Singapur-Hong Kong Hava Yolculuğu Düzenlemesi 22 Kasım’dan İtibaren Günde Her Yön İçin 200 Yolcuyla Gerçekleşecek

Singapur ile Hong Kong arasındaki hava yolculuğu balonu (“Ulaşım Balonları” veya “Hava Yolculuğu Düzenlemeleri”, COVID-19 salgını nedeniyle normal uluslararası uçuşlar askıya alındığında ticari yolcu hizmetlerini yeniden başlatmayı amaçlayan iki ülke arasındaki geçici düzenlemeler) artık gerçek.

Hava yolculuğu balonu 22 Kasım’da başlayacak ve her şehre günde bir seferde 200 yolcu olacak. Bu, 7 Aralık’tan itibaren her şehre günde iki uçuşa çıkacak. Bu duyuru bugün Singapur Sivil Havacılık Otoritesi (CAAS) tarafından yapıldı.

Yolcuların özel uçuşları kullanmaları gerekiyor; ancak seyahat amaçlarına ilişkin herhangi bir kısıtlama olmayacak ve kontrollü bir güzergah takip etmeleri gerekmeyecektir. Ayrıca karantinaya veya evde kalma bildirimine tabi olmayacaklar. Ancak, programlanan kalkış saatinden 72 saat önce COVID-19 polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testlerinde negatif test sonucu almaları gerekiyor.

Singapur’dan ayrılacak olanların, kalkıştan en az yedi gün önce PCR testine girmek için onay başvurusunda bulunmaları ve bunun için onaylanmış bir Hong Kong uçak bileti almaları gerekecektir. 1 Aralık’tan itibaren, gezginlerin teste girmek için onay başvurusunda bulunmaları gerekmeyecek.

Yolcuların varışlarında ayrıca Hong Kong Uluslararası Havalimanı’nda bir COVID-19 testine girmeleri gerekecektir. Negatif test sonuçlarını alana kadar havaalanında kalmaları gerekiyor.

Seyahatten önceki son 14 gün içinde Singapur veya Hong Kong’da kalmış olan herkes buna hak kazanıyor. Ancak CAAS, inşaat, gemi tersanesi veya proses sektörlerindeki çalışma izni veya S Pass sahiplerinin hariç tutulduğunu söyledi. Singapur’a giden yolcular da planlanan kalkış saatinden 72 saat önce bir PCR testine girmek zorundadır. Bunu Hong Kong’daki tanınmış kliniklerden veya test merkezlerinden birinde yapabilirler. 12 yaşında olan veya daha küçük çocuklar, ayrılış öncesi testinden muaftır.

Hong Kong’dan gelen yabancı gezginler, Singapur’a girmeden yedi ila 30 gün önce Hava Yolculuğu geçiş başvurusunda bulunmalıdır. Başvurular 12 Kasım’da 08.00’da başlıyor.

Hong Kong’da yaşayan Singapur vatandaşları, daimi oturma izni olan kişiler ve uzun süreli geçiş sahiplerinin bunun için başvurmaları gerekmez; ancak uzun vadeli geçiş sahiplerinin mevcut düzenlemeye göre giriş için bir onay mektubu başvurusu yapması gerekiyor.

Seyahat edenler, Singapur’a gitmeden önce cep telefonlarına TraceTogether uygulamasını indirip kayıt yaptırmalıdır. Uygulamayı kaldıkları süre boyunca aktif halde tutmalı ve ayrıldıktan sonra 14 gün boyunca telefonunda tutmalıdırlar.

Singapur ve Hong Kong’dayken ziyaretçiler, maske takma ve grup toplantılarına getirilen kısıtlamalar dahil olmak üzere geçerli sağlık ve güvenli mesafe önlemlerine uymalıdır. CAAS, yolcuların COVID-19 pozitif hale gelmesi durumunda, geçerli tıbbi ve sağlık politikalarına tabi olarak herhangi bir tıbbi tedavinin tüm maliyetini karşılamaları gerekeceğini söyledi.

Singapur veya Hong Kong’da günlük bağlantısız COVID-19 vakalarının yedi günlük hareket ortalaması beşten fazlaysa, hava yolculuğu balonu iki hafta süreyle askıya alınacak. CAAS, askıya alma süresinin son gününde yedi günlük hareket sortalamaının beş veya daha az olması durumunda düzenlemenin devam edeceğini söyledi.

Ulaştırma Bakanı Ong Ye Kung; “Singapur-Hong Kong hava yolculuğu balonu aynı anda iki hedefe ulaşmamızı sağlıyor – toplumlarımızda güvenliği korurken sınırlarımızı kontrollü bir şekilde açmak. Küçük başlıyor olsak da, bu ileriye doğru atılan önemli bir adım. Hem Singapur hem de Hong Kong’un bu planın işlemesi için tam anlamıyla işbirliği yapacağından şüphem yok” dedi.

Başbakan Lee Hsien Loong, hem Singapur hem de Hong Kong yetkililerinin, hava yolculuğunun güvenli bir şekilde devam etmesini sağlamak üzere önlemler almak için çok çalıştıklarını söyledi. “Yolcuların yeni düzenlemelere COVID-19 sürüntü testlerine ve yeni normalin tüm parçalarına alışması gerekecek” diyerek ekledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!