Seyahat ve Uçak Bileti Hakkında Yapılan Yeni Araştırma 0

Uçak bileti ne zaman alınmalı

Son yapılan bir araştırmaya göre Avrupa’da otel ve uçaklar için harcanan para hacminin %6,8 artması bekleniyor. Araştırma, gezi planlamasının en önemli aşaması olan uçak bileti hakkında da bilgi içeriyor. Avrupa uçuşları için 48 gün önce, Avrupa dışı uçuşlar için 42-52 gün önce bilet alınması en uygun olanı. Araştırmanın bir de uyarısı var; eğer uçuş biletinizi 7 gün önceye kadar bırakırsanız fiyatlar çok fazla artıyor.

En ucuz uçak biletine sahip olanlar ise Almanya’da yaşayanlar. Almanya’dan Estonya, Litvanya, Letonya, Finlandiya ve İrlanda’ya ortalama 71,79€’ya uçabilirler. En pahalı uçak bileti okunun ucu ise Birleşik Krallık’ı gösteriyor. Slovakya, Estonya, İrlanda, Polonya, Letonya gibi ülkelere en düşük fiyatlı uçtukları zaman bu fiyat ortalama 85,97€’ya karşılık geliyor.

Son dakika bileti

Eğer gezinizi 50 gün önce karar verenlerden değil de son dakika karar veren insanlardansanız, İtalya ve İspanya sizin için güzel bir seçim olabilir. Çünkü, uçuş günü yaklaştıkça en yavaş artan bilet fiyatına sahip iki ülke  %19 ve %23 oranla İspanya ve İtalya. Son dakika karar verenlere bir de uyarı var; Almanya ve İskandinav ülkeleri seçiminiz olacaksa bu gezinizi biraz erken planlamanızda fayda var.

Bazı gezginler ise fiyattansa destinasyonun popülerliğine göre karar veriyor. Londra, Münih, Paris ve Kopenhag bu listede yer alıyor.

Seyahat planı için hala bilgisayar kullanılıyor

Araştırmaya göre Avrupalı katılımcıların %27’si rezervasyon için akıllı telefonunu kullanırken, %28’i tablet kullanıyor. Fakat bu oran %74 paya sahip olan bilgisayar kullanımını geçmiş değil. Katılımcılar, bilgisayarı hatasız ve daha güvenli hissettiklerinden dolayı kullandıklarını belirti.

En çok tercih edilen destinasyonlar

Mart ve Nisan ayları arasında sosyal medya paylaşımlarında 54 bin kez paylaşılan destinasyon olan Buckingham Sarayı bu listenin başında geliyor.

Taj Mahal (25,975) ikinci sırada yer alırken onu Özgürlük Anıtı (19,585) takip ediyor. Avrupalı gezginler için ise bu destinasyon ortalama 1000 €’ya mal oluyor.

Sıralamanın devamı ise şöyle; Louvre müzesi (18,650), Eyfel Kulesi (15,310), Akropolis (11,800), İngiltere Tower Bridge (8,995), Big Ben (7,550), Stonehenge (7,040).

Günümüzün ‘selfie’ kültüründen ve sosyal medya paylaşımlarından dolayı bu destinasyonlar daha çok ziyaret edilmeye devam edecek.

Kapak Görseli: Sketchapp Sources

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.