Skyscanner Anlaşması Trivago’nun Halka Arzını Nasıl Etkileyecek ? 0

Ctrip’in Sksycanner’ı 1.4 milyar sterline satın almasıyla gelirdeki büyüme oranının 9 kat artarak tıpkı 2015 yılında olduğu gibi %29 oranına yaklaşması bekleniyor. Bu anlaşmanın değeri geçmişteki meta arama anlaşmalarına göre çok yüksek nitelikte.

Kayak, 2012 yılında Priceline’ a yaklaşık olarak 2012 yılı gelirlerinin 7 katına satılmıştı, bu dönemde Kayak’ın faiz, vergi ve amortisman öncesi karı (FAVÖK) %23 oranına yaklaşmıştı, Skyscanner’ın ki ise 2015 yılında %15 idi. Gelirlerdeki artış karşılaştırıldığında ise Kayak’ta oran%30 iken Skyscanner’da ise %29 oranındaydı.

Küresel ölçekte kaliteli meta arama şirketlerinin azlığı bilinen bir gerçek. Skyscanner’ın havadaki gücü ve Ctrip’in yurtdışı seyahatlerde daha fazla ilerleme arzusu dolayısıyla satın alma fiyatı adil görünüyor. (Anlaşma duyurulduktan saatler sonra hisse fiyatlarında %7’lik bir artış gerçekleşti.)

Peki Bu Durum Trivago’nun Halka Arzı İçin Ne Anlama Geliyor?

Skift’in “Expedia Eğilimleri” raporunda Trivago’nun durumu özetlenmiş ve değerinin ise 3-4 milyar dolar arasında olduğu belirtilmişti.

Daha yakın bir zamanda ortaya konulan “2017 yılında seyahatte meta aramaya bir bakış” raporunda ise ön halka arz miktarı olan 400 milyon dolarlık tutarla ilgili etkilerden yola çıkılmıştı, bu aslında yatırım bankaları için portföylerini oluştururken önemli bir bilgi alanı; eğer halka arzda bir değişiklik yaşanırsa bu yukarıya doğru bir değişim olmalı bundan aşağısı olamaz.

Aşağıdaki madde kurucuların aday gösterme hakları ile başlayacakları ve şirketin %15’ini tutacakları anlamına geliyor. ( Şu anda Expedia Trivago’nun %63.5’lık kısmına sahip.)

“Eğer kurucular A sınıfı ya da B sınıfı hisselerin %15’inden azına sahip olurlarsa ( tüm menkul kıymetler, A sınıfı ve B sınıfı hisseler için dönüştürülebilir, kullanılabilir, takas edilebilir, çalışır ya da değiştirilebilir şekilde hesaplanmıştır) yönetim kurulu üyelerin atanması için sözleşmeye bağlı haklarını kaybedeceklerdir.”

Eğer 400 milyon dolarlık ön halka arzdan kuruculara %15 hisse ayrılırsa bir bütün olarak Trivago’nun ilk halka arz değeri 1.9 milyar dolar olabilir. Spektrumun diğer yanından ise 400 milyon dolardan %26’lık hisse kuruculara ayrılırsa (10.5’luk satışta) halka arz değeri 3.8 milyon dolar olabilir.

Skyscanner satışının etkilerine bakarsak, Trivago’nun değeri 6.5-7 milyar dolar arasında olabilir:

Expedia’nın kontrolü ve muhtemelen sınırlı ölçek göz önüne alındığında 6-7 milyarlık değer mümkün görünmüyor; fakat Skyscanner anlaşması kesinlikle Trivago hisseleri için halka arz öncesi ve sonrası talebi arttırdı.

En iyi tahminimiz, halka arz başvurularının sınırını aşması ve halka arzın ilk gününde değerin 4 milyar doları geçmesi yönünde.

Peki Ya Momondo?

Eğer Skyscanner’ın etkisini Momondo’ya uygulayacak olursak, 2015 rakamlarıyla şirketin değeri yaklaşık olarak 800 milyon dolar olabilir. 2016 büyümesinin rehberliğini kullanırsak bu değer 1.1milyar dolara uçabilir.

Momondo, meta arama şirketleri arasında en küçük olanı; ancak daha derin amaç yaklaşımı sayesinde kendisi için iyi bir niş pazar oluşturdu. “DNA Yolculuğu” buna iyi bir örnek. Bu anlamda, güçlü gelir büyümesinin devam etmesini bekliyoruz. Zaman içerisinde, pazarlama ve reklam harcamaları gerileyecek ve karlılık bunu takip edecektir. Özel sermaye sahipliği gözönüne alındığında, bir noktada halka arz muhtemel görünüyor.

Skyscanner’ ın satış değeri, Trivago sahipleri ve Momondo özel sermaye yatırımcılarını sevindirmeli.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe