İkinci Uzakrota Travel Talks Etkinliğimizin Ardından 0

İkinci Uzakrota Talks etkinliğimiz olan – Turizmde Fenomen Pazarlaması etkinliğimizi Neredekal.com ve Tourism Malaysia Istanbul ana sponsorluğunda, 1 Mart’ta Habita’da gerçekleştirdik.

Etkinliğimiz Neredekal.com Pazarlama Müdürü Çağdaş Polat’ın, ”Seyahat Blogları Nokta Odaklı Bir Pazarlama Kanalı mı?” konulu sunumuyla başladı. Çağdaş Polat, markaların influencer isimlere olan bakışını anlattı. Hem marka tarafının fenomenlere yaklaşımı ve kendilerinden ne beklediği, hem de influencer isimlerin markalardan ne beklediğine  dair tecrubelerini paylaştı. Polat; ”Markalar, influencer isimlerden takipçilerini iyi analiz etmelerini istiyor. Kaç takipçisi var?, Kaçı yurtdışında?, Cinsiyet oranı ne? vb. Influencer isimlerin en çok beklediği ise ”süreklilik” olarak ortaya çıkıyor.” dedi.

Etkinliğimiz devamında ise ”Fenomen ve Marka İşbirlikleri Nasıl Olmalıdır” konulu oturumuzu Neredekal.com Pazarlama Müdürü Çağdaş Polat moderatörlüğünde, Interrail Türkiye‘nin kurucusu Bestami Köse ve Gezgin Kadınlar‘ın kurucusu Cemre Nur Meleke ile gerçekleştirdik. Çağdaş Polat’ın ”Bugüne kadar markalar ile işbirliği yaptınız oldu mu? ve ne çeşit işbirlikleri yaptınız sorusuna Bestami Köse; ”Interrail Turkiye olarak, markalarla kurumsal iletişim kuruyor olsak da bir zaman sonra bizim hayata ya da insan iletişimine bakışımız kendi felsefemizle alakalı olarak farklı olduğundan dolayı bu iletişimlerimiz bambaşka boyutlara ulaştı. Büyük firmaların kurumsal iletişimleri de dahil olmak üzere iletişime geçtiğimiz bazı firmalar ile birden dost olduğumuz zamanlar oldu. Bu çoğu kurumsal iletişim tarafından tercih edilmese de bu durumun tamamiyle bizim bakış açımızdan kaynaklandığını düşünüyorum ama ne kadar yakın olursanız olun firmaların ticari bakış açılarından dolayı iş yapamadığımız bir çok firma da olmuştur ve biz bundan çok rahatsız değiliz. Interrail Türkiye olarak çok ciddi markalar ile güzel işler yapmaya çalışıyoruz ama çok da felsefemizden taviz vermemeye çalışıyoruz.”, Cemre Nur Meleke; ”Biz daha yeni yeni ticari anlamla marka işbirlikleri yapmaya başladık. Daha çok gezilerimiz oluyor. 3 tane gezi yaptık mesela. Biz onlara fayda sağladık, onlar bizlere fayda sağladı. Bizim için profesyonellik tabi ki önemli ama asıl önemli olan kriter profesyonellikten ziyade bizim yaptığımız işe inanması. Sadece ticari, para kazanmaya odaklı şirketlerle ve kişilerle işbirliği yapmıyoruz.” diye cevap verdi.

”Fenomen ve Marka İşbirlikleri Nasıl Olmalıdır” konulu oturumumuzdan sonrasında ise sahneye ”Paylaşım Yapmak, Ürünü Kullanmayı Teşvik Ediyor Mu?” konulu sunumu ile Çok Okuyan Çok Gezen sayfasının kurucusu Sevil Mert çıktı. Konuyla ilgili olarak Sevil Mert; ”İnsanların sevdiği ve hoşlandığı bir ürünü sayfanızda gösterirseniz ve okuyucu kitleniz size güveniyorsa sizin gösterdiğiniz ürüne talep mutlaka artıyor. Örneğin; bir keresinde katranında Dünya haritasının bulunduğu bir saati sadece beğendiğim için paylaşmıştım. Paylaşımım sonrasında gelen yorumlarda çok sayıda ”Nereden aldın?”, ”Nereden alabiliriz?” sorusuyla karşılaştım.” dedi.

Son oturumumuzda ise Neredekal.com İçerik Yönetmeni Mesude Çakır ”Hikaye Anlatan İçerik Oluşturmak” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Mesude Çakır, bir marka kendi içerisindeki işbirlikçileri ile nasıl iletişim kurar, nasıl içerik oluşturur temaları üzerinde yoğunlaştı. Mesude Çakır, ”B2C için içerik hazırlarken öncelikle bilin ki; okuyucunun aradığı şey mekan ismi değil, aradığı şey hikaye. Deneyimlerken not alın. O anda cevabını bulamadığınız şey, 3 gün sonra normalleşebilir. Ticari bir bakış açısıyla değil, arkadaşınıza söyler gibi yazın. İçerik uzun oluyor ve okunmuyor diye düşünmeyin, herkes istediği kısmı okur, siz okunmayı kolaylaştıracak belgeler kullanın. Unutmayın: İçerik sadece yazı değildir, içerik ürünü anlatabilmek için ihtiyacınız olan tüm öğelerdir: yazı, fotoğraf, video, yorum vb.” dedi.

Etkinliğimize katılan herkese çok teşekkür eder, 1 Mart 2018‘de Habita & Uzakrota işbirliği ile düzenleyeceğimiz Uzakrota Talks – Turizm Teknolojileri konulu etkinliğine tüm turizmcileri davet ederiz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.