Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler, Nüfusu Ve Yenilecek Yemekler

Türkiye’den her yıl binlerce insanın gittiği Kıbrıs turları kapsamında gezilecek çok yer var lakin Kıbrıs’ta iyi bir tatil geçirmek içinde buraya gitmeden önce mutlaka Kıbrıs’ın geneli hakkında fikir sahibi olmak gerekiyor. Vizesiz turlar kapsamında en çok gidilen ülke olma özelliğine sahip ve ülkemize olan yakınlık avantajıyla Kıbrıs Akdeniz’in en büyük 3’üncü adası konumunda. Anadolu’nun 65 kilometre güneyinde bulunan ve Türk halkı tarafından yavru vatan şeklinde tabir edilen cennetten bir köşe. Kıbrıs aynı zamanda Afrika, Asya ve Avrupa’nın da tam kesiştiği noktada bulunuyor.

1960 yılında Zürih anlaşmasıyla birlikte bağımsızlığına kavuşmuş olan Kıbrıs 1983 yılında resmen kurulmuştur. Kıbrıs’ın kıyı uzunluğu 780 kilometredir. En önemli yerleşim bölgelerinin başında Lefkoşa, Girne, Gazi Magosa ve Güzelyurt geliyor.

Kıbrıs iki toplumun bir arada yaşamak zorunda olduğu bir ada. Toprakların üçte ikisini ise güney bölümü oluşturuyor. Uluslararası dünyada ise Kıbrıs Cumhuriyeti adanın tümünü temsil eder konumda bulunuyor. Kıbrıs denildiği zaman şahane Akdeniz manzarası, plajları ve sıcakkanlı insanları ile enfes bir tatil ülkesi akla geliyor. Kıbrıs gelirinin büyük bir bölümünü turizmden elde ediyor. Bunun içinde turizm anlamında önemli çalışmalar yapılıyor. Kıbrıs’ta iklim yılın her mevsiminde tatil yapmaya uygun. Doğa, bitki ve hayvan türleri kısacası Akdeniz boyunca uzanan plajlar, kültür ve tarih ile Kıbrıs herkesin görmesi gereken yerler listesinin ilk sırasında yer alıyor.

Türkiye’den Kıbrıs’ a gitmek için pasaporta ihtiyacınız yok. Elinize alacağınız kimliğinizle birlikte çok rahatça gidebiliyorsunuz. Ülkeye giriş ve çıkışlarınız da size verilecek olan forma bir damga vuruluyor ve seyahatiniz boyunca bu formu kaybetmemeniz istenecek. Çıkarken size verilen formu pasaport kontrolünüz sırasında teslim ediyorsunuz

Kıbrıs’ a karadan gidebileceğiniz gibi havadan da gidebiliyorsunuz. Uçuşlar dış hatlar bölümünden gerçekleştiriliyor ve gümrük pasaport kontrolünden geçiyorsunuz. İstanbul’dan uçuşlarda 1 saat 15 dakikalık bir süreniz var.

Adaya indiğiniz zaman ulaşım karayolu ile her yere mümkün yoğun bir Akdeniz iklimine sahip olan ülkede yazlar sıcak ve kurak kışlar ise yağmurlu ve değişken geçebiliyor. Kıbrıs denildiği zaman dikkatleri çeken bir konu da trafiğin soldan akmasıdır. Uzun süreler boyunca İngiliz kültürü etkisinde kalmış olan ülkede para birimi olarak TL, Euro ve Sterlin kullanılabiliyor. Kıbrıs’ı yılın her mevsiminde çok rahat tercih edebilirsiniz. Bunun içinde yukarıda belirttiğimiz gibi ülkemizden uygun fiyatlı Kıbrıs tur seçenekleri var.

Kıbrıs’ın Nüfusu

2016 yılında yapılan sayım neticesine göre Kıbrıs’ın nüfusu 1.187.575 civarında bu da eskiye göre % 10 civarında bir artışın söz konusu olmasına olanak sağlamış oldu. Kıbrıs’ ta hedef nüfusun daha da kalabalık olmasıdır.

Kıbrıs Yemekleri

Tarihi boyunca çok fazla kültürlerin etkisine girmiş olan Kıbrıs bunu yemeklerine de taşımıştır. Geniş bir mutfak kültürüne sahip olan Kıbrıs’ a gittiğiniz zaman mutlaka tatmanız gereken birçok lezzet var. Türkiye’den gidenlerin büyük bir bölümü ülkenin yemekleriyle sıkıntı yaşamıyor çünkü mutfak kültürleri bizimkine bir hayli yakın. Kıbrıs’ a gittiğiniz zaman mezelerden tutun da macunlarına varıncaya kadar hepsini bir tatmanızı öneriyorum.

Sonuç olarak toparlayacak olursak Kıbrıs hakkında şunu söyleyebiliriz. Bazen bir yaz tatili için bazen de kısa süreli yurtdışı turları kapsamında gidebileceğiniz dünyanın en güzel adalarından birisidir. Mevsimin yılın her döneminde güzel bir tatil geçirilmesine elverişli olması yaz ya da kış hafta sonu tatili için geçirilmesi noktasında oldukça faydalı. Kısacası Yavru vatan Kıbrıs’ a bir gezi istiyorsanız önce orayı tanımanız gerekiyor.

1 Comment

  • Pahalı olmasa güzel bir ülke aslında.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!