALİNE GELMEK?

Eğer Google gerçekten bir online seyahat acentası haline gelseydi, Priceline Group ve Expedia gibi sahip olduğu veya gelecekte iş birliği yapacağı Airnbn gibi seyahat reklamcılarını soyutlamış ve seyahatten elde ettiği yüklü miktarda kazancı tehlikeye atmış olurdu. TripAdvisor ve Yelp Google’a bir hayli kızgın olduğu halde reklam vermek için Google’dan başka seçenekleri yok. Aynı şekilde en büyük seyahat şirketleri Google’dan daha iyi bir seçenek olmadığından reklam için Google’ı kullanmak zorundalar, ama bazı şirketler, Expedia’da bunlara dahil, istikrarla yatırımlarını Facebook ve başka sosyal platformlara dağıtmaya çalışıyor.

Google’ın bir gün kendi seyahat işini başlatması her zaman rakiplerinin aklında bulundurduğu bir şey çünkü Google müşteri hizmeti çalışanları dışında tam donanımlı online seyahat acentası için gerekli olan çoğu özelliğe sahip. Google’ın seyahat portföyü şimdiden Google Uçuş, Google Otel Reklamları, oteller ve havayolları için bir çok seçenek sunan Google Rezevasyon, Google Haritalar, otel ve restoran görüşleri ayrıca Frommer ve Zagat’tan elde edilen içerikler, Android işletim sistemi, “Bir Plan Bir Seyahat” ve mobil ve masaüstü için uygun seyahat rehberi özelliğinin yanında bir de yeni bir uygulama olan otel ve uçuşların planlanmasına yardımcı bunun yanında turlar ve aktiviteler öneren Google Gezi’yi kapsıyor.

Küresel Skift Forumu’ndan konuşmuşken, Google’ın Oliver Heckmann’ı- ki kendisi seyahat ürünlerinin başıdır- Google’ın büyük planı hakkında oldukça dürüsttü. Google’ın kendisini bir “cevap motoru” ve ücretli veya ücretsiz linkler üzerinden doğru kişiye doğru zamanda “bir bağlayıcı” olarak gördüğünü ama aslında seyahat planlama sitesi veya rezervasyon motoru olabileceğini tartıştı.

Hatta Heckmann Google’ın müşterilerinin ilk aşamalardan itibaren kendi arama motoru ve yan imkanlarını kullanarak gezilerini planlamalarını istediğini ancak seyahat planlama sitesi haline dönüşmek istemediklerini açıkladı.

“Şuan için seyahat planlama uygulaması yapmaya niyetimiz yok” Google Gezi’ye referans ederek ve rezervasyonların en çok istenilen şey olduğunu bildiğini gösterek ekledi “Bu çok farklı bir alan. Biz inanıyoruz ki Google seyahat planlamasında uğranacak ilk duraktır.”

Google Gezi’nin amacının bir “yardımcı” ve “rehberlik etmek” olduğunu bu yüzden de turlar ve aktiviteler hakkında öneriler içerdiğini söyledi Heckmann, Google’ın kendi bünyesinde uçak biletleri satmayı planlamadığını ancak Lufthansa, Virgin America, Westjet ve oteller için kolay rezervasyon yapma imkanı sunduğunu bunun amacının da mobil tecrübeyi en iyi hale getirmek olduğunu ekledi.

Heckmann Google kendi bünyesinde uçak biletleri satmak istemediğini veya online seyahat acentası haline gelmek istemediğini söyledi.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Google’ın başlı başına bir online seyahat acentası haline gelmesi dünyanın en büyük seyahat reklam şirketlerini ve başlı başına seyahat şirketlerinden bazılarını tehlikeye atardı.

GOOGLE REZERVASYON YANLIŞ ANLAŞILDI

Heckmann Google Rezervasyon’un ismini başka bir şey yapmalıydık çünkü ismi herkes tarafından çok yanlış anlaşıldı dedi.

Google Rezervasyon kullandığınızda rezervasyonu Google üzerinden yapıyor olmanıza rağmen paranın asıl gittiği yer oteller ve havayolu şirketleridir. Google şirketle bilgileri paylaşır ki bu da işin müşteri hizmetleri kısmını halletmiş olur.

Heckmann’ın dediğine göre Google Rezervasyon’un yaratılmasındaki nedenlerden biri de, seyahat dışında başka alanlarda da kullanılmasının yanında ortakların mobil sitelerinin kalitelerinin birbirinden çok farklı olması ve mobil tecrübeyi en iyi hale getirmektir. Mesela Google son zamanlarda müşterilerin sürekli olarak çok fazla dijital ses bombardımanına maruz kalması veya bu seslerle dikkatinin dağılmasıyla doğru orantılı olarak mobil cihazlarda kullanıcı oturumları süresinin düşüşte olduğunu ve bunun da konversiyonu zedelediğini fark etti.

Heckmann Google tek başına bir rezervasyon şirketi haline gelmek istediğinden değil dedi.

Eğer koşullar değişirse bütün bunlar Google’ı bir gün online gezi acentası olmaktan alı koymaz. Ama şimdilik planlar arasında böyle bir şey yok, yada gelecek birkaç yılın için.

Bir yatırımcının Skift’e söylediğine göre “Google uygulaması rezervasyon eklemiyor. Sermayeyi Priceline ve Expedia arasında zinde tutmak istiyorlar. Google çoktan seyahat sektöründe ortalığı yakıp kavuruyor (sadece Priceline ve Expedia’dan 6 milyar dolardan daha fazla kazanıyorlar) bunu neden mahvetmek istesin ki?”

Heckmann’ın Eylül 2016’da Skift Küresel Forumunda yaptığı konuşmayı aşağıda bulabilirsiniz ve onun altında da Google’ın seyahat kazançlarının tahmininin nasıl hesaplandığını görebilirsiniz.

GOOGLE’IN 2016 SEYAHAT REKLAMI KAZANCI

The Priceline Group ve Expedia Inc, kendilerinin geniş yelpazedeki markalarıyla birlikte 2015 yılında online reklamlar için toplam 4.9 milyar dolar harcadılar ve 2016’ya bu rakamı yaklaşık 6.8 milyar dolara çıkartarak adım attılar. Eğer bu harcamaların yaklaşık yüzde doksanı Google’a gidiyorsa o zaman Google sadece bu iki şirketten aşağı yukarı 6.1 milyar dolar kazanmış oluyor.

TripAdvisor muhtemelen 2016 yılında Google için 500 milyon dolar harcamıştır, TripAdvisor’ın 2015teki toplam harcaması 507 milyon dolardı. Airbnb’nin Google için yaptığı harcama, halk arasındaki dedikodulara ve uzaman görüşlerine göre, 2016’da 300 milyon doları bulmuştur.

-Bunun anlamı da Google sadece bu dört –Priceline, Expedia, TripAdvisor ve Airnbn- şirketten toplam 6.2 milyar dolar kazanç elde etmiştir.

-Aşağı yukarı Google’ın seyahat reklamlarının yarısı tedarikçi şirketlerden oluşmaktadır, havayolu şirketleri, oteller, araba kiralama şirketleri, gemi turu şirketi ve turistik mekan pazarlamacıları.

-En büyük online seyahat acentası ortaklarına bir de tedarikçi şirketleri eklersek, Google’ın seyahat reklamcılığı işinden elde ettiği miktar çok rahat 12.2 milyar dolar belki de daha fazladır.

Kaynak: Skift

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.