Sıra Büyük Verilere Geldiğinde Otelciler Yaratıcı Düşünmeli 0

SnapShot Analiz Kontrol Paneli‘nde konuşan otelcilerden “Evet bu gerçekten iyi bir fikir! Ancak verileri gördüğü zaman onlarla ne yapacağımdan emin değilim.” Gerçekten de kendisi bu konuda yalnız değil, birçok otelci neler olduğunu ve gelecekte otellerine neler olacağını anlamak için daha iyi yöntemler bulma peşinde.

Eğer bir kez olsun büyük verilerle uğraşırken kaybolduğunuzu hissettiyseniz, endişelenmeyin yalnız değilsiniz. Aslına bakarsanız otelcilik sektöründeki birçoğumuz böylesine büyük veri görmeye aşlık değiliz. Çok fazla işlenmemiş bilgi mevcut ve nereden başlayacağını bilmek zor.

Yapılacak en iyi şey derin bir nefes alıp kahvenizden büyük bir yudum almak ve beyninizin mantıksal analiz bölümünü kapatarak yaratıcılığınızı ortaya çıkarmak!

Verilere Yaratıcı Bir Yaklaşım mı?

Analizlerin genel amacı; otelinizi etkileyen ve olabilecek şeylerin ne olduğunun en doğru şekilde anlaşılmasını sağlamaktır. En aşina olduğunuz raporlar çok geniş bir ölçekte departmandan departmana olan raporlar; fakat günün sonunda nihai hedef aynıdır o da:gelirleri arttırmaktır. Bir adım geriye giderek veriyi yaratıcı ve bütünsel bakış açısından değerlendirerek işletmenizi anlamak, yeni fikirler ve yollar bulmak için verileri kullanabilirsiniz.

Bir konuya yeni bir açıdan yaklaştığımızda, kendimize sadece yaratıcı olmak açısından değil; ama aynı zamanda savunma değil araştırma kültürünü geliştirmek açısından da izin vermiş oluyoruz. Bu da ekibinizin yeni çözümler üzerine düşünme ihtimalinin yükselmesine ve fikirlerin artmasına olanak sağlar.

En önemlisi ise elinizin altında bulunan veri araçlarını doğru şekilde kullanarak, yaratıcı yeni fikirler ile ilgili riskleri denklemden çıkarırsınız. Bu da yaratıcı yaklaşımları eyleme dönüştürmenize olanak sağlayacaktır.

1. Verilerin Yaratıcı Fikirlerden İlham Almasına İzin Verin

Artık, günlük eğilimleri doğru bir şekilde görmek için gece muhasebecilerinin günlük metrikleri kesin olarak bitirmesini beklemek tarih oldu.

Günümüzün muazzam ölçüde ham bilgi miktarıyla başa çıkmak için sıklıkla kendimizin ve ekibimizin olaylara bakış açısını denetliyoruz. 5 yıl önce muhtemelen aynı 5 raporu incelemek zorunda kalmışsınızdır. Bununla birlikte tüm bu raporları basitleştirmek ve görselleştirmek için yeni yöntemlerle birlikte, artık çok muhafazakar olmamız gerekmiyor.

Kendinize ve ekibinize tüm bu yeni bilgilere farklı yöntemlerle yaklaşmak için izin vererek, raporlarınızı kullanmanın yeni yollarını keşfedeceksiniz. Bu da, daha önce keşfetmenizin mümkün olmadığı yeni trendlerin ve fırsatların keşfedilmesini sağlayacaktır. Doğru, yaratıcı fikirlerle websitenize tıklayan bütün insanların ortalama demografik verilerinden her şeyi görebilirsiniz, ayrıca bir fırtınanın oda başı gelirlerinizi nasıl etkiyeceğini de görmek mümkün olacaktır.Tüm bu yeni teknoloji ile verilerin pratik uygulamasındaki tek sınır hayal gücünüz!

2. Yaratıcılık, İyi fikirlerin Büyümesine Olanak Sağlar

Otelciler yıllardır ellerinde olan küçük verilerle sınırlı kalıyorlardı. Şimdi ise internete sahip olan herkes çok miktarda büyük veriye erişebilir. Bunun anlamı; bir karar alınmadan önce ekibiniz her zaman bilgilendirilebilir, üstelik sadece otelinizle ilgili eğilimler için değil, aynı zamanda yerel ve uluslararası pazardaki eğilimler hakkında da bilgi sahibi olabilirler.

Geçmiştekinin aksine, oldukça riskli olan yeni yaratıcı yaklaşımlar deneniyor, tahmini veriler bu fikirlerin uygulanmadan önce güvenilir bir şekilde denenmesini ve test edilmesini sağlıyor. Başarılı bir şekilde test edildikten sonra ise gerçek zamanlı verileri en iyi performansı veren bileşenleri tanımlamak ve onları zaman içinde optimize etmek için kullanabilirsiniz. Gösterge panelinin yardımıyla bu yeni fikirleri etkileyen tüm faktörler kolayca görünebilir.

3. Yaratıcı Fikirlerinizi, Eyleme Geçirilebilir Kararlara Dönüştürün

Yeni yaratıcı bir yaklaşım, günlük olarak pratik bir amacı olmadığı takdirde yararsızdır. Önceki bölümlerde potansiyel olarak yenilikçi ve yeni yaklaşımların bazı örneklerine baktık. Şimdi de bu örneklerin sektör genelinde uygulanabilir kararlara nasıl dönüştüğüne bir göz atalım!

Denihan Hospitality

Denihan, önbüro personeline akıllı telefonlar aracılığıyla misafir analizlerine ulaşma imkanı sağladı, bu da da personelin, konukların istek ve ihtiyaçlarını tahmin etme yeteneğini arttırdı. Bunu bölümler arası yaptığınızda, departman hangisi olursa olsun potansiyel misafirlerin arzuları öngörülebilir hale geliyor. ( örneğin; Önbüro bir konuğun saat 2.00’ de oda servisi siparişi vermesinin mümkün olduğu konusunda Yiyecek&İçecek departmanını bilgilendirebilir.)

Starwood

Starwood, yerel ve dünyadaki ekonomik faktörleri, etkinlik ve hava durumu raporlarını analiz ederek fiyatlarını optimize etti. Yaratıcılıklarını biraz kullanarak bireysel otellerin küçük verilerine değil hedef pazarlarını çevreleyen büyük verilere bakmaya başladılar. Spesifik bir örnek olarak; Kuzey Amerika’daki çekirdek müşterilerinin Karayipler için hava durumu eğilimine baktılar ve gördüler ki hava durumu şablonları müşterilerin ödemeye gönüllü olduğu fiyatı etkiliyor, bu anlamda pazarlama promosyonları ve fiyat ayarlamaları için sistemlerini yeniden yapılandırdılar, bu yeni strateji oda başına gelirlerini neredeyse %5 arttırdı. ( Belki de bu yüzden Marriott onlarla birleşmek için bu kadar heveslidir.)

Marriott

Marriott, talepleri tahmin etmek için yapılandırılmamış ve yapılandırılmış veri setleri kullanıyor ( örneğin, hava durumu raporları ya da yerel etkinlik takvimi gibi). Bu onlara, dünya çapında fiyat ayarlamaları için en yüksek verimliliği sağlıyor. Potansiyel müşteriler sürekli olarak fiyat karşılaştırma servislerini taradıkları için bu aslında günümüz pazarında çok önemli ayrıca yeni misafir kazanmanın ortalama maliyetlerinin arttığını da göz önünde bulundurmak gerek.

Sonuç

Teknik jargona ve elektronik tablo ve grafiklerin karşı konulmaz çekimine kapılmak çok kolay; fakat korkmayın sadece birkaç şeyle süreç kolayca yönetilebilir. Öncelikle verileriniz iyi organize edilmiş ve kolayca erişilebilir olmalıdır. Belki size doğrudan yardımcı olamayabiliriz; ama SnapShot Analytics gibi size elinizdeki verileri nasıl daha iyi anlayabileceğiniz konusunda yardımcı olan bir aracı denemeniz gerektiğini önerebiliriz. Bunu bir kez yaptığınızda tek gereken sizden ve ekibinizden biraz yaratıcı katkı. Bunu yaptıktan sonra verilerinizden gerçekten de ilginç ve bilgilendirici kavrayışlar elde edeceksiniz. Otelinizin erişebildiği bilgilerle yeni ve yaratıcı fikirleri denemeniz için daha iyi bir zaman hiç olmamıştı. Öyleyse denemek için ne bekliyorsunuz?

Kaynak: Snapshot

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.