Seyşeller Turizm Kurumu, Tüketici Yönelimli Tanıtımlarla Orta Doğuya Yöneliyor

Seyşeller Turizm Kurumu, Orta Doğu bölgesinden gelen tatilciler arasında Seyşeller’e yönelik artan ilgiden yararlanmak adına, bu ada devletini, bölgedeki bir destinasyon seçeneği olarak daha güçlü bir biçimde konumlandırmak için daha fazla marka farkındalığı oluşturmayı hedefliyor.

İstatistiklere göre bu yılın Ocak ayından Haziran ayına kadar geçen sürede, Orta Doğu’dan gelen 20,000’in üzerinde ziyaretçi Seyşeller Adalarına seyahat etti. Bu da %30 oranında bir büyümeye karşılık geliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, oldukça iyi durumdaki bir başka pazar olarak öne çıkıyor. Halihazırda üçüncü ana kaynak pazar konumunda bulunan BAE, 20 Ağustos’a kadar geçen sürede Seyşeller’e 18,574 ziyaretçi yolladı ve bu sayı ise %24’lük bir büyümeye işaret ediyor.

Turizme dair sayıların büyümesini sürdürmeyi hedefleyen Seyşeller Turizm Kurumu’nun Dubai’deki bölge ofisi, dış mekan tanıtımlarının yanı sıra taksi, SMS (kısa mesaj) ve YouTube tanıtımlarını kapsayan bir dizi pazarlama girişimini faaliyete geçirmeye hazırlanıyor.

Tanıtım kampanyaları Orta Doğu’nun çeşitli bölgelerinde; Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan’da özellikle Riyad ve Cidde, Kuveyt, Katar ve Bahreyn’de gerçekleştirilecek. Seyşeller Turizm Kurumu’nun Orta Doğu bölge yöneticisi Ahmed Fathallah, konu ilgili açıklamalarda bulundu: “Geçtiğimiz birkaç yıllık süreçte temel stratejilerimizden birisi, ticari ortakları Seyşeller’in eşsiz çekici noktaları konusunda eğitmek oldu, ancak pazarın ihtiyaçları değişti ve artık daha tüketici yönelimli bir hal kazandı. Bununla birlikte bizler bu trende uyum sağlıyoruz. Bu sürecin hedeflerimizi karşılayacağından eminiz ve Seyşeller’e gelen ziyaretçi sayısıyla birlikte yatırımların getirileri daha sonraki aşamalarda ölçülebilir hale gelecektir.”

Kampanyaların çoğunluğu, esas olarak Eylül ve Ekim ayları arasında olmak üzere iki aydan biraz daha uzun bir süre boyunca sürecek.

Dış mekan tanıtım kampanyası için Dubai’de yer alan üç iş çevresinde 23 adet çift taraflı MUPI reklam paneli kullanılacak. Bu kampanya, Seyşeller’in öne çıkan manzaralarının, Arapçaya çevrilmiş anahtar sözcükler içerecek şekilde resmedildiği bir kitlesel pazarlama kampanyası olma özelliğini taşıyor.

Dubai’deki mobil haldeki en çok sayıda müşterinin dikkatini çekmeyi hedefleyen taksi tanıtım kampanyası, 50 adet taksinin Seyşeller’den manzaraları tasvir eden sanatsal çalışmalar ve Seyşeller Turizm Kurumu’nun logosu ile tamamen giydirilmesini kapsayacak.

Bir diğer kampanya kapsamında YouTube’da, 25-60 yaş grubundaki çevrimiçi tüketicileri hedefleyen, 20 saniye uzunluğunda olan ve kullanıcıların atlayamayacağı bir Seyşeller tanıtım klibine yer verilecek. Bu tanıtım kampanyası rezervasyonları teşvik etmeye odaklanacak ve BAE, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Bahreyn’den potansiyel gezginleri hedef kitle olarak tanımlayacak.

SMS kampanyası bir yıl boyunca devam edecek ve gönderici adının ‘Seyşeller TK’ (Turizm Kurumu) olacağı bu mesajlarla, Seyşeller’e daha fazla gezgini çekmek için, bayram tatilleri dahil olmak üzere Orta Doğu’daki en yoğun seyahat sezonlarından yararlanmaya çalışılacak.

Seyşeller Turizm Kurumu’nun CEO’su Sherin Francis, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu: “Stratejimizin bir parçası olarak, herkesin aklında yer etmek adına, her daim, farkındalığı yüksek gezginlere ulaşmanın yollarını aramamız önem arz ediyor. Kaynak pazarlarımız açısından bu strateji, en az ticari ilişkilerimiz kadar önem taşıyor. BAE ve Orta Doğu bölgesine baktığımızda bunlar iyi havayolu bağlantılarına sahip olan ve ülkemize girişlerde vize serbestisi bulunduğu göz önüne alındığında hem kısa hem de uzun haftasonu kaçamakları için ideal kaynak pazarları olma özelliğini taşıyor. İnanıyorum ki bir destinasyon olarak bu bölgelerdeki gezginlerin ilgisini çekebiliyor olmamız gerekiyor.”

BAE’nin dışındaki diğer Orta Doğu ülkeler, Seyşeller’e etkileyici sayılarda ziyaretçi göndermiyor olsalar da oldukça iyi bir grafik çiziyor. Katar’dan Seyşeller’e bu yılın ilk altı ayında gelen ziyaretçi sayısı, 2016 yılının aynı dönemindeki 886 ziyaretçiye karşılık olarak %167 oranındaki bir artışla 2,369’a yükseldi. Suudi Arabistan ve Bahreyn’den Seyşeller’e gelen yolcu sayıları ise sırasıyla %12 ve %22 oranlarında artış gösterdi. Suudi Arabistan, 2016 yılının aynı döneminde Seyşeller’e gönderdiği 1,313 yolcuya karşılık bu yılın ilk altı ayında 1,465 yolcu gönderirken, Bahreyn’den gelen yolcu sayısı, geçen yılın ilk yedi aylık döneminde 324 iken bu yılın aynı döneminde 396 olarak gerçekleşti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!