Sanal Gerçeklik, 360 Derecelik Seyahat Videolarına Dahil Oluyor.

Hilton Hotel ve Resortleri tüketicileri sanal gerçeklik deneyimine dahil etmek için az sayıda seyahat markasının kullandığı 360 derecelik seyahat videolarına dahil oluyor, şirket bunun doğrudan rezervasyonlara etki edeceğini umuyor.

Nasıl işe yarıyor: Öncelikle 16 saniyelik Hilton videosuyla mobil reklam başlıyor ve tüketicilere “hikayeniz sizi, nereye götürecek?” sorusu soruluyor, yüksek çözünürlüklü video bittikten sonra 360 derecelik videoya bağlanmak için bir linkle birlikte ise özel bir “bitiş kartı” beliriyor, “Destinasyon: İlham verici” , bu da izleyicileri Hilton Barbados Resort’e “sanal tatile” götürüyor.

Bir izleyici mobil cihazını döndürdüğünde video manzarası da 360 derecelik perspektif sağlamak için değişiyor, kullanıcı 360 derecelik videoyu bitirdikten sonra ise video yaklaşık 4 dakikalık bir içerikle devam ediyor ve sonunda şimdi rezervasyon yapın butonuyla bitiş kartı beliriyor. Bu butona tıklandığında ise kullanıcılar tercih ettikleri destinasyonu giriyorlar, bu da Hilton rezervasyon sistemi aracılığıyla bölgede bulunan otelleri gösteriyor.

Hilton’un bugüne kadar ki en büyük kampanyası ile paralel olan “ Stop Clicking Around” kampanyası ile birlikte, bu mobil reklam aracılığıyla rezervasyon yapan Hilton HHonors üyeleri; ücretsiz Wi-Fi, dijital Check-in ve puanların da dahil olduğu özel indirimli fiyatlardan yararlanabiliyor.

Hilton, müşterileri için 360 derecelik manzarayla en popüler mülklerinden biri olan Karayipler’deki mülkleri için bu yeni mobil video reklam kampanyasının doğrudan rezervasyonları etkileyebileceğine inanıyor; fakat video içeriğinin doğrudan rezervasyon artışıyla bağlantısı olduğunu söylemek için henüz çok erken, ayrıca masaüstünde de görüntülenebilen diğer 360 derecelik video formlarının aksine bu videoya erişim yalnızca mobil cihazlardan mümkün.

Bütün dünyadaki Hilton’ların Küresel Marka Pazarlama Başkan Yardımcısı Mary Beth Park;” diğer markaların da kendi kitleleri için olağanüstü sanal gerçeklik içerikli videolar yarattığına şüphe yok; fakat yalnızca birkaç marka sanal gerçeklik videolarını gerçek anlamda pazarlama aracı olarak görüyor. Bitiş kartının da dahil olduğu 360 derecelik videomuz doğrudan Hilton.com’un rezervasyon sistemiyle entegre, bundan dolayı eğer izleyiciler videodan esinlenirlerse bir sonraki seyahatlerinin rezervasyonunu o anda yapabilirler” dedi.

Hilton’un Video Reklam Kampanyası Ortakları

Hilton, 3 yaşında olan“Bizim sahnemiz, sizin hikayeniz” kampanyasının da bir parçası olan bu reklam kampanyasını başlatmak için; Opera Mediaworks ve Hilton’un reklam ajansı olan OMD ile çalıştı. Opera nerdeyse 20.000 uygulama ve websitesi aracılığıyla 1.2 milyondan fazla müşteriye erişim sağlayabilen küresel olarak en büyük mobil reklam platformlarından biri.

Hilton, reklamı opera platformu üzerinden hedeflenen şekilde görücüye çıkardı ayrıca özellikle bu kampanyayla hedeflenen zengin ve tatil için seyahat eden 25-54 yaş arası gezginler olan hedef kitle için de Opera’yla birlikte çalıştı. Reklam ilk olarak 21 Mart’ta gösterime girdi ve 2016 yılı sonuna kadar dönmeye devam edecek.

Opera Mediaworks; şimdiye kadar bitiş kartı olan 360 derecelik video gösterim etkileşim oranlarına bakıldığında bir videonun ortalama olarak 3 kez izlendiğini; fakat 360 derecelik video olmayan bitiş kartlı video izlenme oranlara dikkat edilmediği açıklamasını yaptı.

Opera Mediawork Kuzey Amerika Satış Bölümü Başkan Yardımcısı Mike Owen; “Bu deneyimler yankı uyandırıcı, tüketiciler bu tür videoları izlemeye daha çok zaman harcıyorlar ve daha derine indikçe bu reklam öğelerinin ekstra etkisi klasik afiş reklamlarıdan üstün” dedi.

360 Derecelik Video Reklam Trendi Büyümeye Devam Ediyor

Özellikle turizm ve seyahat markaları için eşsiz görsel özellikleri dolayısıyla 360 derecelik video reklamları kullanmak giderek daha fazla popüler hale gelen bir pazarlama aracına dönüşüyor. Facebook, son zamanlarda 360 derecelik videolara yer vermeye başladı National Geographic ve Turizm Avustralya gibi markalar şahsi sayfalarında çok çeşitli videolar sunuyorlar.

Facebook, Oculus’u 2 milyon dolar’a satın alarak 2014 yılından beri 360 derecelik videolara ve sanal gerçeklik uygulamalarına ciddi bir yatırım yaptı.

Turizm Avustralya bu ayın başında Skift’e yaptığı açıklamada sayfasındaki etkileşimlerin bu videolar sayesinde ciddi anlamda arttığını, australia.com’u ziyaret eden tüketicilerin ortalama olarak 8 dakika 30 saniye zaman harcadıklarını, bunun da etkileşim anlamında %64’lük bir yükselmeye tekabül ettiğini belirtti. Fakat yine de kaç izleyicinin videoları Facebook’tan görerek australia.com’u ziyaret ettiği konusunda kesin bir bilgi söz konusu değil.

Hilton Waikoloa Village’ın da 360 derecelik pasifik okyanusu kulübeleri manzaralı videosu Facebook sayfasında bulunuyor. Parks; “bu 360 derecelik videolar markamız için bir araç ve otellerimiz keşfedilmeye devam ediyor” dedi. Şunu da dikkate almak önemli; Hilton Barbados ve Hilton Waikola videoları da 360 derecelik videolar ve Oculus, Rift ya da Google Cardboard tarafından sanal gerçeklik teknolojisi ile üretilen videolarla aynı değil.

Owen; “Hilton yönünü ek erişim ve dağıtım dolayısıyla ayrıca Facebook’un da ötesinde olan 360 derecelik video içeriği dolayısıyla OMD ve Opera Mediawork’e döndü” dedi. Yine; “ birçok pazarlamacı Facebook ile çalışıyor (360 derecelik videoların tanıtımını yapmak için);fakat ayrıca videolarının Facebook’un ötesine geçmesini de istiyorlar” dedi.

Parks; “tüketicilerin şimdiye kadar video kampanyasına verdikleri tepkilerden dolayı heyecanlıyız ve ilk kampanyadan öğrendiklerimizle birlikte 570’den fazla otelimiz için video takipçilerini portfolyomuza eklemek amacıyla seçenekleri inceliyoruz” dedi.

Kaynak: Skift

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!