Otelinizin Web Sitesinde Rezervasyon Vazgeçişlerini Azaltmanın 3 Yolu 0

Leonardo’dan Debbie Stephenson Otel endüstrisine rezervasyon vazgeçişlerin azaltmak için 3 ipucu sunuyor. İlk adım? Otel websitenize dikkatli ve etraflıca bir göz atın.

Oteller web sitesi trafiğini arttırmak için her ay binlerce değilse bile yüzlerce dolarlar yatırırlar. Ancak web siteniz doğrudan rezervasyon için iyileştirilmediği sürece, tüm para ve zaman boşa gitmiş demektir.

Seyahat sektörü için rezervasyon vazgeçişi önemli bir meseledir. Online seyahat rezervasyonları vazgeçme oranı  % 81.6 kadar yüksek ve 1.78 trilyon değerindedir. Eğer daha detaylı incelersek, otel ve konaklama rezervasyonlarının %78’i ve online seyahat acentası rezervasyonlarının %86’ından vazgeçiliyor.

Bu makalede, satın alma amacını iyileştirmek ve daha fazla doğrudan rezervasyon elde etmek için otelinizin web sitesinde şu an yapabileceğiniz 3 şey belirtilmektedir.

REZERVASYON VAZGEÇİŞLERİNDEKİ ÖNEMLİ NEDENLER

İlk olarak, seyahat alışverişi yapanların neden rezervasyonlarından vazgeçtiğine bakalım. SalesCycle’a göre alışveriş yapanların %39’u sadece araştırma yapıyor ve web sitenizdeki fiyatları karşılaştırıyorlar. Bununla birlikte vazgeçme nedenleri arasında; fiyatı çok yüksek bulma (%37), rezervasyon sürecinin uzun olması (%13) ve teknik sorunlar (%9) gibi nedenler de var. İyi haber ise, bunların düzeltilebilir şeyler olması.

İpucu #1 Benzersiz Öykünüzü Anlatın

“Fiyat çok yüksek” iki anlama geliyor olabilir.

  • Fiyat müşterinin bütçesini aşıyor
  • Otelin ederiyle fiyat eşleşmiyor

1 numara ile ilgili yapabileceğiniz bir şey olmasa da iki numara için var. Burası hikaye anlatımının devreye girdiği yer. Otelinizi bölgenizdeki diğerlerinden farklı göstermek için websitenizi kullanın.

Bu belki yıllarca orada çalışan konsiyerjiniz olabilir, barınızda imzanız olan bir kokteyl olabilir, her pazartesi misafir film gecesi olabilir ya da başka bir şey. Benzersizliğini küçümsemeyin ve web sitenizde yayınlayın. İnsanlar olarak, hikayeleri severiz, hikayelerle bağlanırız ve hikayeleri hatırlarız. Ve de amaç budur, birinin seyahat alışverişinde unutulmaz olarak kalmak.

İpucu #2 Onlara doğrudan Rezervasyon İçin Bir Neden Verin

Bir diğer önerim ise müşerilerinize doğrudan rezervasyon için bir sebep verin. Kaç tane web sitesinin bundan bahsetme noktasında ve aktif olarak tanıtmada başarısız olduğunu bilseniz şaşırırsınız. Seyahat alışverişi yapanlar doğrudan rezervasyon yapmalarını istediğinizi siz onlara açıkça söylemediğiniz sürece bilmezler.

Doğrudan rezervasyonlar için özel teklifler sunmayı göz önünde bulundurun. Bunun illa fiyat indirimi olması gerekmez. Varışta ücretsiz içki ikramı, daha hızlı wifi, erken check-in ya da geç check out, en iyi odaların ilk seçimi gibi basit şeyler olabilir. Birinin doğrudan rezervasyona motive olması için özel teklifin büyük ya da pahalı olması gerekmez. Müşterilerin sadece web sitenizden rezervasyon yaparak en iyi değeri aldığını hissetmesi gerekir.

Özel teklifiniz her ne ise, bunu açıkça web sitenizde- anasayfanızda, özel tekliflerin altında, oda tipi tanımlarında, her yerde belirttiğinizden emin olun. Seyahat alışverişi yapan kişiler bunu ne kadar çok görürse, alışveriş yolculuklarında bu bilgileri unutmama ihtimalleri o kadar çok demektir. Dolayısıyla, bir zamanlar rezervasyon yapmaya hazır oldukları web sitenize dönme ihtimalleri de o kadar fazla demektir.

Paris’teki Kleber Otel kendi web sitesinde bunu yaparak harika bir iş çıkarıyor. Anasayfalarına girdiğinizde doğrudan rezervasyon için 5 sebep görüyorsunuz; buna garantili en iyi fiyat, daha büyük kazançlar için başvurabileceğiniz ‘gizli indim kuponu’, odanıza ikram edilen ücretsiz çay ve kahve, check-in sırasında öncelikli hizmet ve daha iyi bir ikram politikası. Bu bilgi web sitelerinde Misafir Odaları, Teklifler, Galeri ve hatta bazı fotoğrafların açıklama kısımlarında da tekrarlanmaktadır.

Aynı zamanda rezervasyon motorunuzun mobil ile uyumluluğunu da kontrol edin. Griteo’ya göre, havayolları ve otellerde mobil rezervasyonlar 2016’nın ikinci çeyreğinde tüm online rezervasyonların %27’sini oluşturuyordu. Bu trend devam edecek. Web sitenizin mobil rezervasyonlara uygun donatılmış olması gerekir. Eğer değilse, “Internet Rezervasyon Motoru” sağlayıcınızla iletişime geçin ve nedenini sorun ya da mobil ihtiyaçları karşılayan daha yeni bir rezervasyon motoruna geçmeyi düşünün.

Özetle

Seyahat sektörü için online rezervasyon vazgeçişler gerçek bir sorundur fakat bununla ilgili web sitenizde yapabileceğiniz küçük şeyler vardır.

İçeriğinizle başlayın. Otelinizi benzersiz yapan şeyleri ya da neden doğrudan rezervasyon yapmaları gerektiğini açıkça belirtin. Ardından online rezervasyon sürecinizi gözden geçirin. Sizden rezervasyon yapmak basit ve kolay mı? Bu üç ipucunu uygulayarak, en karlı satış kanalınızdan yani websitenizde daha çok rezervasyon çekebilirsiniz.

Kaynak ve Görsel: Sojern

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.