Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çalıştığınız ofisi bırakıp, eşyalarınızı toplayıp bir sonraki iş görüşmesi için Madrid’e gittiğinizi hayal edin. Ya da Bali’ye. Böyle bir hayal kurduğunuzda aklınıza ilk gelen şeyler patronunuz, izinler, tatil günleri vs olmalı. Bu şekilde düşününce zor olabilir fakat bunun kolay bir yolu var!

Ortak çalışma ve ortak yaşama alanları için şirketler kuruldu ve kendilerini geliştirmeye devam ediyorlar ve yukarıda bahsettiğimiz hayali ‘uzaktan çalışanlar’ için gerçek kılıyorlar. Bildiğiniz gibi son dönemde dünyada olduğu kadar ülkemizde de hızla artan evden çalışan ve gezerek çalışan bir kesim var. Bu kesimin en çok yaşadığı zorluk ise seyahat halinde iken evinde hissedememek. Bu duyguyu markete çeviren şirketler de yok değil.

london-wework-cr
Görsel: Wework

Bu oluşumlardan birisi Roam. Uzaktan çalışanlar için birlikte yaşama/çalışma ortamı oluşturan Roam ile Bali, Madrid ve Miami gibi şehirlerde haftalık ve aylık kiralama ücreti ödeyerek kalabilir ve bu süre içinde de diğer ülkelere gidip geri dönebilirsiniz. Çok yakın zamanda Londra ve Buenos Aires şehirlerinde de kullanıma sunulacak olan Roam sadece genç serbest çalışanlar (freelancer) için değil çiftler hatta çocuklu aileler için dahi hizmet sunuyor. Herhangi bir otel kiralamaktan farkı ise özel odanız,banyonuz olmasına rağmen çalışma ortamının, mutfağın ve vakit geçirmek için kullanılan odanın ortak olması. Haftalık ücreti 500 dolar, aylık ücreti 1800 dolar.

Bu oluşumlardan bir diğeri olan WeWork ise Birleşik Krallık’ta, Almanya’da, Güney Kore’de, İsrail’de, Çin’de, Kanada’da, Meksika’da ve Hollanda’da hizmet sunuyor. Bağımsız çalışanların en büyük ihtiyacının wi-fi ve kahve olduğunu öne süren bu şirket ile yer kiraladığınızda ister masa çalışanı olun ister koltukta rahat eden birisi olun, rahat edebilirsiniz. Tercihlerinize göre değişen fiyat skalası ise 45 dolardan 875 dolara kadar genişleyebiliyor.

Son örneğimiz ise Roam’ın teknik kuzeni olan Hacker Paradise ise tasarımcı, geliştirici ve girişimciler için. Konaklama ve çalışma ortamı sunan şirketten bu hizmeti 3 aylığına Barselona, Berlin, Tokyo ve Taipei’de kiralayabilirsiniz.

Yorumları GösterYorumları Gizle

1 Yorum

  • yazan Burcu Basar
    Posted 14 Mayıs 2016 20:29 0Likes

    Turkiye’de de Workington sanırım bu alanda hizmet veriyor. Yazının baslığını okuduğumda ama farklı bir konuyu ele aldığınızı düşündüm – işvereneninizle uzaktan da çalışabileceğiniz konusundan nasıl bir ayarlama yapılabilir gibi 🙂

Yorum Yaz