Start-Up’lar İçin En İyi Hangisi: PR veya Reklam? 0

Birçok işletme sahipleri tarafından halkla ilişkiler (PR) ve reklamcılık tamamen yer değiştirilebilir. (sundukları avantajlar açısından) Ancak bu konuda büyük yanlış anlaşılmalar var ve bu doğru değil. Avantajları olsa da, özellikle otelcilik sektöründe olanlar için ve yeni kurulan işletmeler için PR’ın daha etkili olmasının bir çok sebebi vardır.

Kitlenizi bilgilendirilmesi gerektiğinde;

Otelcilik sektöründe çalışmakla ilgili en heyecan verici şeylerden biri, ilk elden deneyimlediğiniz yeniliktir. Yenilikçi ve ya yeni bir ürünü satan bir şirket olma konusunda zor olan şey ise, potansiyel müşterilerinizi neden bu ürünün pazardaki diğer ürünlerden daha farklı / iyi olduğu konusunda bilgilendirilmesidir. Çünkü bu ürünlerin birçoğu teknolojik olarak ileri seviyededir. Bu nedenden dolayı bu süreç çok zor  ve müşteriler için kafa karıştırıcı olabilir. İşte PR tam olarak burada devreye giriyor.

İçerik pazarlamasıyla bağlantılı olarak PR, potansiyel müşterilerinizi bilgilendirmek ve şirketi uzman olarak kurmak için en iyi taktiktir. Bunu yapmak mümkündür çünkü otelcilikle ilgili yayınlar, otelcilere operasyonel süreçlerini nasıl geliştirebileceklerini öğreten satıcının tarafsız makalelerini (belirli bir markayı / ürünü satan / satmayan makaleleri) yayınlar. Yapılan PR zamanla firmanızın daha etkin bir şekilde satmasına ve satış döngüsünü önemli ölçüde kısaltmasına yardımcı olacaktır.

Tüketicilerin ürününüzü denemelerini istediğinizde;

İçeriğinizin yayınlanması için ve medya teşvikleri sağlamak için en iyi yollardan birisi, yayıncının ürününüzü okuyucularına ücretsiz deneme fırsatını sunmasıdır. Yayının hediye vermeyi yönetmesine izin vererek, ürününüzün görünürlülüğünü arttırırken, okuyucu kitlesi üzerinde değerinizin artmasına neden olursunuz.

Hedef kitlenizle daha güçlü bir ilişki kurmak, ürünleriniz hakkında olumlu bir izlenim bırakmak ve daha fazla satışa sahip olmak istiyorsanız, PR en iyi yaklaşımdır. Kamusal reklamlar insanların her gün gözünün önünde olduğu için daha az güvenilir olabilir. Örneğin, şirketinizden bağımsız bir üçüncü uzman tarafından yazılan makaleler şirketinize potansiyel müşterilerin zihninde daha fazla güvenilirlik kazandırır. Bir reklam sözcüsü tarafından verilen aynı mesaj birçok potansiyel müşteri tarafından göz ardı edilebilir.

Buna ek olarak, reklamcılık, kitlenize mesajınızı yalnızca tek yönlü pazarlama taktiği yaparak anlatmada etkilidir; bunun tersine, PR iki yönlü bir iletişim taktiğidir. (iletişim, markadan izleyiciye ve aynı zamanda tersine akar). Bu da potansiyel müşterilere daha çekici gelir ve bu nedenle daha etkili olur.

Ürününüzü değil, ürününüzün hikayesini satmak istediğinizde;

Bir hikaye, ürününüzün daha görünür olmasına büyük etki sağlar. Özellikle ürününüz endüstrinin bir görevi yerine getirmek için üretilen bir ürünse bu daha etkili olur. Çünkü böyle ürünlerin arkasında gerçekten güzel hikayeler vardır ve tüketiciler bu hikayeleri okumayı, medya da onları yayınlamayı sever.

Şirketinizin itibarını oluşturmak, özellikle kriz döneminde korumak;

İtibarlığınızın kurulması ve devam ettirilmesi Halkla İlişkiler’in özüdür. Daha önce de belirtildiği gibi, bir gazetecinin firmanız veya ürününüz hakkında yazması, okuyucularla / izleyicilerle güvenilirlik duygusu oluşturur.

Buna ek olarak, kurumsal bir kriz sırasında ve sonrasında, izleyiciler geleneksel reklamları kabullenmez. Kriz sırasında izleyicilerle iletişim kurmak için PR’ı kullanmak(özür dilemeyi ihmal etmeyin!), olumsuz etkileri hafifletebilir ve itibarını daha etkin bir şekilde korur (veya yeniden inşa edebilir).

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.