Related Digital’den Koray Erçin ile 1 Haziran’da Başlayacak İleti Yönetim Sistemi Üzerine Sohbet
 • B2B iş yapan şirketler için IYS süreçleri nasıl işleyecek?

  B2B iş yaptığınız firmalarla, firma iletişiminiz olduğu için bir sıkıntı bulunmuyor. Fakat eğer bu firmalara pazarlama yapıyorsanız, pazarlama yaptığınız her türlü e-posta için kullandığınız izinleri IYS’ye bildirmeniz gerekiyor. Bilgilendirme ya da işlem e-posta gönderimler dışında ticari, pazarlama veya bir ürün tanıtımı için herhangi bir e-posta gönderiliyorsa göndaerilecek kitlenin izinlerinin IYS üzerinde olması gerekiyor.

 • Satın alınan ürünlerle ilgili; lisans bildirimi, alışveriş bildirimi gibi bildirimler IYS kapsamında mıdır?

  Hayır. Satın alınan ürünlerle ilgili bildirimler IYS kapsamında değil. Bunlar, izne bağlı olarak yapılan gönderimler olmadığı için IYS dışında değerlendiriliyor.

 • Related Digital’ın entegratör olarak hizmet verdiği kapsam ne olacak?

  Biz Related Digital olarak e-posta kapsamında entegratör olarak hizmet veriyor olacağız. SMS, call center gibi farklı hizmetler tarafında, farklı bir entegratörle çalışmanız, kendi entegrasyonunuz ya da mevcut iş ortağınız üzerinden verinin aktarımını yaptırmanız gerekecektir. IYS’nin burada bir limiti yok, birden fazla entegratör kullanabilir ve birden fazla entegratörle çalışabilirsiniz.

 • IYS iznini, hangi tarihte aldığını belirtmeyen firmalar nasıl ilerlemeli?

  İster entegratörler ile veri aktarımını gerçekleştirin, isterseniz İYS ye verilerinizi kendiniz aktarın İYS sizden izin tarihi bilgisi istemektedir. Biz, Related Digital olarak her zaman ürünlerimizi kullanan kullanıcılarımızdan sorumluyuz. Burada sizin yönlendirmeleriniz doğrultusunda ilerleyeceğiz. Eğer elinizde kayıt tarihi varsa, kayıt tarihlerini alabilirsiniz veya bize yükleme tarihlerini baz alabilirsiniz.

 • Related Digital, IYS’ye veri aktarımını nasıl yapacak?

  Related Digital’ı IYS platformu üzerinden email işortağınız/entegratörünüz olarak tanımlamanız gerekmektedir. Entegratör olarak tanımlayıp tarafımıza İYS Kod ve Brand Kodunuzu iletmenizin ardından bizde 1 haziran 2020 ye kadar yüklü tüm onaylı verileriniz İYS ye aktarılacaktır. Daha sonra panelimiz içerisine yeni onaylı verileriniz eklendikçe, verileriniz bizim üzerimizden İYS ye aktarılacaktır. Aktarılan bu verilerin durum güncellemeleri de tarafımızca yapılacaktır.

 • Yeni eklenecek kullanıcılar, Related Digital üzerinden IYS sistemine güncellenecek mi?

  1 Haziran’a kadar toplu veri aktarımı yapılacaktır. 1 Haziran’dan sonra, servislerimiz IYS’ye gerçek zamanlı veriyi aktarıyor olacak. Örneğin; 10 Haziran’dan sonra, size gelen yeni üyelikleri biz anında IYS’ye aktarıyor olacağız. Hizmetimizin kapsamı dahilinde yeni eklenen kullanıcıları ve abonelikten çıkmış kullanıcı verilerinin hepsini IYS ile Related Digital servisleri ile senkronize tutacağız.

 • Verilerimi IYS’ye entegratör kullanmadan kendim aktarabilir miyim?

  Evet aktarabilirsiniz. IYS’ye verileri aktarmak için entegratör kullanma zorunluluğu bulunmuyor. IYS’ye üye olmanız ve izin bilgilerinin trafiğini sağlamanız gerekiyor.Bu durumda biz gönderimleri yaparken, sizin bize sağladığınız bilgileri referans alarak ilerleyeceğiz. Bu modelde IYS ile senkronize olma ve güncel veriyi sağlama sorumluluğu firmanıza ait oluyor.

 • IYS’ye bireysel kullanıcılar nasıl entegre olacaklar? Bireysel kullanıcı, IYS’de e-posta adresini nasıl görecek?

  IYS kendi içinde kullanıcıları bireysel ve kurumsal kullanıcılar olarak ayırıyor. Bireysel entegrasyon ile ilgili detayları www.iys.org.tr üzerinden incelemenizi öneririz.

 • İçeriye aktarılan müşteriler, IYS sisteminde doğrudan izinli müşteriler olarak mı aktarılacak?

  Bizim sistemlerimizde izinli olarak teyit edilmiş olan veriler aktarılacak. İzni kapalı veriler IYS’ye aktarılmayacak. IYS izinsiz verilerin ilk aktarımda yapılmasına izin vermiyor. Bizim sistemimizdeki izin verilerinin kontrolünü aktarım tarihinden önce yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 • IYS’den çıkış yapan kullanıcılar, Related Digital üzerinde işaretlenecek mi?

  Evet. Buradaki en büyük amacımız, sizin onaylı kullanıcılarınızı güncel tutmak. Kullanıcıların izin açma/kapama güncellemesini takip ederek iki sistem senkron tutulacak. Bizi üzerimizden İYS ye yüklemiş olduğunuz kullanıcı iznini kapatmasının ardından daha sonra İYS kanalları üzerinden tekrar onaylı izin verir ise kullanıcı paneliniz içerisinde tekrardan aktif edilecektir.

 • IYS üzerinde paylaşılan verilerin kullanılabilme yetkisi var diye biliyorum. Bu durumda KVKK’nın zorunlu tuttuğu veri gizliliği nasıl sağlanacak?

  Markaların IYS ile yaptığı anlaşmalara göre belirleneceğini tahmin ediyoruz. Bizim çalışmalarımız kapsamında bu yetki ve model bulunmuyor.

 • IYS’ye iznin son güncelleme tarihi mi yoksa ilk güncelleme tarihi mi iletilecek?

  İznin son güncelleme tarihi iletilecek. Daha sonra her güncellemede IYS’ye bilgisini veriyor olacağız. IYS’nin en çok dikkat ettiği konu iznin alındığı saat ve tarih. Hizmet sağlayıcılardan bir zaman damgası isteniyor diyebiliriz. IYS iznin alındığı son tarih ve saati baz alıyor.

 • Bir telefon numarası, birden fazla kullanıcı için kayıtlı olabiliyor. Bu durumda nasıl ilerlemeliyiz?

  Biz IYS’ye; e-posta, SMS, telefon numarasını iletiyoruz ve bunun herhangi bir ID’ye bağlamadan yapıyoruz. IYS kullanıcı ve telefon numarası eşleme yapmamızı beklemiyor. Her bir telefon numarası ayrı ayrı marka bazlı izniyle birlikte iletilecektir. IYS’ye verileri aktarmak için entegratör kullanma zorunluluğu bulunmuyor. IYS’ye entegrator olarak bağlanmanız ve izin bilgilerinin trafiğini sağlamanız gerekiyor.Bu durumda biz gönderimleri yaparken, sizin bize sağladığınız bilgileri referans alarak ilerleyeceğiz. Bu modelde IYS ile senkronize olma ve güncel veriyi sağlama sorumluluğu firmanıza ait oluyor.

 • IYS sistemi halihazırda veri yüklemeye müsait mi?

  API’ler ve gerekli dökümanlar paylaşıldı. Biz 22 Mayıs itibariyle öncelikle kendi verilerimizi, daha sonrasında entegratör olarak sizin verilerinizi yüklemeye başlamayı hedefliyoruz.

 • IYS’nin API’leri paylaşmadığı ile ilgili bilgiler aldım. Doğru mu?

  API’ler ve gerekli dökümanlar paylaşıldı. Sistem entegrasyonu ile ilgili çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor.

 • Pazarlama iletişimi yapmıyorsak IYS’ye uyumlu olmamız gerekmiyor. Doğru mu?

  IYS yalnızca pazarlama iletişimi yapan firmaların verilerini IYS sistemine aktarmasını bekliyor. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için www.iys.org.tr’yi kontrol edebilirsiniz. IYS sistemine kayıt olmak tamamen firmanın tercihidir. Fakat elinizde izinli veriniz varsa ve beklenen süre içerisinde kayıt yaptırmaz ve verileri aktarmazsanız, 1 Haziran sonrası için pazarlama yapmak için bu verileri kullanmanız mümkün olmayacağına dikkat edilmeli.

 • IYS entegrasyonu ile ilgili erteleme durumu var mı?

  Bizimle paylaşılan bir erteleme bilgisi bulunmuyor. Bu nedenle 1 Haziran tarihine kadar gerekli entegrasyon ve veri aktarımının tamamlanması hedeflenmiştir. 1 Haziran’a kadar yüklenmeyen izinler geçersiz sayılacak. ETK’nın 11/3 ve 11/4 maddelerinde bu konu ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır.

 • Entegrasyon yapılana kadar, kişi ve boyut bazında manuel yükleme sınırı var mı?

  Sizlere sunulan farklı e-posta paketleri bulunuyor. Fakat manuel yükleme sınırı ile ilgili net bir bilgi yok, paketinize göre size bilgilendirme yapılacaktır.

 • Entegratör olarak Related Digital hangi noktada IYS’ye veri akışı sağlayacak?

  Biz e-posta verilerinin IYS’ye veri aktarımı sağlıyor olacağız. SMS ve arama tarafında şu an için aktarım yapmayacağız.

 • Push notification için IYS’den izin almamız gerekir mi?

  Hayır, push notification IYS kapsamının dışında kalıyor.

 • IYS tarafında izinler, gönderim öncesinde mi kontrol edilecek?

  IYS üzerinden güncel izin durumunu sorgulama hizmeti veriyor. Biz IYS’nin izin verdiği ölçüde belirli periyodlarla ve gönderimler öncesi güncel izin sorguları yapacağız. Yine IYS tarafından sağlanacak mutabakat servisleri ile de düzenli olarak sistemlerin senkronize edilmesi yönünde geliştirmelerimizi yapıyoruz.

 • Aynı telefon numarası bir kullanıcıda izinli görünürken, diğer kullanıcıda izinsiz görünüyor. Burada IYS nasıl ilerleyecek?

  IYS sisteminde referans noktası email, telefon numarası (SMS) ve telefon numarası (Call Center) olacaktır. Bu nedenle iki ayrı kullanıcı tanımlaması, İYS tarafında anlamsız kalacak. Burada en sağlıklı süreç ilgili telefon numarası için izin bilgisi özelinde yapılan son değişikliği baz almaktadır. İYS, son izin değişim tarihini baz almaktadır.

 • IYS’nin API bilgilerine nereden ulaşabiliriz?

  Entegratör başvurusu yaparak, IYS tarafından sağlanacak API bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 • İzin gerekmeyen bilgilendirme gönderimlerini size nasıl aktaracağız?

  İzin gerekmeyen gönderimler için, gönderim öncesinde İYS sorgulaması yapılmayacaktır.

 • Veri gönderimi IYS’ye ne sıklıkla yapılacak?

  Veri aktarımı bize ulaştığı anda IYS’ye eş zamanlı olarak aktarılacak. IYS’nin izin verdiği periyodlarda düzenli olarak veri aktarımı ve güncellemesi yapılacak. Mutabakat servisleri iki sistemin senkronize olması için kullanılacak.

 • IYS’ye kendimiz entegre olmamız durumunda Related Digital kontrol yapacak mı?

  Hayır. Kendinizin entegre olmanız durumunda biz izin verisinin takibinin sizin tarafınızdan yapılmasını bekliyoruz. Gönderimlerde sizin sisteminizdeki izin verisini baz alarak ilerliyor olacağız. Bu durumda sizin IYS hesaplarınıza erişim veya veri besleme yetkimiz olmadığı için ilgili sorumluluk markanız olacaktır.

 • Verinin izin saati ve tarihi yoksa, IYS’ye ekleyemeyecek miyiz?

  Bu konuda detaylı bilgilendirmeyi www.iys.org.tr üzerinden almanızı tavsiye ederiz. İzin saati ve tarihi olmayan izinler eksik bilgi nedeniyle IYS’ye aktarılamazlar. 1 Haziran öncesi verilerde, izin tarihini son onaylı tarih olarak alabilir. izin kaynağını; ispat yükümlülüğü açısından, sorumluluğunu kabul ederek IYS’ye aktarabilirsiniz. Islak imzalı dökümanlarınızı da ispat olarak sunabilirsiniz, ıslak imza da izin kaynağı olarak kabul edilir.

 • 1 Eylül 2020 sonrasında IYS süreçleri ile ilgili bilgilendirme yapabilir misiniz?

  1 Haziran 2020’ye kadar verilerinizi IYS sistemine aktarmanız gerekiyor. 1 Haziran 2020 ile 1 Eylül 2020 tarihleri arasında vatandaşların yükümlülüğü başlayacak. Vatandaşların yükümlülüğü, 1 Eylül 2020 tarihine kadar IYS sistemine girerek vermiş oldukları izinleri kontrol etmek ve diledikleri abonelikleri kapatmak olacak. 1 Eylül’e kadar aboneliklerini kapatmayan vatandaşlar IYS tarafında direk izinli olarak kabul edilecekler.

 • İleride Related Digital ile çalışmayı bırakmamız durumunda ne olacak?

  Bu noktada herhangi bir zorunluluk durumu söz konusu olmayacak. Dilerseniz bizimle çalışmayı bırakabilir, farklı bir entegratör tercih edebilir veya kendiniz IYS ile entegrasyonu yapabilirsiniz.

 • HS 2015 kaynağı nedir?

  1 mayıs 2015’den öncesi HS_2015 kodu ile yüklenecek. 1 Mayıs 2015 sonrası için izin alınan kaynak bilgisini girmekle yükümlüsünüz.

 • Memnuniyet anketi için kullandığımız anketin, en son onay tarihini bilmiyorum. Fakat ankete geri dönüş yaptıkları tarihi onay tarihi olarak kabul edebilir miyiz?

  Veriyi yüklerken ispatla ilgili yükümlülük seçeneklerini IYS sizlere sunuyor olacak. Konu ile ilgili en sağlıklı bilgiyi IYS üzerinden almanızı tavsiye ederiz.

 • IYS servisleri henüz canlıya alınmadı. Related Digital entegratör olduğu için servislere ulaşma izni verildi mi?

  Entegratör olduğumuz için, test servislerimize erişimimiz bulunmaktadır. Test ortamlarında, tüm süreci test etme şansımız bulunuyor.

 • 2015 öncesi verileri IYS sistemine ne şekilde aktaracağız?

  2015 öncesi verilerinizi HS_2015 özel kodunu kullanarak IYS sistemine aktarabilirsiniz.

 • Related Digital’i entegratör olarak tanımladığınız takdirde, abonelikten çıkanların veri akışı nasıl gerçekleşiyor?

  Biz, hem markanızda, hem de IYS ile sürekli iletişim halindeyiz. Bu bilgi sizden bize geldiğinde, IYS ile senkronize tutup, marka ile halihazırda var olan servisleri senkronize tutacağız. Bizim servislerimizden gelen abonelikten çıkma verilerini güvenle kullanabilirsiniz.

 • Telefon numarası konusunda izni nasıl alacağız?

  Telefon numarası bilgisini; e-posta izni, SMS izni ve arama izni noktasında ayrı ayrı IYS sistemine aktarmanız gerekiyor.

Görsel: Torsten Dettlaff

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!