Sanal Gerçeklik Neden Seyahat Sektörünün En Yakın Arkadaşı? 0

Sanal gerçekliğin (VR) kökeni tıp eğitimi, sinema, gazetecilik ve oyuna dayanıyor olabilir fakat bu onun diğer sektörlerde kullanılamayacağı anlamına gelmiyor. Hatta sanal gerçeklik turizm sektörünün doğal bir arkadaşı olma noktasında oldukça iyi ilerliyor.

Günümüzde gezginler tatil rezervasyonu yaptıklarında tam olarak ne elde edeceklerini bilmek istiyorlar ve sanal gerçeklik de geleneksel cadde acentelerinin sunabileceği şeylerin ötesine hareket eden çekici bir ön-izleme sunarak tam olarak buna hizmet ediyor.

Raflarda yerini alan en yeni bazı sanal gerçeklik gözlükleri  tam kapsamlı bir deneyim için 360 derece video imkanı bile sunuyor. Örneğin son zamanlarda Fransa’daki Val D’lsere 360 derece ekipmanlarıyla çekilen kısa bir Mark Warner videosunun setiydi.

Teknoloji şirketi Mesmerise’nin yardımıyla yapılan film  Warner’s Chalet Le Val D’Isere Oteli ve çevresinde çekildi. Amaç, izleyicilerin başlarını herhangi bir yönde çevirmelerine ve çevrelerindeki her köşeyi keşfetmelerine imkân sağlamaktı.

Ekip, Seyahat Teknolojileri Avrupa’da oluşturdukları şeyi gösterirken, “teknoloji ilerledikçe, videoların müşterilerin oda tipini, eklentileri ve diğer ayrıntıları seçmelerini sağlayarak rezervasyon sürecine daha entegre olduğunu görmeye başladık” açıklamasında bulundu.

Online incelemeler, broşür ve videolar bu 360 derece deneyimlerle rekabet edemiyor. Sanal gerçeklik ,(VR) nereye gideceğinize, hangi otelde kalacağınıza, önceden planlayacağınız gezi etkinliklerine karar vermeyi her zamankinden daha kolay hale getiren inanılmaz güçlü ve etkili bir araç.

Avrupadaki en büyük tur operatörlerinden biri Thomas Cook bu konsepti anladı ve 360 derece sinema filmleriyle, müşterileri geri kazanma planı için Samsung Gear VR Gözlüklerini kullanıyor.

Try before you fly” kampanyası (Uçmadan Önce Dene) Visualise  tarafından yaptırıldı ve müşterilerine kabinlerinden birinde 360 derece uçuş deneyimi sundu.

Kampanyaya dayalı olarak Visualise, müşterilerine gerçek seyahat hedeflerini tattırmak için Mısır, New York ve Singapur gibi popüler turist alanlarını filme aldı. Ayrıca, Şarm El-Şeyh’de çekilen sualtı şnorkel gezisi de buna dâhil edildi.

Sonuçlar ise şaşırtıcı. İlk üç ayında, mağazada sanal gerçeklik deneyimi İngiltere ve Almanya’da toplam 12,000 pound otel ve uçuş rezervasyonu sağladı ve yatırımda %40 oranında dönüş gördü. New York gezi gelirinde %180lik bir artış oldu.

Visualise’ın kurucusu ve CEO’su Henry Stuart “Bu kampanya seyahat şirketlerinin müşterilerle bağlanma noktasında sanal gerçekliğin potansiyelinin farkına vardıklarını gösteriyor” diyor.

Acenteler, müşteri için tatil deneyimini nasıl canlandıracağını biliyor olabilirler, ancak VR tarafından sunulan yeni anlatım, satış sürecine yepyeni bir boyut getiriyor. VR henüz bebeklik döneminde olabilir, fakat sunduğu fırsatlar onu seyahat endüstrisinin en yakın arkadaşı haline getiriyor.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe