Progo Kurucu Ortağı Kerem Çoban, “UKOME, UBER ile Mücahede Ederken Sektörü Bitirdi.”

31.05.2018 tarihli Ukome karar taslağı ile ilgili olarak, Türkiye de faaliyet gösteren Turizm Taşımacılar olarak ciddi bir mağduriyetimiz oluşmakta.

Söz konusu karar, ile pratikte uygulanması mümkün olmayan, 7 kişilik yolcu taşıma ve 12 saat öncesi ilgili UKOME’ye bilgi verme zorunluluğu kararları Turizm Taşımacılık sektörünü sıkıntıya sokmaktadır. Kaçak ve korsan taşımacılığın önlenmesi maksadı ile, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 25.05.2018 tarihinde alınan ve Resmi Gazetede yayınlanan yeni yönetmelikteki tüm değişikliklerin ve tedbirlerin yerinde olduğunu düşünmekteyiz.

Ulaştırma Bakanlığı‘nın,  4925 sayılı Karayolu Kanunu’nun ve 1618 sayılı Acenteler Yasası’nın ilgili tüm hükümleri ile çakışan UKOME karar taslağının, UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi)’nin yetkisini aşmacak ve ilgili kanun ve yönetmeliklerin üzerinden olamayacak ve onlarla çatışmayacak  şekilde yeniden düzenleneceğine inancımız tamdır.

Aksi halde, turizm faaliyetlerini engelleyeceği ve karayolu taşıma kanun ve mevzuatlarında dahi olmayan ağır yaptırımlarla sektörü karşı karşıya getirerek, İstanbul markasına ve turizmine zarar vereceği ortadadır.

Özetle, UKOME’nin UBER ile mücahede kapsamında düzenlemeler yaparken, Türkiye genelinde hizmet veren 45.000 aracı ile 2500 Turizm taşıma işletmesini, 10.000’nin üzerinde Turizm Seyahat İşletmesini ve en önemlisi tüm işletmelerin yasalarla düzenlenmiş haklarını göz önünde bulundurarak, Ulaştırma ve Karayolu kanun ve mevzuatları ile çakışmayan detaylara önem gösterme sorumluluğu  vardır. Bu sorumluluk ve zorunlulukları ile doğru karar vereceği ve bu süre içinde de yanlış ve gayri hukuki uygulamalara imza atmayacağını da düşünmekteyim.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!