Seyahat Markaları için Diğer Sektörlerden Farklı Arama Motoru Optimizasyonu Uygulamaları 0

Searchmetrics, seyahat sektörüne özel arama sıralaması faktörlerine ilişkin, markaların Google üzerinde görünürlüklerini arttırmasına yardımcı olabilecek yeni bir çalışma yayımladı.

Araştırma, daha kaliteli görsellerin sitenin saygınlığını arttırabileceğini belirtirken; tarayıcı deneyimine, bilgi ve karşılaştırmanın basitleştirilmesine, daha fazla kelime içeren ve daha kapsamlı şekilde konulara odaklanmayı öneriyor.

Araştırma, Google’ın RankBrain sisteminde yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojisi kullanarak sağladığı daha özel, sektöre özgü sonuçlara da yer veriliyor.

Searchmetrics İçerik Pazarlama Sorumlusu Daniel Furch; “Google artık arama yapanların arama kutusuna girdikleri anahtar kelimeler ve ifadelerinin analizini yaparak hedeflerini daha doğru bir şekilde saptayabiliyor ve bireysel aramaların bağlamını biliyor, buna seyahat, perakende, finans veya diğer dikey alanlar da dahil,ve sonuçların arama gerçekleştirenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde olmasını da sağlıyor.

“Seyahat pazarlamacıları, diğer sektörlerdeki pazarlamacıların yaptığı gibi en iyi arama performansını sağlamak için artık sadece genelleştirilmiş, evrensel olarak geçerli kurallara odaklanamazlar. Ayrıca sektörlerindeki belirli dikey bölümlerde önemli olan faktörleri de hesaba katmak zorundalar” dedi.

Searchmetrics, Google üzerinde seyahatle ilgili uçak bileti, tatil fırsatları, uygun fiyatlı araba kiralama gibi 6.000’den fazla arama terimi kullanılarak yapılan en iyi 20 arama sonucunun analizini gerçekleştirdi.

Şirket bu sonuçlarda ortaya çıkan en yaygın öğeleri tespit etti ve bunları tüm sektörler genelinde daha geniş Google sıralama faktörleri içeren 10.000 yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelimeyle karşılaştırma (benchmarking) çalışması gerçekleştirdi.

Çalışmalar, seyahat markalarının SEO optimizasyonu için genel geçer bilgilerin çoğunu görmezden gelmeleri gerektiği ve kalite yerine bilgilendirici hizmetlere yönelmeleri gerektiğini ortaya çıkardı.

Bir seyahatin hayalini kuranlar o hayalle biraz oyalanmak isterler, bu hayalin gerçekleşmesini isteyenler net ve kolay takip edilebilecek yollar bulmak ister ve yolculuğu doğru şekilde gerçekleştirmek için biraz zaman harcamalarının sakıncası yoktur.

Taranabilir Olun

Seyahatle ilgili web siteleri, arama yapan kişilerin site içi ilgili içeriği bulmalarına izin veren iç bağlantılar yoluyla göz atma deneyimine odaklanmalıdırlar. Gezginler, ilgilendikleri konu hakkında daha fazla bilgi edinmek ya da seçenekleri karşılaştırarak karar almalarına yardımcı olacak bilgileri görmek isteyeceklerdir.

Searchmetric araştırması, Google’da ilk 10 listesinde yer alan seyahate ilişkin web sitelerin diğer sektör sıralamalarıyla karşılaştırıldığında %23 daha fazla iç bağlantı içerdiğini ortaya koyuyor.

Fakat iç bağlantılar, mantıklı, alakalı ve bilgilendirici bir yapı izlemelidir.

Furch; “Seyahat markaları websitelerine ve dolayısıyla ilgili içeriğe akıllıca bağlantı sağladıklarından emin olmalıdırlar, böylelikle arama gerçekleştirenler ilgili içeriği kolayca bulabilir ve seyahat planlarını karşılaştırmalarını ve karar vermelerini sağlayacak olan zemine sahip olabilirler.

“Uçuş zamanlarından ücretsiz bagaj hakkına ve seyahat sigortasına, arama kiralamadan mevsimsel hava durumu tahminlerine kadar birçok detayı içeren bir tatil planlamak şaşırtıcı değil.

“Arama gerçekleştirenler, bütün sorularının cevabını mümkün olduğu kadar sorunsuz bir şekilde almak istiyorlar” dedi.

Görsellik

Şaşırtıcı olmayan şekilde seyahat hayali kuranlar görselleri takdir ediyor, görsele olan büyük konsantrasyon, diğer web siteleri için negatif SEO faktörü olabilirken, görsellere daha fazla odaklanmak yükleme sürelerinde fedakarlık gerektirse bile kullanıcı açısından seyahat web sitelerinin değerini arttırabilir.

Google aramalarında ilk 10’da bulunan seyahat sitelerinde sayfa başına 200 pikselin üzerinde, diğerlerine göre %38 daha fazla görsel kullanılıyor.

İlk 10’da sıralanan websiteleri %40 daha büyük dosya boyutuna sahip ve yükleme diğerlerine göre 3 saniye daha fazla sürüyor, diğerlerinin yükleme süreleri 7.8 saniye sürerken bir karşılaştırma yapıldığında ise ilk 10’da yer alanların yükleme süresi ortalama olarak 10.6 saniye.

Kelimeler Anlaşılır Olmalı

Geçtiğimiz Mayıs ayında yayımlanan Tnooz raporunda içerik uzmanlarının da altını çizdiği üzere uzun formda hikaye anlatımı işe yarıyor.

Google’ın ilk 10 sıralamasında yer alan seyahat sonuçlarına göre sayfa başına 2.500’ün üzerinde kelime düşüyor. Bu, yapılan karşılaştırmaya göre %57 oranında daha fazla kelimeye denk geliyor. Bütün sektörler için ilk 10 sıralamasında ise sayfa başına ortalama 1.633 kelime düşüyor.

Liste şeklindeki seyahat makaleleri bile ortalama olarak diğerlerine göre 4 madde fazla olmalı. Karşılaştırma yapılan diğer web siteleri ortalama olarak 14.4 maddeden oluşurken, ilk 10’da yer alan web siteleri ortalama olarak 18.3 maddeden oluşuyor.

Fakat tekrar olmamalı, Searchmetrics, (1) lafı dolandırmanın öldürücü bir etkisi olduğunu, (2) ilk 20’de yer alan seyahat sitelerinin anahtar kelimeleri en az 3 kez kullandığını, diğer sektörlerle karşılaştırıldığında bunun 7.3 kat olduğunu, (3) anahtar kelimeleri en az 3 kez kullanmanız gerektiğini tespit etti.

Akıllı SEO

Seyahat sektörü için diğer sektörlerden farklı olan öteki SEO faktörleri ise aşağıdaki gibi:

Seyahat sektöründe ilk 10’da yer alan sitelerin AdSense AdLinks’i sayfa başına kullanma olasılık oranı yarıdan daha az.

Karşılaştırma çalışmasında kullanılan diğer sayfalara göre arama sonuçlarında ulaşılan seyahat sayfa sayısı daha fazla.

Seyahatle ilgili anahtar kelimeler için yüksek sıralama yapan URL’lerin şifreleme kullanma oranı genel olarak diğer sektörlerden üst sıralardaki sitelere göre daha düşük.

İlk 10’da yer alan seyahat sitelerinin ortalama yüklenme süresi 10.6 saniyeyle diğerlerine göre 3 saniye daha geç yükleniyor.

Seyahat web siteleri bütün sektörlerden daha daha az sosyal sinyale sahip. Aslında, ilk 10’da bulunan siteler diğer sektörlerin sahip olduğu ortalama 5.552 sinyalle karşılaştırılınca sadece 609 sosyal sinyale ( beğeni, paylaşım, vb.) sahip.

Sosyal Ne?

Özellikle havayollarının sosyal medyadaki müşteri hizmeti alışkanlıkları göz önüne alındığında, Searchmetrics’in sosyal sinyaller üzerine bulguları şaşırtıcı olabilir; ancak bu bulgular olumlu.

Sosyal medya kanallarında etkileşim için bütçeye sahip olan markalar hayran kitlesi oluşturmak üzere rakiplerine üstünlük sağlayacaklardır; fakat büyük sosyal medya kampanyaları için bütçeye sahip olmayanlar ise en azından Google arama sonuç sıralamaları açısından olumsuz anlamda etkilenmeyeceklerdir.

Uzun Lafın Kısası:

Bir hikaye anlatın, faydalı olun, gezginlerin seyahatlerini gözlerinin önüne getirmelerini sağlayın,SEO ile oyun oynamayı denemeyin ve niceliktense kaliteye odaklanırsanız sempati kazanırsınız.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe