Seyahat Teknolojilerine Yatırımda Son 4 Yılın En Yüksek Değerine Ulaşıldı

Seyahat teknolojisi işletmelerine yapılan yatırım 2015 ile 2016 arasında %12 arttı. Tekil anlaşmaların sayısında geçtiğimiz sene büyük bir artış yaşansa da, geçtiğimiz senenin toplam yatırım oranı önceki seneye göre düşüş gösterdi.

Teknoloji finansmanlarını izleyen CBInsights firması tüm anlaşma sayılarında 360 yatırım sonucuyla 2012’den beri en yüksek seviyeye ulaşıldığını belirtti.

Yatırım fonlarında en büyük artışın yaşandığı yıl, büyük oranda Airbnb‘de gerçekleşen 1.5 milyar $’lık E serisi yatırımların etkisiyle 2015 yılı oldu. Geçtiğimiz senenin en yüksek yatırımı ise yine 556 milyon $ ile Airbnb‘ye giderken, bunu Skyscanner’a yapılan 192 milyon $’lık yatırım takip etti.

Yatırım sayısı açısından bakıldığında 500 Startups, seyahat teknolojisi firmalarının en büyük destekçisiyken, 500 Startups‘ı SV Angels ve Plug&Play izliyor.

Geçtiğimiz beş senede gerçekleşen dikkate değer değişimlerden bir tanesi de çekirdek fonlarda yaşandı. Seyahat teknolojisi işletmelerine yönelik çekirdek fonların oranı 2012’de %61 iken geçtiğimiz yılda %50’ye düştü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!