Şehirler Markalaşıyor, Ama Nasıl?

European Cities Marketing (ECM) 2016 yılında şehirlerin markalaşmada ne durumda olduğunu ve gelecekte bununla ilgili olarak kongre ve ziyaretçi bürolarının ve turizm ofislerinin üstlenmesi gereken önemli rolü inceliyor. Verilmek istenen mesaj, şehir markalaşmasının sadece turistler için değil, aynı zamanda gelişim ve refah için de olduğu.  

ECM’in 24-27 Şubat tarihinde Madrid’de düzenleyeceği ECM Buluşması’nda (ECM Meeting) farklı perspektiflerin tartışılacağı uluslar arası uzman fikir liderlerinden bir geçit sunuyor olacak. Bu tecrübeli şehir markası pazarlamacıları, son trendler hakkında ki değerli görüşlerini ve öğretilerini iki tam gün boyunca katılımcılar ile paylaşacaklar. Hızla değişen markalaşma sürecinin artıları ve eksileri de yine konferans konuları arasında.

Güçlü bir şehir markası, küreselleşmenin zorlukları ile karşılaşan tüm şehirler için çok önemli. Ancak, entegre bir şehir markalaşması eskisine göre daha karmaşık ve hızlı değişen bir konu haline geldi.

Şehirler sadece turist ziyareti için değil, yaşayanların refahı için de gelişiyor. Şehirler arası rekabet, kongreler, spor etkinlikleri, politik zirveler, özel yatırımlar, film prodüksiyonları, uluslar arası öğrenci değişim programları, uçuş bağlantıları gibi alanlarda tercih edilen lokasyon olabilmek için ve bu eskisine göre daha zorlayıcı bir yarış. Bunların tamamı iş alanlarının açılması, refahın artması ve hayat kalitesinin yükselmesini doğrudan ilgilendiriyor. Bu yarışta öne geçen şehirler küreselleşmeye yenik düşmeyerek gelişmeye ve büyümeye devam edecek.

Şehirlerin bir bütün olarak, bir destinasyon olarak pazarlanmaya başlaması ve zaman içerisinde kendi başlarına bir marka olması ana fikir ile şehir sakinlerinin ve hatta turistlerin de bu sürece katılmaları teşvik ediliyor. Tüketiciler sürecin bir parçası haline geliyor. Bunun en güzel örneklerinden biri olarak Kopenhag insanları şehrin sesi olarak sürece katıyor. Nantes kültürünü kullanarak eski endüstriyel şehri yeni küresel şehir olarak şekillendiriyor. İstanbul ikiz kent (twin cities) konseptini kendine uyarlayarak şehri markalaştırıyor.

Düzenlenecek olan konferans aynı zamanda en küçük şehirlerin yeterince büyük düşünceler ile nasıl küresel bir pencereye sahip olabileceklerini inceleyecek. Davos, yılın bir haftası boyunca Dünya Ekonomi Forumu sayesinde gücün ve etkinin merkez üssü haline geliyor. Lego Corp’un evi olan Billund dünyada ‘Çocukların Başkenti’ olmaya aday.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!