Seyahat Günlükleri: Meksiko, Namıdiğer “Capital En Movimiento” 0

1325’lere kadar uzanan tarihiyle Meksiko (Mexico City) Tenochtitlan’e bağlı bir Aztek şehir devletiydi. Günümüzde Meksika’nın başkenti olan şehir, kültürel tarihi ve eğlence hayatının filizlenmesiyle yakalanan sentezi bünyesinde barındırmaya devam ediyor. Şehrin sloganı ‘Capital en movimiento’ yani “yola devam eden şehir” olarak belirlenmiş ve şehir her gün kendinden daha çok bahsettiriyor.

Bu yıl belirlenen dünyanın en iyi 50 restoranından 3’ü Meksiko’da. Ancak turistleri cezbeden sadece yemekler değil elbette. Diego Riviera’nın Palacio Nacional’in duvarına yaptığı resim çalışması, Meksikalı sanatçılar tarafından yapılmış en bilinen sanat çalışmalarından ve de sanatsal zenginlikler sunan şehrin en bilinen sanat eserlerinden birisi.

Tatiller Yolculara Yön Veriyor: Dia de los Muertos ve Noel

Dia de los Muertos ( Ölüler Günü), aramızdan ayrılanları çeşitli kutlamalar ve Pan de Muerto gibi lezzetli geleneksel yiyeceklerle onurlandıran bir Meksika bayramı. 31 Ekim-2 Kasım tarihleri arasındaki bu bayram turistleri de cezbediyor. Verilerimize göre Meksiko’ya gelen yolcu sayısı 29 ve 30 Ekimde yani tatilden hemen önce tavan yapıyor. 14 Ağustostan başlayıp yılın sonlarına doğru devam eden Meksika rezervasyonlarının %4’ü bu tatille alakalı.
14 Ağustostan yıl sonuna kadar Meksiko’ya yapılan rezervasyonların 7’de 1’i ise 15 Aralıkta başlayıp( Noel öncesi hafta) 26 Aralıkta(Noelin ertesi gün) biten tatil sezonu için yapılmış durumda.

Meksiko Çıkışlı Yolculuklar: En Çok Gidilen Şehirler

Madalyonun öbür yüzünde ise şehirden biraz uzaklaşıp tatillerini başka destinasyonlarda geçirmek isteyen Meksikolular var. En çok rezervasyon yapılan 5 destinasyon ise Tijuana, Guadalajara, Cancun, Monterrey ve Mexicali gibi ülkenin en büyük şehirlerinden bazıları oldu.

Tüm destinasyonlar arasında Meksikalıların en çok araştırdığı yerlerde ise Amerika Birleşik Devletleri başı çekiyor. ABD’yi, anavatanları olan Meksika, Kanada, İspanya ve Almanya takip ediyor.

13c

Gelen Yolcular: Gezi Süreleri

Beklendiği gibi daha uzaktan gelen yolcular geldikleri yerde daha fazla kalıyorlar. Avrupalıların %81’i, Orta doğulu yolcuların %78’i ve Asyalı yolcuların%74’ü Meksiko’da 7 gün veya daha uzun seyahatler planlıyorlar.
Skalanın diğer ucundaysa 3 günden kısa süreli seyahatler düşünen Orta Amerikalılar çoğunlukta. Onları %42 ile

Kuzey Amerikalılar ve %17 ile Karayipliler takip ediyor.

Dia de los Muertos ve kış tatil şenlikleri gibi tatilleriyle Meksiko kesinlikle tatillerde ilgi çekiyor. Kutlamalar büyük olunca gezginler buna nasıl dayansın ki ?

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe