Mercedes-Benz’in Teknesi: Markanın İlk Yatı Görücüye Çıktı. 0

Eğer daha önce Mercedes-Benz’in ürettiği bir teknenin nasıl görünebileceğinin hayalini kurduysanız, artık merak etmenize gerek yok. Geçtiğimiz Ekim ayında efsanevi Alman otomobil üreticisi, bütün dünyaya, geçtiğimiz beş yılda üzerinde sessiz sedasız çalışmakta olduğu projeyi gösterdi ve ardından, dünyanın dört bir yanından lüks kişisel deniz aracı sevdalılarının ağzını açık bıraktı. Şirketin 1930’larda ürettiği ikonik Silver Arrow modeli aracından ilham alınarak modellenen Mercedes-Benz Arrow460-Grandturismo, karada ya da denizde şimdiye kadar görmüş olduğumuz en seksi ve en agresif tasarım detaylarından örnekler taşıyan, 46 ayak uzunluğundaki bir yüksek performans mini yatı olma özelliğini taşıyor.

Arrow460-Grandturismo’nun, şık ve fütüristik tasarımıyla yat kulüplerinde kıskanılacağı kesin. Yat, 960 beygirlik gücüyle 40 knot’a varan hızlara çıkma becerisine sahip ve bu da yatlarla ultra-performans sunan sürat tekneleri arasındaki uçurumda bir köprü kurmasını sağlıyor. Şirket, kendi ileri seviye mühendislik bilgilerini, yıllar boyunca, sürücülere markadan bekledikleri alamet-i farika niteliğindeki performansları sunarak ve böylelikle teknenin “Denizlerin Gümüş Oku” takma ismini kazanmasına yardımcı olarak Arrow460’ın bir tekneden ziyade bir Mercedes-Benz aracı gibi çalışmasını sağlamaya harcamış bulunuyor.

2016_mercedes_benz_arrow460_granturismo_01

Ancak Arrow460’ın tasarım inovasyonları katı bir biçimde sadece performansla sınırlı değil. Tekne, nazik ve birbirine eklemlenen çizgilerle, bir bakıma modern S sınıfı araçları anımsatıyor. Tekne, iç kısmının sade olmasına rağmen modern, lüks ve sayısı 10’a varan şanslı insan gruplarını rahat bir biçimde ağırlamak için yeterli alana sahip. Teknenin belki de en etkileyici özelliği, geniş yan pencerelerin kolaylıkla toplanabilmesi ve ön camın yükseltilebilmesi olarak göze çarpıyor. Böylece teknedeki bütün yolcular, yüksek hızlarda bile rahat bir biçimde oturup tekneyi çevreleyen manzaranın tadını çıkarabiliyor.

Arrow460’ın belki de en cazip özelliği, şoke eden etiket fiyatı. Otomotiv tarihinin bu devrim niteliğindeki eserine, sadece 1.7 milyon $’a sahip olunabiliyor. Ancak, sizler en yüksek limitli kredi kartlarınızı cüzdanınızdan çıkarmadan evvel bir uyarıda bulunmamız gerekiyor: Mercedes, bu göz alıcı güzel teknelerden sadece 10 adet üretiyor ve her bir ülkeye sadece bir adet satarak Arrow460’ı bugüne kadar üretilen en münhasır mekanik eserlerden birisi haline getiriyor. Yine de, teselli olarak, bu teknelerden bir tanesinin Monaco’da demir atmış olduğunu ve ziyaret edebileceğinizi belirtelim.

Peki geriye kalan herkes? Hayaller kurmaya devam…

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.