Rötar? İptal? Overbook? Paranı Geri Al… 1

rotar_overbook

Rötarlı, iptal olmuş veya yer bulamadığınız uçuşunuz mu var? Uçuş tazminatına hakkınız var mı görmek ve varsa nasıl alacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun…

Valizlerinizi hazırladınız, havalimanına ulaşmak için onca yol gittiniz, zaman harcadınız, pasaportunu çıkardınız, check-in yapıyorsunuz, hayalinizdeki tatile gitmeye ramak kalmış ve… RÖTAR. İPTAL. OVERBOOK. Kısacası tatiliniz henüz başlamadan mahvoldu bile!

Neyse ki en azından havayolu tazminatına hak kazanmış olabilirsiniz ve evet kaybolan bir tatilin asla yerini tutamasa da bir nebze olsun bu acılarınızı dindirebilir. Yazımızda bu tazminat bilgilerinin üzerinden geçip, sizleri aydınlatmak istedik.

Uçuş iptal tazminatı elde etmek için iki yol bulunuyor;  havayolunun gecikme tazminatı veya havayolu overbooking tazminatı. Bunları kendiniz alabileceğiniz gibi, birilerinin sizin için almasını da sağlayabilirsiniz (unutmayın ki, çoğu şirket tazminat hakkı kazanılmadığında ücret talep etmez, kazanırsanız da belirli bir ücrete ek olarak ödemenin de belirli bir yüzdesini talep eder).

Tazminat talebinde kendiniz bulunmak istersenis ilgili bilgiler ve formlar için CAA’ya göz atabilirsiniz.

Ayrıca bunun için başkalarını görevlendirmek istiyorsan; FlightDelays, refund.me veya FlightDelayed.co.uk sitelerine göz atıp, verilen talimatları adım adım takip edebilirsiniz.

Koltuksuz kalmak veya kalmamak?

İnsanların bazen uçuşa yetişemediği ve gelemediği durumlar ortaya çıkabilir. Havayolları da, koltukların tamamının satıldığı bir uçakta boş koltukların olmasını önlemek adına fazladan bilet satar ve bu işleme de ‘overbooking’ adı verilir. Evet asıl sorun herkesin uçuşa geldiği noktada ortaya çıkar. Bu durum meydana geldiğinde yolcuları başka uçuşlara yönlendirirler ve öncelikli olarak gönüllü arayışına girip, gönüllüler ile işe başlarla. Gönüllü olmadan önce şu noktaların üzerinde durmanızda fayda var:

 • Bazen gönülsüzlük tazminatı gönüllülük tazminatından ( eğer uçuş başka havalimanındaysa nakliye ücreti de dahil olmak üzere anında başka bir uçuş veya tam ücret iadesi içerdiğini unutmayalım) daha iyi olabilir. Memnun değilseniz her zaman için daha büyük bir tazminat isteyebilirsiniz.
 • Size sunulan diğer uçuşa da binemezseniz ne olacak?
 • Ertesi günkü bir uçuşa binmeniz gerekiyorsa konaklama ve diğer masraflarınız karşılanacak mı?
 • Tazminatınızın hemen mi verileceğini sorun ve gerekli bilgi ve belgelerin neler olacağını öğrenin (tazminatla ilgili herhangi bir kısıtlama olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın!)

Kuralın istisnaları…

“Olağandışı koşullar” oluşması halinde tazminata hak kazanamayacağınız çok açık fakat  savaş, ciddi politik gerilim ve doğal afetler de çokca görülen durumlardan değil. Kuralın diğer istisnaları ise; iptal konusunda kalkış tarihinden iki hafta önce bilgilendirilmiş olmanız veya benzer programa sahip (planlanmış asıl kalkış saatinden sonraki 2 saat içinde kalkan ve planlanmış asıl ulaşım saatinden sonraki 4 saat içinde gideceğiniz yere ulaşan) başka bir ulaşım önerilmesi halidir. Seçebileceğin diğer haklarınız ise, tam ücret iadesi (veya biletinin kullanmadığınız kadarlık kısmı), ilk fırsatta nihai varış yerine alternatif bir ulaşım yolu veya seçeceğiniz daha sonraki bir tarihe yeniden rezervasyondur.

Uçağa bindiniz ama olduğunuz yerde duruyorsunuz!

Saatlerce pistte öylece beklemek pek de hoş bir durum değil. Neyse ki, hem Avrupa Birliği hem de ABD, yiyecek, su ve tuvalet ihtiyacın giderilmeden geçireceğiniz  zaman ve uçakta ne kadar tutulabileceğinizle ilgili sınırlandırmalar getirmiş.

Avrupa Birliği

AB’de uçağınız 1 saatten fazla süre pistte beklerse, havalandırma, tuvalet kullanımı ve su talep edebilirsiniz. 5 saatten fazla sürerse de uçaktan inmeyi talep edebilirsiniz ve bu durumda gecikme tazminatı kuralları işliyor.

ABD

Uluslararası uçuşlar için 4 saat ve iç hatlar için de 3 saat pistte bekleme sınırı bulunuyor. Bu kurala istisnalar, uçağın pistte kapıya doğru güvenlik nedeniyle ilerleyemediği durumlar oluyor (AB’de olduğu gibi). Havayolları, yine de, 2 saatin aşıldığı durumlarda yiyecek, su ve iş gören tuvaletlerle birlikte gerekli her tür tıbbi desteği vermek zorunda.

Seyahat sigortası ve kredi kartları

Seyahat sigortanız ve/veya kredi kartlarınız aracılığıyla da korunuyor olabilirsiniz. Pek çok kart sağlayıcısı seni güvenceye alacak planlar sunmaktadır. Bu nedenle uçuş rezervasyonunu yapmadan önce kredi kartı sağlayıcınızı ve seyahat sigortanızı kontrol etmeyi unutmamalısınız!

Uçak biletlerim seyahat paketimin parçasıydı, haklarım neler?

Eğer Avrupa Birliği içindeyseniz, paket tatil sorunu için 1992’de getirilmiş bir düzenlemenin koruması altındasınız demektir. Kısacası, tatilinin iptal olması durumunda yapabilecekleriniz ise şöyle:

 • Benzer veya daha iyi standartlara sahip alternatif bir tatili kabul edebilir
  • Daha düşük standartlara sahip alternatif bir tatili kabul edip, ücret farkını iade alabilir
  • Tatili iptal edip paranı geri alabilirsiniz

Umarımız bu bilgilere hiç ihtiyaç duymazsınız ama bu bilgileri de  aklınızın bir köşesinde bulundurun!

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

 1. 27 Eylül tarihinde Münih – İstanbul SAW seferimiz tam 15 saat rötar yaparak 28 Eylül saat 11:00’da kalktı. Otel ayarlayamadıkları söylendiği için tüm geceyi havalimanında geçirdik. THY’den hiçbir yetkili ilgilenmediği için sadece Havaş personeliyle muhatap olduk. Peşinden yaptığım geri bildirime ve 10’dan fazla kez aramama rağmen hiçbir dönüş olmadı!
  En sonunda Facebook’tan Türk yolcuların uçuş haklarını savunan HakkiniYedirme.com u bularak başvurumuzu yaptık. 4 haftanın sonunda THY’den kişi başı 250€ tazminatlarımızı alıp bize yolladılar.
  Yukarda başka yardımcı olan şirketlerin isimlerini de yazmışsınız ama, hiç birinde Türkçe dil seçeneği ya da derdimizi anlatabildiğimiz, Türkçe iletişim kurabileceğimiz bi muhattap yok. Belki bilmiyorsunuzdur diye bildirmek istedim. Insan o sorunlar karşısında derdini hemen anlatabilceği birini istiyor, arıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.