Sojern ve Google’ın Japonya Seyahat Raporu 0

Rapor, Sojern’in yaklaşık 350 milyon anonim gezgin profilinden oluşan bir havuzdan derlediği ‘seyahat niyeti’ ve rezervasyon verileriyle bir araya getirilen Google arama verilerinden yararlanıyor. Japonya Seyahat Raporu, farklı gezgin tercihlerinin ve alışkanlıklarının, uluslararası çapta nasıl değişiklik gösterdiğine dair verileri bir araya getirmiş bulunuyor.

Sonuçlar daha sonra Japonya’ya seyahat eden gezginlerin ilgisini çekme isteği taşıyan markalara anlamlı pazarlama önerileri sunmak amacıyla kullanıldı. Japonya Seyahat Raporu, özellikle, pazarlamacıların birbirinden farklı nüfus özellikleri sergileyen kitlelerle etkileşime geçme girişiminde bulunurken karşılaştıkları güçlüklere dikkat çekiyor.

Raporda ilk olarak, Japonya’nın kilit öneme sahip, temel pazarları tanımlanıyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, önde gelen temel ülkeler Asya-Pasifik bölgesinden; başka bir deyişle Tayvan, Hong Kong ve Güney Kore arasından geliyor. Ancak ABD, Birleşik Krallık, Almanya ve Avustralya da ilk 10 ülke sıralamasında yer alıyor. Belki de beklenmedik bir biçimde, en hızlı büyüme gösteren niyet Latin Amerika’dan kök alıyor ve Japonya’nın uluslararası çapta büyüme gösteren cazibesine vurgu yapıyor.

Ancak Japonya’yı ziyaret etmeye yönelik planlar, aynı bölgede yer alan Güney Kore ve Çin gibi diğer varış noktalarını ziyaret etmeye yönelik çatışan ilgiler ile potansiyel olarak aksamaya uğruyor. Yine de, birbiriyle rekabet içinde olan varış noktaları, görünüşte gezginin nereden geldiğine bağlı bulunuyor. Japonya sınırları içerisinde Tokyo ve Osaka sırasıyla en çok tercih edilen ilk iki varış noktası olurken en popüler üçüncü varış noktası değişiklik gösteriyor. Örneğin; Asya-Pasifik bölgesinden gezginler arasında Fukuoka üçüncü sırayı alırken, Kuzey Amerikalı gezginler arasında üçüncü sıraya Okinawa yerleşiyor.

Rapor, daha sonra hangi belirli ülkelerin vatandaşlarının yıllar boyunca istikrarlı bir ilgi gösterdiğine dikkat çekiyor ve bu pazarlar ile etkileşime geçmek adına çeşitli yöntemler öneriyor.

Gezginlerin seyahat ettiği farklı pazarlar arasındaki bir diğer gözlemlenebilir farklılık, seyahat planlamanın ve rezervasyonun mevsimselliği olarak ortaya çıkıyor. Japonya Seyahat Raporu, uluslararası çapta, bir varış noktası olarak Japonya için yapılan aramaların Mart ve Haziran aylarında en yüksek sayıya ulaştığını, ancak rezervasyonların Mart ayında ve ardından Ağustos’tan Ekim’e kadar geçen sürede en yüksek seviyelerde seyrettiğini ortaya koyuyor.

Veriler ayrıca, Kuzey Amerika ile Avrupa-Orta Doğu bölgesinden yapılan daha gelişmiş rezervasyonlara karşılık, Asya-Pasifik bölgesindeki daha yüksek varyasyon ile gezginin başlangıç noktasının varış noktasına olan yakınlığı arasında bir bağıntıya işaret ediyor. Güney Kore ve Çin, aramanın gerçekleştiği tarihin ardından bir hafta veya daha kısa bir süre içerisinde yapılan rezervasyonlar ile son dakika rezervasyon kararları alma olasılığı en yüksek ülkeler olarak sıralanıyor.

Son olarak ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Asya-Pasifik bölgesinden gezginler, seyahat aramaları söz konusu olduğunda ilk olarak mobil platformları kullanma eğilimi sergiliyor (ABD’deki %34’lük orana karşılık olarak, Google.com üzerinden Asya-Pasifik bölgesinde yapılan bölge içi seyahat aramalarının %44’ü ile). Japonya’ya yönelik seyahat aramaları, uluslararası çapta, Salı ve Çarşamba günlerinde en yüksek seviyeye ulaşıyor, ancak rezervasyonlar en yüksek seviyeleri Salı ve Perşembe günleri arasında görüyor. Rapor istatistiklerine göre masaüstü platformlar hafta içi günlerde gerçekleştirilen rezervasyonlara hakim konumda bulunuyor, ancak hafta sonlarında kullanılan cihazlarda değişiklik yaşanıyor.

Geneline bakıldığında, Sojern ve Google tarafından hazırlanan Japonya Seyahat Raporu verileri, markaların, farklı pazarlara yönelik deneysel bir yaklaşım ile birleştirilmiş çoklu kanallı stratejileri benimsemeye yönelik ihtiyaçlarına dikkat çekiyor. Raporda sunulan veriler, Japonya’ya yapılan girişleri kapsayan seyahat pazarını hedefleyen yaratıcı yaklaşımlar geliştirilmesi bakımından yararlı bir araç olarak değerlendirilmelidir.

Rapora bu adresten ulaşabilirsiniz.

Kapak Görseli: Vintage Maps

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.