Singapore Airlines’tan Akıllı CRM Uygulaması 0

Dünyada 5 yıldızlı hava yolu olmayı, müşteri memnuniyetini hep birinci sırada tutarak başaran Singapore Airlines, Customer Experience Management (CEM) sistemini kurdu.

Örneğin; Yolcu, bugün uçakta ikram edilen “çilekli keki sevmiyorum, çikolatalı seviyorum” dedi, hostes bunu hemen not alıyor ve sisteme giriyor. Diyelim 5 gün sonra Singapur Hava Yolları ile başka bir noktaya uçuyorsunuz. Orada ikram öncesi hostes uyarılıyor. Ve sistemde ‘Mehmet bey çikolatalı kek seviyor, sakın çilekli ikram etmeyin’ diye yazıyor. Hostes o zaman size çikolatalı kek servisi yapıyor.

Singapore Airlines Hakkında

Singapore Airlines, Malayan (bugünkü adıyla Malezya) Airlines’ın bir kolu olarak 1947 yılında Malezya-Singapur arası başta olmak üzere, Doğu Asya’nın belli başlı noktalarına yaptığı uçuşlarla hizmete başladı. 1965 yılında Singapur’un kendini ayrı bir devlet ilan etmesiyle  Malayan Havayolları’ndan ayrılan Singapore Airlines 1972 yılında bu kez bağımsız bir havayolu şirketi olarak yeniden doğdu. Singapore Airlines zamanında diğer havayolu şirketlerinden çok daha farklı bir ortamda bulunuyordu. Yurtiçi uçuşlarından yoksun olan ülkelerinde uluslararası havayolu şirketleriyle rekabet etmek zorunda kalmışlar, havaalanı kurmuşlar, uçuş mevkilerini belirlemişler ve yeni müşteriler çekmeye çalışmışlardı. Çoğu kuruluştan farklı olarak Singapore Airlines kendini marka olmaya adayarak, güçlü bir başlangıç yaptı ve yaratıcı ruhunu sürdürerek zorlu rakiplerinin arasından sıyrılmayı başardı.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.