SG50: Bağımsızlığının 50. Yıl Dönümünde Singapur’un Seyahat Trendleri 0

9 Ağustos 2015 Singapur’un bağımsızlığının 50. yıldönümüydü (SG50 diye de adlandırılıyor) ve dört gün boyunca kutlandı. Sojern’in Singapur’a geliş ve gidişler hakkındaki öngörülerini içeren 2. Çeyrek Global Turizm Raporu 30 Ağustosta yayımlandı.

Rapor yayımlanalı çok oldu ancak yeniden gözden geçirmek ve son dakika yolculuklarını da hesaba katmak önemli gözüküyor. Ne derler bilirsiniz geçmişten ders çıkarmak gerek.

Tahminler ve Gerçekler: Beklentiler Tuttu, Son Dakikada Yola Çıkanlar Hacmi Artırdı

Singapurlular, Singapur’un bağımsızlığını da içine alan hafta sonu tatilini iyi değerlendirdiler. Öngürüleri doğrular biçimde tatile çıkmak için en çok tercih edilen gün bağımsızlık gününden önceki cuma günü oldu. Perşembe ise bir önceki haftaya nazaran %2.9 artışla çıkışlarda en çok artış yaşanan gün oldu.

Singapur’a gelişler bağımsızlık yıl dönümünde %15 artarken yılın diğer günlerini baz alan trendlerde ise ani yükselişler oldu. Örneğin 1 Ağustos Cumartesi günü bir önceki haftanın aynı gününe göre Singapur’a gelişler %42 arttı.

15b

Kim Geldi Kim Gitti( ve Nereye Gittiler)

Bulduğumuz trendleri incelerken fark ettik ki ülkeye giriş ve çıkış grafikleri yukarı yönlü kaymış.

Singapur Çıkışlı Seyahatler

Singapur’un Bağımsızlığının 50. Yıl dönümü (SG50), Lunar Yeni Yılı’ndan sonra turizmdeki en büyük ikinci yükseliş. 17-26 Temmuz arasındaki tatilden bağımsız olarak Kimlerin Singapur’dan ayrıldığını görmek için sadece 31 Temmuz-9 Ağustos arası 10 güne baktığımızda  tüm belli başlı, bilinen tatil destinasyonlarına Singapur çıkışlı seyahatlerin sayısının arttığı görülüyor.

6 Temmuz verilerine göre ülkeden belli süreliğine uzaklaşmak isteyen Singapurluların ilk 10 tercihinden 9’u Asya- Pasifik ülkeleri oldu. Bölge dışından ilk 10’a giren tek ülke ise Amerika Birleşik Devletleri oldu.

10 Temmuz verilerine göre ise Singapurlular tatillerini geçirmek için bu tarihte de hemen hemen yine aynı ülkeleri tercih etmişler. Doğrusu, uzun zamandır ilk kez dört günlük bir tatile rastlayan Singapurlular için bu tatil kaçırılmaz bir fırsattı.

15c

Singapur Varışlı Seyahatler

Yıldönümünün yaklaştığı günlerde Singapur’a gelen yolcular çoğunlukla Avrupa, ABD ve Uzak doğu ülkelerinden geldiler. Ancak bu listeyi Hong Kong ve Çin’in başı çektiği Asya-Pasifik ülkeleri son dakika seyahatleri ile sarstı.

Orta doğu, Güney ve Güneydoğu Asya’dan gelen yolcuların sayısında bu dönemde( 17-26 Temmuza kıyasla) azalma yaşandı. Ancak yolcu sayısındaki düşüş öngörülenden daha az oldu. Müslüman ülkeler özellikle de Orta doğu ülkelerinden gelen yolcuların sayısı %29 düşerken Güneydoğu Asya’dan gelen yolcu sayısı %4 düşüş yaşadı. Bu iki düşüş de bu tarihlerin Ramazan sonrasına rastlıyor oluşuyla alakalı olmalı.

Ancak Batı Avrupa’dan gelen yolcuların sayısı, belirgin bir oranla, %43 artmış.

15d

SG50 Seyahat Süreleri

  1. Sadece hafta sonunu bir yerlere kaçmak için kullananlar: %27 ile çoğunlukta olan bu grup 4-5 günü yurt dışında geçirdiler
  2. Tatile birkaç gün daha ekleyip yurt dışında geçirdikleri vakti uzatanlar: tatili uzatanlar 8 ile 11 gün arasında bir seyahat yaptılar. Bu grupsa tatilcilerin %20’lik kesimini oluşturdular.

Kapak Görseli: Sojern

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe