Seyahat Şirketleri Google’dan Reklamlar için Kolaylaştırma Paketi İstiyor

Google, reklam harcamaları konusunda onlarla çalışmayı reddettikten sonra seyahat şirketlerinden çok fazla eleştiri alıyor.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle, birçok seyahat şirketi büyük ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya. Her şeyden önce, birçok turistik yer ve seyahat noktası kapatıldı. Şimdi, bu şirketler Google’dan bir reklam kolaylaştırma paketi oluşturmak için onlarla birlikte çalışmasını istiyor.

Seyahat şirketleri Google’a milyonlarca dolarlık reklam ücretleri ödüyor. Salgın nedeniyle, bu seyahat şirketleri çok fazla gelir kaybetti ve bu ücretleri ödemeye devam edemiyorlar. Dolayısıyla Google’dan en azından fırtınayı atlatana kadar yumuşak bir ödeme yapısı oluşturmasını istiyorlar.

Dar boğazdaki seyahat şirketleri

Seyahat şirketleri Google’dan reklamları için esnek bir ödeme yapısı oluşturmasını istiyor. Bu şirketler dayanma güçlerinin sonuna geldiler, bazıları personellerini ücretsiz izne çıkarmak gibi sert önlemler alıyor. Alman Başlangıç Derneği tarafından Google’a gönderilen bir mektupta şunlar yazıyor:

“Google, bu ürünleri pazara sunduğu hizmetler için daha büyük iş ortaklarına – özellikle seyahat ve ulaşım endüstrisinden – katı ödeme koşullarını seçici bir şekilde uygulayarak, tüketicilere karşı doğru şeyi yapma sorumluluğunu paylaşmayı tercih etmiyor.”

Derneğin üyeleri arasında dikkate değer girişimler mevcut. Bunlar arasında Trivago, HomeToGo, Dreamlines, Tourlane, Omio, GetYourGuide, Homelike ve FlixBus var. Mektup, başlangıçların 2020’nin ilk çeyreği için reklam gelirlerinin en az 80 milyon dolarlık kısmını karşıladığını ekliyor.

Başlangıç şirketleri Google’dan “yükü paylaşmasını” istiyor. Küresel salgın dünyanın her yerinde hükümetleri karantina önlemleri almaya, esasen tüm turizm ve seyahat destinasyonlarını kapatmaya zorladı. Girişimler, pandeminin getirdiği en ağır yüke maruz kaldı ve bir gecede hizmetlerini durdurmak zorunda kalanlar oldu.

Google’ın ekonomik etkisi

Google ana şirketi Alphabet, rahatça dünyanın en büyük şirketlerinden biri. Yakın zamandaki kazanç raporuna göre, Alphabet’in reklam işi yavaşlıyor. Bununla birlikte, şirketin sadece bu çeyrek için hala 41 milyar dolardan fazla gelir bildirdiğini belirtmek de önemli.

Reklam, Google’ın ana şirketi için ana gelir kaynağı. Küçük çaplı girişimlerin bu büyük kriz döneminde kolaylık istemesi oldukça makul.

Teknoloji endüstrisinin hemen hemen her yönü pandemiden kaynaklanan kayıplardan muzdarip. Bununla birlikte, birçok finans uzmanı, Alphabet’in küçük girişimlere kıyasla daha az ekonomik stres hissettiğine inanıyor. Gelir akışında milyarlarca dolar olan Google, koronavirüs salgınının zorluğuna kolayca dayanabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!