Değeri Milyonlarla Ölçülen Destinasyon İçi Aktiviteler ve Mobil Cihazların Önemi 0

Destinasyon içi pazar, uçak ve konaklama rezervasyonu işletmeleri tarafından uzun zamandır görmezden geliniyordu. Para kazanma perspektifinden bakılacak olursa, aslında bu çok da mantıklı değildi, çünkü birçok insanın seyahat etme sebebi benzersiz deneyimler yaşamak ve bu da ya birçok seyahat şirketi tarafından yakın zamana kadar görmezden gelindi ya da basit bir şekilde tur ve aktiviteler ekstra satış yapmak için bir araç olarak görüldü.

Ancak, gerçek şu ki mobil teknoloji destinasyon içi pazarın itici gücü olacak kadar ilerledi ve işler rayına oturdu. Tedarikçiler artık akıllı cihazlar aracılığıyla anlık olarak benzersiz dijital deneyimler sunuyorlar.

Değişen Zaman

Örneğin; Local Expert (Yerel Uzman) bölümünü 2015 yılında uygulamasına ekleyen ve Birleşik Devletler tanıtımı için 6.4 milyon dolarlık yatırım yaparak büyük oynayan Expedia’yı ele alalım.

Booking.com ise gezginlere turistik cazibe merkezleri için anında rezervasyon ve ödeme yapma olanağı sağlayan uygulama tabanlı Booking Experiences (Rezervasyon Deneyimleri) girişimini 2016 yılında başlatmıştı. Bu yılki Phocuswright Avrupa Konferansında yapılan açıklamaya göre ise bugüne kadar bu uygulamayı birkaç önemli pazarda test ederek oldukça olumlu sonuçlar aldıklarını açıkladılar.

Airbnb bile geçtiğimiz Kasım ayında uzmanlar tarafından ev sahipliği yapılan ve “bir yerel gibi yaşa” sloganıyla bu tür deneyimlere izin veren Trips platformunu hayata geçirdi. Hatta Y kuşağına hitap eden VICE ile işbirliği gerçekleştirdiği yeni pazarlama şeklini de görmüş olabilirsiniz; bu işbirliği ile yarışmayı kazanan şanslı kişileri Cape Town, Paris ve Tokyo gibi destinasyonlara hayatlarının aşırı yerel macera deneyimlerini yaşamaya gönderecekler.

Bir Yolunu Bulmak

Phocuswright’ın kapsamlı araştırmasına göre, 2016 yılında seyahat aktiviteleri, turlar, cazibe merkezleri ve etkinlikleri içeren destinasyon içi pazar dünya çapında tek başına 135 milyar dolarlık bir değere sahip oldu ki buna yeme-içme ve alışveriş dahil değil.

eMarketer’ın gerçekleştirdiği bir başka araştırma ise ABD’de mobil satışlarla birlikte, masaüstü bilgisayarlardan yapılan satışların bu yıl toplamda 75.85 milyar dolar olduğunu ve 2016’ya göre %16.7 oranında bir gerileme söz konusu olduğunu ortaya koydu. Küresel seyahat, turizm ve ağırlama bu yönde bu yönde manevra yapıyor bu yüzden de gemiyi terk etmek yerine en iyisi gemide kalmak.

Evrilen sahada bahis oynamaya çalışan yenilikçi ve yeni kurulan birkaç işletme de mevcut. Örneğin; Avrupa’da Musement, Asya’da Klook ve tabi ki bu alandaki ilk tur etkinlik arama motoru olan Viator’ı satın alan Tripadvisor gibi geleneksel olmayan çevrimiçi seyahat acentaları da mevcut.

Emin olmak açısından Airbnb’nin Trips platformu ve diğerleri sağlıklı bir rekabet içerisinde; fakat pazar son derece açık ve herkesin halen oyuna dahil olabileceği kadar da büyük.

Birçok Fırsat

Sonuç olarak çoğu seyahat oyuncusu yakın zamana kadar birincil olarak mobile yönelmedi. Mobil-ikincil stratejisi” mobilin her zaman ikinci sırada yer almasına sebep oldu. Expedia tarafından da bu strateji 2015 yılındaki değişime kadar sürdürüldü.

Destinasyon içi sektör, büyük çevrimiçi seyahat acentaları, yenilikçi ve yeni işletmeler bu sektörde dikkatleri üzerine çeksin ya da çekmesinler, müşterilerin arzularına, taleplerine, hareket halindeyken erişim isteklerine uygun şekilde büyüyecek.

Temel teknoloji ve büyük büyük şirketlerin dikkatsizliği ile birlikte bu büyük ve parçalı arz, risk alma ve gerçek yaratıcılıktan korkmayan şirketler için yeni bir fırsat. Geniş ağlar ve kalıcı ilişkiler kurarak sektördeki noktaları dikkatle birleştirmek için zaman harcayan şirketler, oldukça güçlü yararlar elde etmek için birincil konumda olacaklar.

Mobil Uygulamalar

Mobil, destinasyon içi pazarda daha önce hiç olmadığı kadar yenilikçi ataklar yapıyor. Daha büyük markalar, seyahatleri sırasında müşterileri cezbetmek ve eğlendirmek için yeni yollarlar aramaya başlıyor. Örneğin; turistik sim kartlar satan bir telekom firması değer yaratmak için mobil destinasyon içi bir uygulama kullanabilirken; öte yandan havayolları bu tür platformlardan sadakat programları aracılığıyla müşterileri ile bağlantı kurmak için yararlanabiliyorlar.

Müşteriler cihazlarını keşfetmek, deneyimlemek ve seyahatlerini paylaşmak için kullanıyorlar. Anlık memnuniyet çağında, şirketlerin bu talepleri karşılamamaları için hiçbir sebep yok. Günün sonunda, ilk etapta insanların tatilde yaptıkları seyahatlerine ilham kaynağı oluşturan şeylerdir. Bu tür şeyler insanlar için değerli olan seyahat anlarıdır ve tartışmalı bir şekilde ücretsiz uçuş ya da güzel bir otel odasından sıklıkla daha önemlidir.

Destinasyon içi mobil deneyimi oluşturmak: restoran önerileri, günlük planlayıcı, rehberler, anlık tur ve aktivite rezervasyonları ya da ne sunuyorsanız senkronize etmek ve sıralama yapmak gibi pek çok bölümden oluşur ve çok çalışma gerektirir.

Telekom firmaları, havayolları ya da finansal kuruluşlar olsun müşteri sadakat programlarıyla müşterilerle bağlantı kurmak isteyen belirli ortaklar için de özelleştirme gerektirir ve çok yönlü ve fırsatlar içeren başka bir katman ekler. Fakat, trend belirleyicileri ve trend takipçilerinin bu uzun oyununda hangi tarafta olduğunuzu bilmek çok önemlidir bu şekilde yapılan iş daha değerli hale gelebilir.

NOT: Bu görüşler ENTERTAINER Seyahat Başkanı Robert Meza’ya aittir.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.