Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İstanbul’da inşa edilen 3. havalimanının Hava Trafik Kontrol Kulesi için İGA Havalimanları davetli yarışma başlattı. Dünyanın önce gelen mimarlarının davet edildiği yarışmada, Zaha Hadid, Moshe Safdie, Grimsaw-Nordic, Massimiliano Fuksas, Pininfarina-Aecom, RMJM Architects yer alıyor.

Toplam 5000 metrekare inşaat alanına sahip, 95 metre yükseklikte yapılması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı’nın Hava Trafik Kontrol Kulesi için; Zaha Hadid semazen dönüşlerinden, Moshe Safdie Osmanlı geometrik desenlerinden, Massimiliano Fuksas minarelerden, Pininfarina-Aecom lale çiçeği formundan, RMJM Architects İstanbul’un martılarından esinlenirken Grimsaw-Nordic ise terminal binası ve genel havaalanı tasarımıyla bütünlük sağlayacak bir konsept ile hazırladıkları tasarımları paylaştı.

Toplamda 4 bölümden oluşan havalimanının ilk bölümü olan 90 milyon yıllık yolcu kapasitesine sahip terminali ile üç pistinin 2017 yılı sonunda açılması planlanıyor. Tüm bölümler tamamlandığında yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi ile 350’den fazla destinasyona uçuş ve 150’den fazla havayolu şirketine ev sahipliği yapacak.

kule3_13

kule4_2

kule5

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz