En Zorlu 10 Triatlon Yarışı

İlk kez 1978’de Hawaii’de maceracı bir çift tarafından düzenlenen ve Yunancada üç branşın bir arada yapıldığı spor anlamına gelen triatlon, aradan geçen zamanda kendi efsanelerini yarattı. Geride kalan yıllarda bazı triatlon yarışları kaybolup giderken, bazıları ise her geçen yıl daha fazla katılımcıyı bünyesine çekti. İşte 38 yıllık bu sporun, en zorlu 10 parkuru:

Alpe d’Huez Uzun Mesafe Triatlonu

image002

Lokasyon: Alpe d’Huez, Fransa

Yüzme: 2,2 kilometre

Koşu: 115 kilometre

Bisiklet: 22 kilometre

Zorluğunun yanı sıra eşsiz bir deneyim de sunar bu triatlon. Çünkü Lac du Verney’in kristal sularında ancak triatlon için kayıt olduğunuzda yüzebilirsiniz. Bisiklet parkuru, Fransa Bisiklet Turu’nun önemli bir noktası, hatta ‘Hollanda Köşesi’ diye anılan bir parkurdur. Doğal olarak yine normal zamanlarda tamamlama imkanınızın olmadığı bir parkuru; Fransa Bisiklet Turu yarışmacılarının tamamladığı bir rotayı tamamlarsınız. Belki şanslı bir gününüzdeyseniz, size eşlik eden dağ keçileriyle birkaç metre yan yana gidersiniz.

Alpe d’Huez bu yıl 26 Temmuz’da düzenlenecek.

Yarışı geçtiğimiz yıl erkeklerde Fransız Arnaud Guilloux 5 saat 55 dakika 14 saniyede, kadınlarda ise İngiliz Emma Pooley 6 saat 21 dakika 48 saniyede tamamlamıştı.

24 Saat Triatlonu

image008

Lokasyon: Brisbane, Avustralya

24 saatlik bir triatlon yarışı!

Evet, doğru okudunuz: 24 saat. 8’er saatlik yüzme, bisiklet ve koşu parkurlarından oluşuyor 24 Saat Triatlonu. Diğer triatlonlardan farklı olarak belli bir mesafeyi ne kadar sürede katedeceğiniz değil, 8’er saatte her bir parkurdan kaç kilometre tamamlayacağınız önemlidir. Her bir parkurda en çok mesafe kateden takım birinci olarak, toplam takım sayısı kadar puan alır. Diğer takımların aldıkları puanlar ise alt basamaklara inildikçe birer birer azalır ve bu şekilde üç parkur sonunda şampiyon belirlenir.

Her ne kadar 12 yaş üstü herkesin katılmasına izin verilmiş olsa da 24 Saat Triatlonu’nu tamamlamak için çok ciddi bir antrenman süreci ve dayanıklı bir vücut gereklidir. Bu sebeple hem gerçekten hazırlananları alarak yarışın kalitesini yükseltmek hem de katılamayanları bir sonraki yarış için motive etmek adına, katılım 40 takım ve 150 birey ile sınırlandırılmıştır. Bu çılgın triatlonun 2016 ayağı, 2-3 Nisan’da düzenlenecek. Ne dersiniz?

Escape from Alcatraz

image010

Lokasyon: Alcatraz, ABD
Yüzme: 2,4 kilometre
Bisiklet: 29 kilometre
Koşu: 13 kilometre

1981’den bu yana hem amatörleri hem de profesyonelleri bir araya getiren yarışın aslında subliminal bir amacı da var: Alcatraz Adası’ndan kaçmak. Clint Eastwood’un efsanevi filmi Birdman of Alcatraz’a atıfta bulunan yarış için her yıl 2 binin üzerinde triatlet San Francisco’ya akın ediyor. Faal olduğu 1934-1963 yılları arasında tam 1.545 mahkuma ev sahipliği yapan Alcatraz Hapishanesi de bu yarışın tarihinde önemli bir yer tutuyor. 1989’a kadar yarışın rotası Alcatraz’dan San Francisco Aquatic Park’a yüzme, buradan Fort Mason’a yaklaşık 8 kilometrelik koşu ve son olarak da Mill Valley’e bisiklet sürüşü şeklindeydi. Yarış 1989’da NBC’de yayınlanmaya başladıktan sonra ise doğal olarak şöhreti arttı ve birçok insanın hayalini süslemeye başladı.

Bu ayrıca Escape from Alcatraz’ın orijinal rotasında yarışılan son yıl oldu. Yarış 1993’te San Francisco’ya taşındı. 32 kilometre uzunluğundaki bisiklet parkuru 28’e düşürüldü ve yarışı efsaneleştiren bir noktaya; şehrin inişli çıkışlı yokuşlarından, ikonik Golden Gate Köprüsü’ne uzanan bir alana taşındı. 80’lerde başlayan onlarca triatlon, tarihin tozlu sayfalarına karışırken Escape from Alcatraz’ın 35’inci yılını görmesinin sebeplerinden biri değişime ayak uydurabilmesi.

image012

Escape from Alcatraz Triatlonu bu yıl 12 Haziran’da 36’ncı kez düzenlenecek.

Yarışları geçtiğimiz yıl erkeklerde İsveçli Eric Lagerstrom 2 saat 2 dakika 6 saniyede; kadınlarda ise Avustralyalı Ashleigh Gentle 2 saat 13 dakika 43 saniye ile birinci tamamladı.

Ironman Dünya Şampiyonası

image018

Lokasyon: Hawaii, ABD
Yüzme: 3,8 kilometre
Bisiklet: 180 kilometre
Koşu: 42,1 kilometre

Ironman Dünya Şampiyonası, yalnızca triatlonun değil tüm spor dallarının en zorlayıcı yarışları arasındadır. Bitiş çizgisini görebilen az sayıdaki dayanıklı atlet, sırasıyla yüzme, bisiklet ve koşu parkurlarını zorlu hava şartlarını da karşılarına alarak tamamlamak zorundadır. Parkur bünyesinde, “The Energy Lab” adı verilen ve hiçbir atletin hakkında iyi konuşmadığı bir bölümü de barındırır. 2007’de çift ampute Scott Rigsby bu yarışı tamamlayarak tarihe geçmişti. Hawaii ayrıca Ironman Triatlonu’nun doğduğu yerdir.

Yarış, 1977 yılında Honolulu asıllı çift Judy & John Collins tarafından ilk kez düzenlenmiştir. O tarihte ikili, Waikiki Roughwater Yüzme Yarışı, Around-O’ahu Bisiklet Yarışı ve Honolulu Maratonu’nu birleştirerek dünyanın en zorlu yarışına zemin hazırladılar. 18 Şubat 1978’de yüzme yarışları için gelenler kendilerini bir anda Ironman’in içinde buldular. Önlerine konulan kuralların yer aldığı üç sayfalık kağıtların son satırında şunlar yazıyor: “2,4 mil yüzeceksin! 112 mil bisiklet süreceksin! 26,2 mil koşacaksın! Hayatının geri kalanında övünecek bir şeyin olacak!”

image022

Ironman 2015’i erkeklerde Alman Jan Frodeno, 8 saat 14 dakika 40 saniyede; kadınlarda ise İsviçreli Daniela Ryf 8 saat 57 dakika 57 saniyede tamamlayarak birinciliğe ulaştı.

Ironman World Championship, bu yıl 8 Ekim’de düzenlenecek.

Elit atletler için Ironman Dünya Şampiyonası 8-9 saat arası sürüyor. Yarışa katılabilmek için her yaş gruplarında açılan kontenjanı beklemek ve en iyiler arasına girerek o kontenjandan pay alabilmek gerekiyor. Bunun yanı sıra piyango sistemiyle 150 kişiye ve son olarak da Ebay üzerinden açık arttırmayla 1 kişiye daha bu eşsiz deneyimi yaşama hakkı veriliyor. Yüzme ve bisiklet yarışları ile maratonu bir potada eriten bu en popüler triatlon yarışına katılmanın o kadar kolay olmasını bekleyemezdik değil mi?

Aurlandsfjellet Ekstrem Triatlonu

image024

Lokasyon: Aurlandsfjellet, Norveç
Yüzme: 1,9 kilometre
Bisiklet: 94 kilometre
Koşu: 20 kilometre

Bu sene beşinci kez düzenlenecek olan triatlon sadece 150 katılımcıyla sınırlıdır. Her ne kadar half-ironman olsa da dünyanın en zor triatlonları arasında yer almasının sebebi Norveç’in zirvelerinde yapılmasıdır. Muhteşem görüntüleri arka plana taşımasının yanında zorlu iklim şartları da triatletleri hırpalar. Yarışın başlangıcı ile bitişi arasında yaklaşık 4 kilometrelik bir rakım farkı bulunur. Bu da sporcuları fiziksel açıdan çok zorlamaktadır.

Bu zorlu yarışı kazanan, geçen yıl erkeklerde 6 saat 26 dakika 24 saniyelik derecesiyle Marlus Elvedal, kadınlarda ise 7 saat 46 dakika 57 saniyelik derecesiyle Trude Stormo oldu.

Aurlandsfjellet’in 2016 ayağı 13 Ağustos’ta yapılacak.

Ironman UK

image030

Lokasyon: Bolton, İngiltere
Yüzme: 3,8 kilometre
Bisiklet: 180,2 kilometre
Koşu: 42 kilometre

Avrupa kıtasının açık ara en zorlu triatlonu olarak bilinir. İngiltere’nin Bolton kentinde düzenlenir. Büyük triatlon yarışları içerisinde seyircilere en çok izleme imkanı sunanlardan birisidir. Pennington Flash Parkı boyunca dizilen izleyiciler aynı zamanda dünyanın en kalabalık triatlonuna da tanıklık ederler. Bu yarışta tam 12 bin triatlet birbirini geçebilmek için mücadele ediyor!

Yaklaşık 12 bin kişi katıldığı Ironman UK’yi geçen yıl erkeklerde Britanyalı David McNamee 8 saat 46 dakika 37 saniyede tamamlayarak birinci olmuştu. Kadınlarda ise zirve 9 saat 31 dakika 58 saniyelik derecesiyle yine Britanyalı Lucy Gossage’nin olmuştu. Bir sonraki Ironman UK, 17 Temmuz 2016 tarihinde düzenlenecek.

Savageman Triatlonu

image036

Lokasyon: Virginia, ABD
Yüzme: 1,9 kilometre
Bisiklet: 89,6 kilometre
Koşu: 21 kilometre

Farklı klasmanları bulunan Savageman Triatlonu’nu bu listeye sokan efsanevi “70.0 Half Ironman” parkuru. Adının hakkını veren Savageman Triatlonu, yalnızca bu listede değil dünyadaki tüm triatlonlar içinde vahşi yaşamla en iç içe olunan yarışlardan biridir. %31 eğimli tepeleri aşmak zorunda olduğunuz, yaklaşık 90 kilometrelik bisiklet parkuru triatletlerin tabiri caizse canına okumaktadır! Buna rağmen koşu parkuru biraz daha insaflıdır ve çoğunlukla şehir maratonunu andıran düz ve eğimsiz bir hattan oluşmaktadır.

Savageman 2015’te erkeklerde Iain Alexandridis 4 saat 37 dakika 17 saniye ile birinciliğe ulaşmıştı. Kadınlarda ise şampiyon, 5 saat 55 dakika 30 saniyelik derecesiyle Jenny Lofaro olmuştu.

Savageman 70.0 Triatlonu bu yıl 18 Eylül’de düzenlenecek. (Burası bisikletçileri en çok zorlayan bölümlerden biri: Westernport Wall)

Bar Helvellyn Triatlonu

image044

Yüzme: 1,6 kilometre
Bisiklet: 61,2 kilometre
Koşu: 14,5 kilometre

Bir başka Britanya triatlonu olan Bar Helvellyn, Avrupa kıtasının klasikleri arasında yer alır. İngiltere’nin en yüksek üçüncü zirvesine tırmanışı da içinde barındıran triatlonun, “en yüksek zirve” ünvanına ulaşmasını engelleyen ise yalnızca 22 metre!

Geçtiğimiz yıl Helvellyn’i İngiliz triatlet Alex Lawton 3 saat 27 dakika 5 saniyelik derecesiyle zirvede tamamlamıştı. Kadınlarda ise Bonnie Van Wilgenburg mutlu sona ulaşmıştı. İngiliz atletin derecesi ise 4 saat 18 dakika 23 saniyeydi.

Helvellyn Triatlon’u bu yıl 4 Eylül’de düzenlenecek. Bu aynı zamanda Helvellyn’in 10. yıldönümü de olacak.

IRONMAN Lanzarote

image048

Lokasyon: Lanzarote, İspanya
Yüzme: 3,8 kilometre
Bisiklet: 182,2 kilometre
Koşu: 42,2 kilometre

Kanarya Adaları’nın en doğusunda yer alan, Afrika’ya da komşu olan bu yarış dünyanın en zorlu Ironman parkurlarından biri olarak değerlendiriliyor. Yanardağların yamacından başlayan ve yüksek eğimiyle triatletleri yoran Lanzarote’un en ünlü branşı ise bisiklet. Her ne kadar muhteşem bir manzara sunsa da, korkunç rüzgar ve 2 bin 551 metrelik tırmanışla karşınıza çıkacak olan bir parkurdan bahsediyoruz! İki turluk, turistik bölge Puerto del Carmen’de yapılan bir yüzme parkuruyla başlayan Lanzarote Ironman’i, havaalanı ile yeniden Puerto del Carmen arasındaki 3 turluk koşu parkuruyla tamamlanıyor. Katılanlara göre yarışın en keyifli anları burada yaşanıyor. Hayır, yarış bu 3 turun ardından sonuçlandığı için değil! Okyanus manzarası ve binlerce taraftarın desteği eşliğinde unutulmaz dakikalar yaşattığı için.

Geçtiğimiz yıl Lanzarote Ironman’e 1786 triatlet katılmış ve İtalyan Degasperi Alessandro, toplamda 8 saat 56 dakika 49 saniyelik derecesiyle birinci olmuştu. Kadınlarda şampiyonluğa ise 9 saat 56 dakika 3 saniyelik derecesiyle Alman Diana Riesler ulaşmıştı.

Lanzarote Ironman’in 25’incisi, 21 Mayıs 2016’da yapılacak.

Brutal Extreme Double Triatlonu

image054

Yüzme: 7,7 kilometre
Bisiklet: 360,4 kilometre
Koşu: 83,6 kilometre
Tırmanış: 14,9 kilometre

Emin olun bu triatlonun ismi yalnızca ilgi çekmek için konulmamış. British Triathlon tarafından organize edilen ve Galler’de düzenlenen bu triatlon için diğerlerinden farklı olarak bir de ülkenin en yüksek dağına tırmanmak zorundasınız. Yalnızca Britanya’nın değil Avrupa’nın da en zorlu atletik yarışlarından biri olan Brutal Double Extreme’de tamamlamanız gereken toplam parkur, listedeki diğer triatlonların çok çok üzerinde: Yaklaşık 467 kilometre!

Geçtiğimiz yıla kadar “triple” olarak da yapılan yarışların bu versiyonuna 2016’da ara verildi ancak 2017’de yeniden yapılmaya başlanacak. Double Triatlon’a tek kişi veya 2-4 kişilik takımlarla da katılmak mümkün. “Double bana fazla gelir” diye düşünüyorsanız merak etmeyin: yarışta half veya full seçenekleri de mevcut.

Erkeklerde Brutal Extreme Double Triatlon’un son şampiyonu Hollandalı Onno De Boer olmuştu. De Boer yarışı toplamda 28 saat 44 dakika 56 saniyede tamamlayarak en yakın rakibine yaklaşık 4 saat fark atmıştı. Kadınlarda ise yarışı tamamlayabilen tek isim İngiliz Elizabeth Jones olmuştu. Jones finiş çizgisine 46 saat 34 dakika 23 saniyede ulaşabildi.

Brutal Extreme Double Triatlon’un bir sonraki ayağı, 10 Eylül 2016’da Llanberis’te düzenlenecek. Bu tarz spor aktivitelerinden haberdar olmak için Advenport’u takip edebilirsiniz.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!