Booking.com, Villa Kiralama Markası Villas.com’u Sessiz Sedasız Kapattı 0

Booking.com’un, bağımsız tatil kiralama markası Villas.com’u geçtiğimiz hafta kapatma yönündeki kararının arkasındaki resmi mesaj “Test et ve öğren” oldu.

Priceline Grubu’nun sahibi olduğu konaklama devi; evler, daireler ve villalar gibi alternatif konaklama stratejilerinde herhangi bir değişiklik olmadığını; ancak verilerin tüketicilerin tüm seçeneklerini tek bir marka altında elde etmeyi tercih ettiğini gösterdiğini kabul ediyor.

Villas.com, Mayıs 2014’te, geleneksel oteller dışındaki mekanlarda konaklamayı isteyen ve büyüyen tüketici dalgasını yakalamak için yapılan bir teşebbüsün parçası olarak, dikkate şayan bir tören ile kullanıma sunuldu.

Site, hizmet vermeye, yaklaşık 150,000 mülk ile başladı ve kiralama sektörünün öncülerinden HomeAway ile mülk paylaşımının simgesi Airbnb’ye karşı bir son çırpınış hamlesi olarak görülmüştü.

Booking.com, daha erken yıllarda, istikrarlı bir biçimde daha çok sayıda kiralanabilecek mülkler edinmekteydi; ancak, o dönemde şirket, kendi başına yeni bir marka yaratmanın bir sebebinin “bir otelde oda rezervasyonu yapmakla kendi başına tatil planlama arasındaki büyük fark” olduğunu belirtmişti.

Villas.com’un hizmete açılmasının üzerinden 18 aydan biraz fazla bir süre geçmişken, Booking.com’un baş rakibi Expedia, HomeAway’i 3.9 milyar dolara satın aldı.

Bir Booking.com yetkilisi, alternatif konaklama olanaklarının “iş stratejisinin büyük bir parçası” olduğunu ve “şirketin trafiğinin büyük bölümünün gerçekleştiği ve büyümekte olduğu” ana web sitesinde ürün geliştirmeyi sürdüreceğini belirtiyor.

Aynı yetkili sözlerini şu açıklamalarla sürdürüyor:

“Villas.com, müşterilerin bu tür bir envantere tek bir yerde erişmelerine izin veren ve tatil amaçlı kiralama işlemlerindeki müşteri talebi, ürün yeniliği ve tedarikçisi talebi hakkında daha fazla bilgi edinmesi adına Booking.com için bağımsız bir ortam sağlayan, tatil amaçlı kiralık mülkler için bir test platformu olarak kullanıma açıldı.”

Villas.com’a erişmeye çalışan ziyaretçiler, artık, mevcut tüm rezervasyonların geçerli olduğu ve söz konusu kiralama sitesine ait müşteri profillerinin ana konaklama sitesinde kabul edildiği mesajı ile karşılanarak Booking.com ana sayfasına yönlendiriliyor.

Booking.com’un iddiasına göre halihazırda, sayısı 550,000’e yaklaşan ve kiralama olanağı bulunan evler ve apartman daireleri bulunuyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.