Portekiz Neden Tek Başına Bir Yolculuk Planı Olmalı !

İspanya çoğu kişinin yolculuk yapılacak yerleri arasında yer alsa da komşu ülke Portekiz, muhteşem güzellikteki gezilecek yerleri ile bu gezi planında uğranacak yerler arasına ekleniyor veya göz ardı edilebiliyor.

Portekiz nispeten küçük bir ülke olmasına rağmen en az bir haftalık bir gezi herşeyi keşfetmenize imkan sağlarken tümüyle tadını çıkarmanız için yeterli olmaya da bilir.

Lizbon harika bir başlangıç noktası.

Lizbon-Portekiz
Görsel: Lizbon Tramwayları

Torre de Belém ve Padrão dos Descobrimentos gibi tarihi yerler ve şehrin diğer öne çıkan yerlerinin arkasında yatan tarihi özetlemesi için bir tur şirketinden faydalanmayı düşünebilirsiniz. Torre de Belém 16. yüzyıl sırasında inşa edilen bir kule ve Padrão dos Descobrimentos aynı dönemde bir Portekiz prensi için yapılmış bir anıt.

Kökleri 13. yüzyıla dayanan Time Out Market ise Avrupa’nın en meşhur balık pazarıymış. Günümüzde ise burası ülkenin her yanından en iyi yerel yemeklere ve içeceklere ev sahipliği yapmakta.

Lizbon’da, adını yapıldığı dükkanından alan geleneksel ve çok popüler bir hamur işi olan Pastéis de Belém’i mutlaka denemelisiniz. Başka dükkanlar bunun aynısını yapmak isteselerde yerel halk halen orijinal dükkana gelmeye devam ediyor çünkü 1837’den beri değişmeyen lezzet gizli bir tarif ile burada yapılıyor.

Şehir merkezi alış veriş ve ginjinha (ekşi vişne likörü) denemek için en ideal yer. Pek çok dükkan ve restoran menüsünde salamura mezgit bulabilirsiniz. Mezgit balığı o kadar yaygın ki Portekiz’li insanlar yılın her günü için bir mezgit balığı tarifi olduğunu söylüyorlar.

Lizbon’a yapılacak herhangi bir gezinin bir gecesi geleneksel müzik olan ve 10. Yüzyıla kadar izi sürülmüş Fado dinlemek olacaktır. Dinletiler genellikle akşam yemeği ile birlikte oluyor.

Sintra ve Cascais

Sintra-Sarayi
Görsel: Sintra Sarayı

Sintra, Cabo da Roca ve Cascais sizi otelinizden alıp Lizbon’dan 40 dakikalık bir yolculuğa çıkaracak bir tur şirleti ile  kolayca gezilebilir. Tren ve otobüs yolculuğu uygun fiyatlı olup seyaht etmesi kolay seçenekler arasında.

Portekiz’in uzak batısında bulunan Cabo da Roca ve Cascais çok sayıda ‘’like’’ alacağına emin olabileceğiniz gün batımı manzaraları ile öne çıkıyor. Parque Natural de Sintra-Cascais’de yer alan ve rüzgarı bol olan seyir noktalarında eşyalarınıza sıkı sıkı tutunmayı unutmayın. Cabo da Roca, Lizbon’un Rossio istasyonundan Sintra istikametine binip yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuğun ardından Sintra’dan 403 numaralı otobüse binerek ulaşabilirsiniz.

Bir zamanlar sakin ve balıkçı köyü olan Cascais canlı gece yaşamı ve eski arnavut kaldırım tipi sokakları ve caddeleri ile güzel bir tatil yeri.

Balık, hamur işi ve likör ile geçirilen eğlenceli ve leziz zamanın ardından Lizbon, Sintra ve Cascais etrafında beden ve ruh sağlığına iyi gelecek bir hiking (yürüyüş) tecrübesi sunuyor. Castle of the Moors’a doğru adımlayarak tırmanın ve  Pena National Palace (saray) etrafından yürüyerek göreceğiniz yerler arasına biraz daha tarihi yerler ekleyebilirsiniz.

Saraya giriş sırası oldukça uzun olabilir, bir iki saatlik bekleme süreleri ile karşılaşabilirsiniz. Eğer sarayın içine girme konusunda kesin karar verdiyseniz fazladan zaman planlamayı unutmayın. Sırada beklemek size göre değil ise dışarıdan, karışık ancak harika mimariyi görebilirsiniz.

Sintra’da yerel halk arasında popüler bir restoran olan Alentejano’da öğlen yemeği yiyerek geleneksel sopa alentejo (yumurta, zeytin yağı ve üzerinde taze kişniş) deneyin.

The Algarve

Görsel: Monchique / Algarve
Görsel: Monchique / Algarve

Lizbon’dan, Portekiz’in güney kıyısı ve başlıca turist konaklama bölgesi olan Algarve-Faro hem hızlı hem de nispeten ucuz bir uçuş mesafesinde.

Sahil boyu 143 mil olan, 130 plaj ve 40 golf sahasına sahip The Algarve, Avrupa kıtası içerisinde ilk 100 sırada yer almakta.

Taze deniz ürünleri ve prestijli otelleri ile ön planda olan Algarve bölgesinde, deniz altından görüntüler elde etmek için tüplü dalış, şnorkel ile yüzme imkanı bulunmakta. Bölgede, Atlantik Okyanusu dahilinde, deniz atlarına, beyaz köpek balıklarına, manta vatozu ve yunuslara ev sahipliği yapan sekiz adet koruma altında deniz parkı bulunmakta.

Bu bölgeyi keşfetmek için araba kiralayabilir yada tren ve otobüs ile dolaşabilirsiniz. Ancak otobüs ve tren sistemleri burada çok kapsamlı değil ve genellikle tesislerden uzak yerlerde duraklıyor.

Aktif ama çok ağır olmayan bir alternatif olarak lüks bisiklet turlarını tercih edebilirsiniz..

Bisiklet turu denildiğinde aklınıza zorlu sahneler getirebilir ancak profesyonel turlar lojistik ile ilgili herşeyi kendileri planlıyor ve size sadece güzel manzaralı yerlerde gezinmek kalıyor.

Tur şirketleri dört ve beş yıldızlı otellerde konaklama sağlayıp, sabahları keşif yapabileceğiniz ve fotoğraf çekebileceğiniz bir bisiklet gezisi planı ile başlıyor. Öğle yemeği için gurme bir piknik düzenleniyor. Tur rehberi, nefes kesen kıyı manzaralarını içeren, kırsal bölgelerin karakteristik ara sokaklarından ve bağ bahçelerine doğru devam eden bir rota çiziyor.

Şehir, kale, küçük kasabalar ve müthiş kıyı sahili karışımından oluşan ve harika yemekler sunan sıcak insanların olduğu bir seyahat istiyorsanız Portekiz’e uğramak yerine burayı  başlı başına bir destinasyon olarak seçmelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!