Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Seyahat kadar geniş ve karmaşık bir sektörde, bir markanın müşterinin ilgisini çekmesinin zorunlu bir parçası da popüler terim “yerel” i nasıl tanımladığına bağlı.

Geçen Bahar, ABD’nin Ortabatısındaki küçük bir kasabayı ziyaret ettim. Her perşembe, kiliseler arası softball ligini takiben, tüm kasaba uygun bir otoparkı olan tek fast-food restoranı McDonalds’a geliyordu. Akşamki oyundaki olayların yeniden anlatıldığı ve tartışıldığı, kamyonetlerin, kemer tokalarının ve peynirli burgerlerin haftalık olarak toplandığı büyük bir karmaşaydı.

Yabancıların sahip olabileceği en “yerel” deneyimdi ve bu deneyimin bileşenleriyle (McDonald’s, softball, kamyonet vb.) Amerikan manzarasını yansıtan daha genel bir şey olamazdı.

Yerel deneyimlerin önemi

Yakın zamanda yapılan bir ankette gezginlere sorduk: Yeni bir şehri ziyaret ettiğinizde yerel deneyimleriniz ne kadar önemli?

% 63: çok önemli

% 35: orta derecede önemli

% 3: hiç önemli değil

Bir sektöre ilişkin çok uzun süredir varolan herhangi bir terimle olduğu gibi “yerel” ile ilgili zorluk, ağızdan ağıza dolaştıkça tanımın anlamını yitirmeye ve kendi başına bir marka olmaya başlaması.

Dolayısıyla takip eden sorumuz: “Yerel” i nasıl tanımlarsınız?

Anket yaptığımız gezginlerin yaklaşık% 80’i, “yerel” i bir yere özgü ve orada yaşayan yerli halka özgü olan şeklinde tanımladı. Kalan% 20 ise tam anlamıyla yakınlık olarak tanımladı.

Yerel = Yer + Yerli

Zorluk, her şehrin belirli bir mahallede veya toplumda yaşayan insanlara bağlı olarak birçok “yerel” versiyona sahip olması. Modern gezgin, şehri kendi ilgi alanlarına ve o ilgi alanlarını kutlayan bölgelere yönelir – ki bu da yerlilerin kendi şehirlerini gezme biçimlerinden farklı değildir.

Kendinize şu soruyu sorun: “Ben, ülkemde nereye gitmek istiyorum ve neden?” Sonuçta belirli bir rotanın ilgi alanlarınızla bağlantılı olarak ortaya çıktığını göreceksiniz.

Bir yerli kendi şehrinde “yerel” olanı asla sormaz; bu, öz-farkındalıkla çelişki yaratabilir. Bu, yerel yaşamların nasıl “yerel” olduğuyla alakalı.

“Yerel” deneyimleri teşvik etmek için bir gerilim var. Ortabatı post-softball momentumun Airbnb’nin sitesinde bir deneyim olarak paketlenmesi, haftalık izleyici kitlesinin kendi varlığından ödün vermesine neden olacaktır, bir kitlenin performans göstermesi bekleniyor. “Yerel” tanım gereği uygulamalı değildir.

Airbnb, gezginleri bir yerel ile birleştirerek “yerel” problemini çözmeye çalışıyor; sahip oldukları tecrübe ne olursa olsun (teknik olarak) “yerel” olarak tanımlanabilirler; ancak dikkat edilmesi gereken en önemli şey, yolcunun yine de aktivite tercihlerine göre bir yerel ile seçmesidir.

Seyahat markalarının “Turlar ve Etkinlikler” altın madenini keşfetmeye çalıştıkları bir yıla girdiğimiz için, gezginlerin tercihlerini anlayarak en iyi destinasyon içi deneyimler sunmak üzere kişiselleştirilmiş teklifler sağlayabilirsiniz.

“Yerel” olanı keşfetmek, çoğu gezgin için yeterince iyi değildir. Her gezgin, unutmak istediği “yerel” deneyimlere ve yabancı bir toprakta pek çok “jenerik” deneyime sahip olduğunu anımsıyordu ve belirleyici faktör ise onların yaşam tarzı tercihleriydi.

Marka sadakati ve iş tekrarı, olumlu bir unutulmaz deneyim sunuyor.

Yerel (yer \ yerel) + tercih = unutulmaz deneyim

Seyahat sektöründe kişiselleştirmeyle ilgili zorluk seyahat eden kişiyi değiştiriyor. Yerel / gerçekçi bir deneyim büyük ölçüde gezginin tercihleri tarafından belirlenirse, “gerçek” olarak kabul edilen şey gezginle birlikte büyüyecek ve değişecektir.

New York’u ilk kez ziyaret ediyorsanız, Times Meydanı’nı görmelisiniz. Cesur ve yaramaz ve duyular üzerinde tam bir saldırı! Times Meydanı’na gitmemiş bir New Yorklu bulmanızı istiyorum. Bu da “yerel” tanımı değil midir – yerel halkın kolektif bilincinin parçası olan bir deneyim ya da yer mi, yoksa her ikisi mi?

Bununla birlikte, “yerel” fikri, her bir temas ve her bir varış noktası deneyimi ile değişir. Times Meydanı’nı New York’a yaptığınız üçüncü ziyaretinizde “yerel bir deneyim” olarak değerlendirmeniz pek olası değildir.

Her yer ve her şey birileri için yerel / gerçekçi. “Yerel” terimi, gerçekçi tüketimin takıntılı bir nesle hitap ederek anlamını iletmeye devam ettiği bir pazarlama taktiğidir. Otorite kazanmak, sadakati dönüştürmek ve kazanmak için havayolları ve seyahat markaları bu anlamlı terimleri kullanmalı, ancak müşterilerini tanımak için çok çalışmalı, tavsiyeleri kişiselleştirebilmeli ve dönüştürülmelidir.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz