Yavaş olsa da İngiliz Gezginler Sohbet Robotlarıyla Etkileşime Girmeye Başladı 0

Sohbet robotlarının kullanımındaki pozitif büyüme, geçen yıl Facebook’un Messenger platformunda kullanmaya başlamasından beri pek şaşırtıcı değil. Araştırmada sorulan sorular da bunu zaten ortaya koydu.

Ankete göre, İngilizlerin %2’si kendilerini “düzenli kullanıcı” olarak tanımlarken, %6’sı ise son 1 ay içerisinde bir sohbet robotu kullandığını, diğer bir %6’lık kısım ise son 1 yıl içerisinde bir sohbet robotu kullandığını belirtti.

Soruları cevaplayanlara 1 yıl önceki sohbet robotu kullanımıyla ilgili de sorular yöneltildi, buna göre o dönemde %3’lük bir kısmın düzenli kullanıcı olduğu sonucuna ulaşıldı. Kayak’ın kullanım oranındaki artışa istinaden açıkladığı bir görüşe göre; “Son dört haftada sohbet robotu kullanımda 2 katı bir artış söz konusu, görünen o ki bu teknolojinin popülaritesi giderek artıyor.” Ayrıca; “Kullanıcıların bu yeni seyahat teknolojisine ne kadar kısa sürede adapte olabileceğini görmek için çevrimiçi seyahat acentalarının ve arama motorlarının kullanımındaki artışa bakması yeterli.”

Ancak, İngilizlerin büyük bir çoğunluğu ki oransal olarak bu kısım %57 ile temsil ediliyor, sohbet robotları hakkında hiçbir şey bilmediklerini belirtirken, %31’si ise sohbet robotlarından haberdar olduklarını; fakat tam olarak ne işe yaradığını bilmediklerini belirtiyorlar. Yine de İngilizler kavram aşinalığı açısından Almanlara göre daha iyi bir durumdayken Ruslarla karşılaştırıldığında ise daha kötü durumdalar.

Araştırma, sohbet robotları kullanan insanların onlarla neler yaptıklarına dair önemli ayrıntılar da içeriyor. Eğer, sohbet robotları ve ortaya çıkan yeni teknoloji oynanması uzun bir oyunsa, işte ortaya çıkan bazı önemli noktalar: Sohbet robotlarını kullanan her 10 İngiliz’den 1’i bunu seyahatle ilgili sorularına yanıt almak için yapıyor; araştırma örneklemi bu soruların: araştırma, rezervasyon ya da tatil hakkında olduğunu gösteriyor. Kullanıcıların neredeyse yarısı (%49’u) ise seyahatle ilgili olmayan müşteri hizmetleri için kullanım gerçekleştiriyor. Bu da, aslında seyahat hizmetleri için de sohbet robotu kullanımına dönüş potansiyeli olduğunu gösteriyor.

Seyahat rezervasyon robotları için oluşan niş daha küçük olsa da, %28’lik bir dilim sohbet robotlarını çevrimiçi alışveriş için kullanıyor, e-ticaretle ilgili öne çıkan argümanlardan biri de sohbet robotlarının seyahat alanı da dahil çevrimiçi bilet satın alma alışverişlerinde daha yüksek satın almanın önünü açtığı yönünde.

Kaçınılmaz olarak demografik özelliklere gelecek olursak: Genç insanlar yaşlılara göre sohbet robotlarından daha fazla haberdar. “Oynanması uzun bir oyun” argümanı bu noktada bir kez daha karşımıza çıkıyor. Toplumsal cinsiyet eğilimi ise ilginç: İngiliz erkekleri kadınlara göre sohbet robotlarından daha fazla haberdar görünürken daha fazla kadın seyahatle ilgili nedenlerden dolayı sohbet robotu kullanıyor.

Raporun tamamına ulaşmak için: Kayak

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.