Palau, Kitlesel Turizmin Bıraktığı Çöpleri Temizliyor 0

Palau hükümeti, kitle turizminin adadaki çevresel etkisine dair farkındalık yaratmak için bir kampanya başlattı ve Palau Pledge projesini oluşturdu.

Kitlesel turizm ülke ekonomisi için fayda sağlasa da çevresel ve kültürel anlamda büyük zararlara yol açabiliyor. Ülkenin var olan kültürel kimliğinin dönüşmesi, çevre kirliliği, plansız yapılaşma gibi sonuçları olabiliyor. Özellikle de küçük ülkeler için bu daha da büyük bir tehlike, Dünyanın en küçük 13. ülkesi olan tropik cennet Palau gibi. Her yıl turist sayısının neredeyse sekiz katı ve ziyaretçi sayısı tırmandıkça çevre tahribatı da bununla birlikte artıyor. Bu nedenle Palau Legacy Project, ülkeyi ve doğal güzelliklerini korumak için radikal bir adım atıyor ve Palau Pledge isimli bir proje başlatıyor.

Kampanyanın ardında yatan umut, turizmin hayati önem taşıyan ekonomik değerini korumak, aynı zamanda turistlerin çevreyi korumasını sağlamak.

Avusturalyalı reklam ajansı Host/Havas tarafından  “Palau Pledge” projesi kapsamında ziyaretçiler uçak içi videolarıyla ekosisteme yapabilecekleri hasarı öğrenecekler ve adayı ziyaret edenlerin yapmak zorunda oldukları bir anlaşma olduğunu görecekler. Anlaşma, ülkeye girişte, giriş damgasının yanı sıra bir metin damgası olarak basılıyor. Altındaki imza kutusu ise boş, ülkeye girmek isteyenler orayı imzalıyor. Bu imza ile turistler adaya ve doğal kaynaklarına zarar vermeyeceklerine dair bir anlaşma yapmış oluyor.

Çok basit bir fikre dayanan Palau Pledge kampanyası, Palau gibi küçük bir ülkenin çabalarını duyurmak ve çevre bilincini artırmak açısından önem taşıyor. Bu anlamda basit bir iletişim çabasının ötesine geçerek Palau’nun geleceği için diğer ülkelere de örnek olmasını sağlayacak gerçek bir duruş sergiliyor.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.