Seyahat İşletmenizi Facebook’ta Nasıl Pazarlarsınız? 0

Uzmanlarımız tarafından incelenen bir çok makalenin sonucu olarak, sizlere online olarak işletmenizin tanıtımını yapabilmenizi sağlayacak olan en güncel bilgileri sunuyoruz. Bu hafta günlük 1.5 milyar kullanıcısı olan en büyük sosyal medya platformu Facebook ile başlıyoruz.

Neden Seyahat İşletmenizin Facebook’a İhtiyacı Var ?

Her sosyal medya platformu işletmeniz için gerekli değil; fakat Facebook görmezden gelemeyeceğiniz bir platform. Facebook Bir çok internet kullanıcısı için işletmenizle ilgili bilgi sahibi olabilecekleri önemli bir anahtar, bu yüzden Facebook’tan tam anlamıyla yaralanmamak delilik olurdu!

Facebook, sadece herhangi işletme için değil aynı zamanda seyahat sektörü içinde çok önemli ve hayati. 34 yaş altı gezginlerin %87’si seyahat rezervasyonu gerçekleştirmeden önce ilham almak için Facebook’a yöneliyor ve 2012’de insanların gönderdikleri tüm içeriklerin %42’si seyahat deneyimlerinden oluşuyordu, kullanıcılar tarafından seyahat gerçekleştirirken içerik paylaşmak çok yaygın. Bu da gösteriyor ki; seyahat işletmecileri için Facebook kaçırılmayacak bir fırsat.

Facebook Ne için İyidir?

Eğer, rahat, samimi bir ortam yaratmak istiyorsanız Facebook işte tam da böyle bir yer. Genel olarak sıradan ve resmi olmayan etkileşimin sağlandığı bir platform. Facebook örneğin; şirketiniz ödül aldığında başarılarınızı kutlayabileceğiniz, şirketinizin kilometre taşlarını paylaşabileceğiniz ve hatta eğlence için paylaşım yapabileceğiniz; doğum günleri, yılın olayları gibi şirket içi haberleri ya da genel olarak ofis esprilerini paylaşabileceğiniz bir yer.

Özellikle fotoğraflar, Facebook üzerinde insanlardan olumlu tepkiler alıyor. Açıklamalı olarak paylaşılan fotoğrafların %93’ ü en çok beğenilenler arasında. Özellikle de seyahat ürünleri satarken görsel cazibe çok önemli, gezginlerin %52’si seyahat planlarını Facebook’ta gördükleri fotoğrafların etkilediğini söylüyorlar. Müşterilerinize ihtiyaçları olan tatili gösterin!

Eğer işletmenizin bir blogu varsa, Facebook, yazılarınızı göstermek için vitrin olarak kullanabileceğiniz mükemmel bir yer. Bugünlerde müşterilerin memnun edilmesi çok zor ve onlar doğrudan satış bombardımanına maruz kalmak yerine markaların sunduğu ilginç hizmetler ile baştan çıkarılmak istiyorlar. Bu yüzden Facebook’ta bulunan bir çok gezgine hizmetlerinizi ayrıntılarıyla anlatabilirsiniz.

Facebook Reklamları: İdeal Hedef Kitlenizle Bağlantı Kurun

Muhtemelen duymuşsunuzdur; Facebook’un gönderilerinizi ücretsiz dağıtma uygulaması, haber akışlarında yeni yöntemlerin tanıtımlarının yapılmasının ardından son buldu.

Bununla birlikte, gönderilerinizi görünür kılmanın basit bir yolu var; pazarlama bütçenizin birazını Facebook reklamlarına ayırın. Facebook reklamları; paylaşımlarınıza, blogunuza, ya da web sitenize veya her nereye dikkat çekmek isterseniz oraya ziyaretçileri çekebilmek için etkili bir yol ve iyi haber şu ki: reklamlarınız için yalnızca tıklama başına ücret ödüyorsunuz. Araştırmalar gösteriyor ki; bu ücretli reklamlar, ücretsiz dağıtım uygulamasında olduğundan 2.85 kat daha fazla tıklanıyor.

Ayrıca Facebook reklamları, özellikle kişiselleştirilmiş büyük pazarlama trendine yönelik olarak müşteriye ulaşmak için mükemmel bir araç. Reklamlarınız gören insanların demografik özellikleri, ilgi alanları ve davranışları gibi küçük detayları görebilmenizi ve bu sayede bazı düzenlemeler yapmanıza imkan sağlıyor. Örneğin; eğer sanat alanında derecesi olan bir erkek müşteriyi hedefliyorsanız ve bu kişinin bir ilişkisi varsa, restoranlarda yemek yemeyi seviyorsa ve düzenli olarak seyahat edip iPad üzerinden Facebook kullanıyorsa ona yönelik düzenlemeler yapabilirsiniz.

Seyahat alanında önemli markalar Facebook’u aralıksız kullanıyor. Yani muhtemelen artık sürüye katılma zamanı! Son dönemde, Thomas Cook, Facebook reklamları aracılığıyla basitçe sahilde şnorkelli bir kızın fotoğrafını kullanarak büyük bir başarıya imza attı. İçeriklerini bir günde Belçika nüfusunun %27 sine ulaştırarak reklam yatırımının 3.85 katı bir kâr elde etti.

Bu fantastik bir başarı hikayesi; fakat Facebook reklamları küçük bir bütçeyle bile çok etkili; tıklama başı maliyetin (CPC) güzelliği bütçenizi ve zamanınızı nasıl isterseniz o şekilde planlayabilirsiniz. Ortalama olarak Sadece 60 Poundluk (yaklaşık 240 TL) bir maliyetle 30.000 Facebook kullanıcısına ve bu sayede bütün nitelikleriyle sizin için mükemmel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Facebook Başarısı İçin Temel İpuçları

Facebook’ta reklam kampanyasına girişmeden önce, öncelikle Facebook’u nasıl doğru bir şekilde kullanacağınızı anlamanız çok önemli.

1. Kitlenizi Tanıyın: Eğer lüks seyahat alanında uzmanlaşmış bir şirketseniz yönteminiz sırt çantalılara hostel pazarlamaktan çok farklı olacaktır. Müşterilerinizle bağlantı sağladığınızda onlara karşı doğru bir nüans kullandığınızdan emin olun.

2.Düzenli Olarak Gönderi Paylaşın: Takipçileriniz var; çünkü ihmal edilmek değil sizinle iletişim kurmak istiyorlar. Diğer yandan, rastgele ve ilgisiz içeriklerle müşterilerinizi boğmamanız gerekiyor. En önemli şey ise; seçici olmanız ve müşterileriniz için değerli olan içerikler paylaşmanız.

3.Etkileşimi Teşvik Edin: Facebook’ta yeni katılımcılar kazandığınızda, siz onlarla etkileşim içerisine girene kadar, katılımcılar sizin arkadaşınız değildir. Katılım genellikle; beğeniler, paylaşımlar yorumlar ve tıklamalar yoluyla sağlanır. Siz; sorular sorarak, fotoğraflar paylaşarak, yarışmalar yaparak ve teklifler sunarak ayrıca doğru zamanda gönderilerinizi paylaşarak etkileşimi teşvik edebilirsiniz.

4. İnsanları Web Sitenize Yönlendirin: Facebook’ta kampanyalar yaratarak ve bu kampanyalara kitlenizin daha fazla bilgi edinmesini sağlamak için web sitenizin ilgili sayfasını paylaşarak şirketiniz için fayda sağlayabilirsiniz. Facebook gönderileriniz web sitenize doğru bir akışa sebep oluyorsa Facebook’ta gayet iyi iş çıkarıyorsunuz demektir.

Şimdi Başlayın ve Rezervasyonlarınızı Arttırın!

Facebook seyahat işletmeleri için büyük ve güçlü bir araç. Söylediklerimizi göz önünde bulundurursanız; seyahat markanızı online olarak yerleştirebilir, Facebook’tan tatilleri için ilham alan gezginlerin %52 sini de hedefleyerek sizin için mükemmel müşteriyle bağlantı kurar ve iyi ilişkiler kurarak, eninde sonunda rezervasyonlarınızı artırsınız.

Faceboook’u tanımak zaman alabilir; fakat buna değer. Bir sonraki yazımızda twitter’daki en son değişiklikleri ve sosyal medyayı bir pazarlama devi olmak için nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.