Tatil Fırsatları Nasıl Faciaya Dönüşüyor

Fırsat sitesinden satın aldığı 3 günlük tatili faciaya dönen okurumuz; yaşadıklarını turizmhaberleri.com’a anlattı..Şikayeti masaya yatırıyoruz ve soruyoruz: SİZCE KİM HAKLI..?

İnternetten bir tıkla tatil seçmek, “oh ne rahat ” dedirtiyor insana..Kredi kartı ile ödemeyi de yaptığınızda geriye sadece muhteşem bir tatili hayal etmek kalıyor… Hele bir de hayatınızın fırsatını yakaladığınızı düşünüp bir fırsat sitesinden yarı fiyatına almışsanız o muhteşem tatili…keyfinize diyecek yoktur eminiz…

Başlangıçlar hep böyledir…Hayaller bavullanır, ayaklarınız yerden kesilir, tatilin efendisi olarak otelin kapısına gelirsiniz….Ve bir kabus başlar tatil yerine…Şaka gibi dersiniz yaşadıklarınıza, uyanmak istersiniz kötü bir rüyadan ama artık ülke turizminin acı gerçekleri ile karşı karşıyasınızdır…

Uzun yıllardır turizmhaberleri.com ‘u takip ettiğini belirten ve isminin açıklanmasını istemeyen okurumuz başına gelen tatil rezaletini bizlerle paylaştı. Bodrum Gümbet’te 4 yıldızlı bir otelde 3 gece 4 günlük bir fırsat tatili alan okurumuzun yaşadıkları ülkemizde ilk değil, son da olmayacak…

turizmhaberleri.com olarak tüketici şikayetlerine yer vermek, sektör sorunlarını ortaya koymak, sektör temsilcilerinin dikkatini çekmek ve iyileştirmeler yapılmasını sağlamayı amaçlıyoruz.

Önce okurumuzun TATİL REZALETİ başlıklı şikayetini yayınlıyoruz.

Tüm bir sene çalışıp, oohh ayaklarımı uzatıp kumsalda kitabımı okuyayım, yediğim önümde yemediğim arkamda hayalleri kurarken kendimizi bir facianın içerisinde bulduk. Şehir fırsatlarından “grupfun ” sitesinden Gümbet’te … Otel’den 3 gece 4 günlük bir fırsat aldık. Kişi başı 60tl’den, normal fiyatları 120 Tl’imiş.

Otele giriş günü, saat 13.30 sıralarında otele geldik. Ama lobide 30 kişiye yakın insan vardı. Ortada bir gerginlik vardı ama tam kavrayamamıştık. Lobi içerisinde bulunan insanlarla sohbet etmeye başladığımızda; sabahın 10’undan beri lobide bekleyen insanların bulunduğunu öğrendik.

Sorduğumuzda bize yapılan açıklama odaların temizleniyor olmasıymış. Genel olarak odayı boşaltma saati 12.30-13.00 arasıdır. Bu kadar saatte odayı temizleyemiyorlardı. Biz de saat 14.30’a kadar bekledik oda anahtarımızı almak için.

Hemen bizim önümüzden bizimle yaşça akran olan 3 çift anahtarlarını alarak odalarına gitti. Arkalarından biz de gittik ki gitmez olaydık. O korkunç manzarayla karşı karşıya kaldık. Güneş görmeyen, oda pislik içerisinde, işçiler odalara klima takıyor, odaların her yeri toz toprak içinde kalmış. Bize resmen depodan bozma bir oda uygun görmüşler.

Bunu gördüğümüzde çılgına döndük. Derhal lobiye gittik ve hepimiz ateş püskürüyorduk, o kadar saat yol yorgunluğu ile hayaller kurarak geldiğimiz otelde şoka uğradık. Hemen müdür ile görüşmek istedik. Otel müdürü olan Hasan bey; “yapabileceğimiz bir şey yok, bu odaların kör oda olduğunu ve buraları değerlendirmek istediklerini belirttiler. “Bunu turizm firmasına ve danışmada bulunan arkadaşlara, fırsatı alan kişilere söyleyin ” demiş.

Ne oteldeki insanlar ne de “enmodatatil.com ‘dan Özgür bey hiç birimize söylemedi. Hasan beyden daha baskın çıkınca bizi bir günlüğüne başka bir otele, ardından ertesi gün bizi daha iyi odaya yerleştireceğini söyledi. Saat 16.00 da bizi Bitez’de bir otele yerleştirdi.

Otel şaka gibi haremlik-selamlıktı. Sistemimiz herşey dahil olmasına rağmen yemek çeşitleri çok azdı, alkol yoktu, odalarda tespih ve seccade vardı… Havuzlar bayan ve erkek olmak üzere ayrılmıştı. Ben eşimle tatile gidiyorum ve günümü ayrı olarak geçiriyorum, şaka gibi….

Ertesi gün bizi alan Hasan bey nispeten daha iyi bir odaya yerleştirdi. Ama rezaletlerin ardı arkası kesilmiyordu. Havuz desen o kadar bulanık ki su pislikten yeşilleşmiş durumdaydı, yemekler çok az iki çeşit ana yemek veriyorlar ve onu da insanlar çoookk uzun bir sıra oluşturuyorlar almak için tabağı elinize aldığınızda aşçı yardımcıları servis kaşığını yemeğin içine daldırıp bir sallıyor içinde iki adet et kalıyor ve onu utanmadan tabağınıza koyuyor. Salatalar deseniz hepsi ot türünden, tatlı deseniz 4 çeşit, beyaz olan mutfak kapısı leş gibi ve Yemek salonunda ağır bir koku, yemek yemeğe korktuk.

Su içmek isteğinizde hiç bir zaman soğuk su yok veya sebilde takılı bir damacana yok, bira içelim dedik asitsiz bir şerbet, buz isteriz buz makinesi bozuk buz yok, votka isteriz daha gelmemiş otele gelecek, biz otelden ayrılana kadar da gelmedi zaten.

Otel içerinde hijyen sıfır, otelin her yerinde çöp torbaları vardı, onlar en az iki gün bekledi. Havuz kenarında bir tane bardak toplayan bir çalışan göremedik. Bu otel dört yıldızlı.

Otelde son gecemizde yemek saatinde bir bayan geldi ve “otelden memnun musunuz ” dedi.. “saat 22.30 ve insanlar yemek için hala sıra bekliyorlar, hayır ” dedik. Kendisi de tatil için …. otele gelmiş. Elinde bir kağıt, imza topluyor. Ben 72. imzayı attım. Gelen bayanın yüzü o kadar şişmiş ki sanki sağlam bir yumruk yemiş gibi, meğerse odasını saat sabah 5’te kurtçuklar basmış ve çılgına dönmüş. Sabah 06’da bayanın odasını ilaçlamaya gelmişler. Otel sahibi bayanın etrafında dört dönüyor vazgeçirmek için ama nafile, imzalar sabah belediyeye verilecekti.

Otelden ayrılacağımız sabah; bir baktık ki havuz kenarı çevrilmiş temizlik yapılıyor, Havuz klorlanmış. O leş gibi olan bar otel müdürü olan Hasan bey tarafından raflar tek tek çektirilip sildiriliyor. Biz otelden ayrıldık ama kalan 2 çift arkadaşımızdan aldığımız haberlere göre otelde havuza kürdan atsan gözükür duruma gelmiş, mutfak kapısı temizlenmiş, akşam otele fasıl gurubu bile gelmiş.

Sonuç olarak tatilimizin 3 günü rezilik içerinde geçti, otel sahibi öyle bir hale gelmiş ki biz paramızı alalım da insanlar ne yaparsa yapsın mantığındalar. Kendi imajlarını bu kadar kötüleyen bir işletme görmedim. Biz de bir daha bu oteli tercih etmeyi düşünmüyoruz. Ama … otel bize sadece 8 tane birbirinden güzel arkadaş kazandırdı başka bir artısı olmadı. Şikayetimi gündeme getirmenizi ve yetkilileri uyarmanızı rica ediyoruz.

Okurumuzun şikayetlerini okuduktan sonra www.grupfun.com yetkilisi Özgür bey ile görüştük ve ilk sorumuzu sorduk:

” www.grupfun.com seyahat acentası mıdır..? Zira santral telefonundaki yönlendirme; tatil fırsatları için 1’i, yurtiçi turları için 2’yi, kültür turları için 3’ü,uçak bileti için 4’ü, Yurtdışı turları için 5’i, rent a car için 6’yı tuşlayın…. şeklinde uzuyor, bir seyahat acentası görüntüsü veriyordu.

Grupfun’ın bir fırsat sitesi olduğunu, tatil paketlerininin www.enmodatatil.com bünyesinden satıldığını açıkladı Özgür bey ..Ama web sitesinde TÜRSAB üyesi seyahat acentası olduğuna dair en ufak bir bilgilendirme yoktu..Ne bir Türsab logosu, ne de Türsab belge nosu…

HANİ ACENTANIN WEB SİTESİNDE TÜRSAB LOGOSU VE BELGE NOSU…? 

Enmodatatil.com web sitesi 1996 yılından bugüne faaliyet gösteren TÜRSAB üyesi “www.tatilxl.com ‘a aitmiş. Web sitesi henüz yeni kurulduğu için test yayınında olduğu söyledi Özgür bey. Ne yazık ki 1996 dan beri turizm sektöründe olduğu ifade edilen tatilxl.com ‘da da TÜRSAB üyesi bir seyahat acentası olduğunu belirten en ufak bir detay yoktu. Bunu öğrenmek için internet araştırmaları, Türsab sorgulamaları yapmak gerekiyordu. Yasalar ve mevcut kurallar hakkında bilgi sahibi olmayan Tüketicilerin ise bunu öğrenebilmesi çok zordu. Ortada bu kadar kaçak seyahat acentası varken seyahate kiminle çıkacağını bilmesi gerekir tatil tüketicisinin..Ve mağdur olduğunda hakkını nasıl arayacağını, neler yapması gerektiğini….

OTELLERİN HİJYEN SORUNU VAR AMA ODA TALEBİ PATLADIĞINDAN KİMSE ÖNEMSEMİYORMUŞ… 

Bodrum Gümbet’te 4 yıldızlı olduğu belirtilen otelde yaşanan 3 günlük kabus gibi tatil şikayeti ile ilgili görüştüğüm Özgür bey’in yanıtları oldukça ilginçti:

“Müşterimizi gönderdiğimiz otellerin hizmet kalitesi ve hijyenlerini biz bilemeyiz, takip edemeyiz. Müşteriye iyi hizmet vermek ve memnun etmek onların görevi “ diyor. (Böylece acenta olarak topu otelcilere atmış oluyor.)

Bodrum bölgesinde otellerin hijyen sorunları olduğunu, 3-5 otele denetim gittiğini bu yüzden kapandığını ancak ertesi gün yeniden açıldıklarını belirten Özgür bey; ” çünkü Bodrum’da yaz aylarında büyük yatak talebi var. Herkes kalacak yer arıyor ve yoldan geçen otele giriyor, şartları ne olursa olsun.. Bu otelleri şikayet eden de yok.. ” diyor. (Bodrum’da nerde olsa yatarım farketmez mantığı mı?)

FIRSATÇILARA KÖR ODALAR..!! 

Otel müdürünün Kör odaların ( her açıdan dezavantajlı oda) fırsat siteleri üzerinden tüketicilere sunulduğunu, acentaların da bunu bildiğini söylemesine yönelik konuşan Özgür bey’in cevabını ise tartışmaya açıyoruz:

” Bodrum’da 300-400 Tl’ye de oda var, alırsınız paşalar gibi tatil yaparsınız. Ama 30-40 TL’lık bir tercih yaptığınızda fazla bir şey beklememek gerekiyor. Baştan kabul ediliyor yaşanacak sorunlar.. ” diyerek durumu özetliyor.

Peki bu durumda kim suçlu, kim haklı..?
Seyahat acentası mı?…Otelci mi..?..Tatil tüketicisi mi?…Hep birlikte özeleştiri yapalım ve bu soruların doğru cevaplarını bulalım.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu görüşmelerimizdeki yanıtlara ve yaşananlara ne tür açıklama getirecek?

BODER Başkanı Halil Özyurt’u iki kere aradık ama dönüş yapılmadı.. Kendisinden açıklama bekliyoruz..
Bodrum’da otellerin denetimi ne durumda?

TUROFED Başkanı’ndan açıklama bekliyoruz..
Türsab Başkanı Başaran Ulusoy’a soruyoruz; seyahat acentacılığı nereye gidiyor..?

CEVAP BEKLİYORUZ..

Kaynak: Turizm Haberleri

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • Yukaridaki yoruma tamamen katiliyorum. Biz bodruma grupfundan aldigimiz firsatla gittik gittigimiz otele rezervasyonumuz yapilmamis club lion diye igrenc bir yer zaten resimlerle ilgisi yok. Adam parasini odemedikleri icin boyle gaptiklarindan bahsediyor. Bizi club gumbet diye daha igrenc bir yere yonlendirdiler. Orasi da feci bir yerdi odalar pis klima yok fan bile yok saka gibi bir seydi. Kuzey bey denen sorumlu kisiyle konustum ama adam uste cikmak icin bana bagirdi. Boyle bir terbiyesizlik boyle bir is bilmezlik hayatim boyunca gormedim. Sakin grupfundan hic bir sey almayin. Dolandiricilarr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!