Seyahat Deneyimini İyileştirmek Firmaların Ortak Noktası 0

Kurumsal seyahat yöneticileri ve iş seyahati yapan yolcu isteklerinin karşılaştırılması, seyahat deneyiminin daha iyi olabileceği konusunda her iki tarafın mutabık olduğunu ve seyahat yönetimi firmalarının geliştirebileceği çok sayıda konuyu ortaya çıkarmış.

Global Business Travel Association (Küresel İş Seyahatleri Birliği) tarafından yapılan ve her iki tarafın anket sonuçlarını baz alan bir çalışmada, seyahat yöneticileri,  gelecek beş yıl içerisinde yolcu deneyimini daha iyi bir duruma getirmenin öncelikleri arasında olduğunu; iş seyahati yapan yolcular ise, yolculuklarını daha elverişli hale getirmenin en önemli kaygıları olduğunu dile getirmiş.

Seyahat yöneticilerinin, yolcular ile aynı noktada buluşması, firmanın çıkarları için maliyet kontrolünü daha ön planda tutmalarından dolayı şaşırtıcı olsa da, günümüzde çoğu firma seyahat programlarından kar etmede başarılı olmuş durumda. Bunun bir sonucu olarak, kurumsal seyahat yönetimi değişerek gelişmeye devam ediyor. Firmalar, yolcularını nasıl daha mutlu edebileceklerine odaklanabiliyor.

Ankete göre seyahat yöneticileri halen maliyet kontrolü konusunda endişeli. Katılımcıların yarısından çoğu, daha çok maliyet tasarrufu yapabilmek için,  dış kaynaklı seyahat şirketlerinin yardımcı olmasını istediklerini dile getirmiş.

Seyahat yöneticileri tüm verilere sahip olsalar da, firmalarına para kazandırdıklarını gösterebilmek için bu veriyi işleyebilecek uzman yardımına ihtiyaç duyuyorlar. Dış kaynaklı seyahat firmalarından destek istemeleri bu noktada ortaya çıkıyor.

İş için seyahat eden yolcular genel olarak seyahat deneyimleri ile ilgili noktalara değinmiş. En çok talep uçuş saati, otel lokasyonu ve aktarma sayısı ile ilgili olarak, seyahat deneyiminin daha elverişli hale getirilmesi üzerine olmuş. Buna ek olarak yolcular, plan değişikliklerini daha kısa sürede daha kolay yapabilmeyi ve rezervasyon sürecinin iyileştirilmesini istediklerini dile getirmişler.

Seyahat firmaları, iş seyahatleri zincirinde önemli bir rol oynamakta. Bu çalışma da, seyahat firmalarını, hem kurumsal seyahat yöneticilerinin, hem de iş seyahati yapan yolcuların perspektifinden değerlendirebilmek ve hangi alanlarda gelişebileceklerini ortaya çıkarmak için yapılmış bulunmakta.

Geçen yıl yayınlanan çalışma, Küresel İş Seyahatleri Birliği’nin bu anlamda yaptığı ilk çalışmadır.

Kapak Görseli: Nicholas Kontis

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe