Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kuala Lumpur; kolonileşme ve doğal afetlerle düğümlenmiş bir tarihten, parlak ekonomi ve modern şehir hayatına geçiş dönemi yaşayan bir şehir.

Dünyanın her tarafından gezginler, Kuala Lumpur’un dini taraflarını ziyaret etmeye, 66 alışveriş merkezinden birinde alışveriş yapmaya, dünyanın en uzun ikiz kulesine bakmak ve ülkenin nispeten daha sessiz köşelerinde maceraya atılmadan önce Malay kültürünün tadına bakmak için geliyorlar.

Güneydoğu Asya’daki merkezi konumundan ötürü Kuala Lumpur dünyadaki en popüler destinasyonlar arasında yer alıyor. Bölgedeki iki büyük hava yolu taşımacısı olan Malaysian Airlines ve AirAsia’nın merkezi olan şehir, Malaylardan çok yabancı turistleri ağırlıyor ve dünyada en çok ziyaret edilen 10 noktadan birisi konumunda.

Kuala Lumpur’a gelen yolcuların verilerine bölgesel ve küresel anlamda baktığımızda şehir, Güneydoğu Asya’da en çok ziyaretçiyi Singapur, Bangkok ve Jakarta’dan alıyor. Sadece 3 Malay şehri Güneydoğu Asya’daki 10 merkez şehir listesinde kendine yer buluyor. Küresel ölçekte baktığımızda ise  Kuala Lumpur; Londra, Tokyo, New York, Delhi ve Moskova gibi dünyanın belli başlı şehirleriyle yarışıyor.

12b

Kuala Lupur’daki Tatil Alışkanlıkları

Kuala Lumpur’a daha yakın olan bölgelerden gelen yolcuların nispeten daha uzaktan gelenlere göre daha az zaman harcaması tabii ki sürpriz değil.

Güney, Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya’dan gelenlerin yarıdan fazlası üç gün ya da daha az süreli seyahatler planlıyor. Bu yolculukların çoğu iş seyahati ve bu da bu bilgiyi açıklayıcı nitelikte. Malezya hükümetinin 2014’te 106 000  metrekarelik Matrade Kültür ve Kongre Merkezi inşaatını tamamlamasıyla iş seyahatleri şüphesiz buraya doğru kaydı.

Öte yandan diğer bölgelerden gelen yolcular ise en az 12 günlük bir plan yapıyorlar. Çoğu seyahatsever, şehri ülkenin diğer bölgelerini keşfe koyulmak için geçiş amaçlı kullanıyor.

12c

Çoğu Güneydoğu Asyalı kısa süreli seyahatleri tercih etmesine rağmen yolculukları en az iki kişi birlikte yapmayı planlıyor. Batı Avrupalılar ise Kuala Lumpur’u tek başına keşfetmeyi tercih ediyor.

Güneydoğu Asyalı yolcuları kısa süren bir uçuştan sonra arkadaşlarıyla birlikte alışveriş ederken hayal etmek, çevre bölgelerden yalnız gelen yolcuların şaşırtıcı derecedeki azlığını açıklayan eğlenceli bir örnek gibi gözüküyor.

Kuala Lumpur’u Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman

Şehri gezmek isteyenlerin çoğu, şehrin sessiz kaosuna katılmak için hemen hemen aynı zamanlarda geliyor.  Temmuz ve Ağustos Kuala Lumpur’a gelmek için en popüler iki ay denilebilir. Yılın bu zamanları tüm bölgelerde Kuala Lumpur’a gelme isteğinde bir artış yaşanyor.

Örneğin, Ramazan ayından önce gelmek isteyen Ortadoğulu yolcular için en popüler ay temmuz. Kuala Lumpur’un en çok turist çeken özelliklerinden biri de dini bir yanı olması. Şehirdeki en eski camilerden biri olan Jamek Camisi ve Budistler için Hindistan dışındaki en popüler tapınaklardan birisi olan Batu Mağaraları şehrin dini yanını yansıtıyor.

Temmuz ayı, yaz tatiline denk geldiğinden Batı Avrupalılar ve Kuzey Amerikalılar arasında da son derece popüler bir ay. Havalar temmuz-ağustos döneminde sıcak ve kuru olurken dereceler en yüksek 33, ortalamada ise 24’ü gösteriyor.

Havaların sıcak olmasına rağmen aynı zamanda kuru ve nemsiz oluşu şehrin park ve bahçelerini gezmek isteyenler için güzel olanaklar sağlıyor. 1984-2000 yılları arasında dönüşüm yaşayan şehir, zaman içinde dinlence ve spor alanlarını neredeyse iki katına çıkarmış durumda.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz