Ticari ve Birinci Sınıf Seyahatlerde Dünyada Yaşanan Büyümeler 0

Lüks deneyimlerin ultra zenginliğin ötesinde demografik olarak daha erişilebilir olduğu kitlesel lüks seyahat dönemine girdiğimizi varsayıyoruz, dünyada ortaya çıkan yeni popüler noktalar olduğu da görülüyor, bu nedenle ticari ve birinci sınıf dahil olmak üzere lüks seyahatin nerelerde büyüdüğü ve neden büyüdüğünü sorguluyoruz.

Avrupa’da birinci sınıf uçuşlarda sürekli bir düşüş meydana geldi, muhtemelen bunun en büyük sebebi ekonomik durgunluk ve bu duruma eşlik eden tasarruf tedbirleri. Bu dönem boyunca birçok Avrupa firması ve kamu sektörü kuruluşu kemer sıkma politikası uyguladı ve belirli bir mesafenin altındaki uçuşlar için ticari sınıf uçuşlarına yönelik kısıtlamalar getirdi.

business-flight-bookings-2011-2015-688x437

Aynı dönemde Kuzey Amerika’da bu durumun tam tersi söz konusu oldu ve ekonomik durgunluk olmasına rağmen ticari sınıf trafiği büyümeye devam etti. Bu durum, lüks boş zaman seyahati yerine bölgesel iş seyahati modelleriyle açıklanabilir.

Asya, bu süreç içerisinde ticari sınıf uçuşlarında en büyük yükselişin yaşandığı yer oldu. Bu durumu büyük olasılıkla, kıtadaki Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’da yaşanan yükseliş, hızla büyüyen küresel iş ağları ve bölge genelinde ortaya çıkan ve boş zaman seyahatleri için ticari sınıf rezervasyonu gerçekleştiren yeni bir sınıf teşvik etmiş olabilir.

Aynı dönemde yapılan birinci sınıf uçuşlar için Amadeus Seyahat Bilgi verilerine bir göz attığımızda Kuzey Amerika’da yapılan yurtiçi birinci sınıf uçuşların tüm küresel pazarda yapılan uçuşlar üzerinde belirgin bir hakimiyetinin olduğunu görüyoruz.

first-class-bookings-2011-2015-688x410

Bu durum, Birleşik devletler yurt içi uçuşlarının tüm küresel hava yolculuklarının çok yüksek bir kısmını oluşturduğunu göstermesinin yanı sıra, Birleşik Devletler lüks seyahat pazarının diğer bölgelerle karşılaştırıldığında olgunluk dönemine girdiğini de gösteriyor. Gerçek şu ki; bölgedeki birinci sınıf uçuşların sayısındaki artış, varlıklı vatandaşların seyahat modellerini ekonomik durgunluk boyunca da değiştirmediklerini ve pazarın da tasarruf politikalarına bağışıklık gösterdiğini gözler önünde seriyor.

Ticari birinci sınıf rezervasyonlarda düşüş yaşanmasına rağmen, FlyVictor’un son raporuna göre Batı Avrupa’da özel havacılık bir önceki yılın aynı dönemine göre %2.8 büyüdü. İş için seyahat edenler için özel havacılığa dönüş yükselen bir trend, özel jet alımı yavaş ama istikrarlı büyüme gösteriyor ; fakat yüksek gelir segmenti için kısa mesafeli seyahatlerde bir alternatif gerek ve bu anlamda birinci sınıf uçuşları alma olasılıkları da çok yüksek;fakat bu da genelde lüks ihtiyaçlarına cevap vermiyor.

Bu linkten “Lüks Seyahatin Geleceğini Şekillendirmek” raporunun ücretsiz bir kopyasını indirebilir ve  “ lüks gezgin sınıfı” testini çözerek hangi tür bir lüks gezgin olduğunuzu görebilirsiniz.

Kapak Görseli: Emirates Airline

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.