Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Futbolundan fado’suna, yemeğinden çinilerine Avrupa’nın yaramaz çocuğu Portekiz’in kültürüne gelin şöyle yakından bir bakalım.

Portekiz kültürü denince o meşhur 3F’yi bilmeyen yoktur: Futbol, Fado, Fatima. Üçüncü F’yi kimileri Fiesta olarak bilse de Emre Kongar’ın da açıkladığı gibi faşist diktatör Salazar’ın halkı din kavramıyla uyutması daha bir gerçekçi duruyor.

Tabii ki Portekiz kültürü bu üç F’den ibaret değil, tam tersine alfabenin tüm harflerinden oluşan zengin bir kültür; biraz Avrupai, biraz Latin, biraz Arap, biraz da Akdenizli. Şimdi gelin bu farklı kültüre biraz daha yakından bakalım.

Portekiz Futbol Cristiano Ronaldo1) Futbol

Portekiz’de futbol dedin mi akan sular durur. Bizdeki futbol merakı ve fanatizmini düşünün. En az onun kadar, belki de daha fazlası. Hele Cristiano Ronaldo’ya öyle taparlar ki, onu her yönüyle “büyük” bir insan olarak görürler!

Portekiz Fado2) Fado

Bizce Portekiz kültürünün en kendine has, en farklı yanı fado müziğidir. Lizbon’un varoşlarından doğan bu müzik, dünyanın en damar, en jilet parçasını söylerken bir anda en civelek, en neşeli parçalarına dönebilen, Avrupa taverna kültürünün gözbebeğidir.

 

Portekiz Paste de Nata3) Muhteşem Hamur İşi Tatlılar

Hamur işini biz Türkler de iyi biliriz ama Portekizliler de hiç bizden aşağı kalmıyor. Ağzınızın suyunu akıtacak Pastel de Nata anlatılmaz yaşanır. Ama sadece o da değil, örneğin Noel’de yenen Bolo Rei de aynı şekilde tam bir lezzet patlaması.

Portekiz yeşil şarap4) Her Renk Şarap

Siz hiç yeşil şarap gördünüz mü? Nane likörü değil, şaraptan bahsediyoruz. İşte Portekiz, dünyaca ünlü Alentejo ve Dourro kırmızı şaraplarının yanı sıra, lezzet olarak beyaz şaraba çok benzese de sofralara renk getiren yeşil şarabıyla da ünlü.

Portekiz şişe mantarı5) Bol Mantar

Mantar dediysek kaşarlı mantardan bahsetmiyoruz tabii, şişe mantarındanbahsediyoruz. Dünyadaki tüm şişe mantarının %60’ından fazlasını üreten Portekiz, elindeki bu kadar bol mantarla sadece şişeleri tıkamıyor, harika sanat eserleri de yaratıyor.

Portekiz Sardalya6) Sardalya

Portekiz tam bir deniz mahsülü cenneti olsa da Saramago gibi ünlü yazarların romanlarına bile konu olmuş sardalyanın yeri ayrıdır. Çünkü tarih boyu denizcilikle uğraşan fakir Portekizli nüfus, denizden çıkan kaliteli balıkları satarken, kendi hep sardalyaya talim edermiş.

 

Portekiz Azulejo7) Azulejo

Dünyanın en güzel çinileri Türkiye’de mi sizce? Belki de. Ama Portekiz’in dünyaca ünlü Azulejo’ları da inanın bir o kadar güzel. Bizde sadece cami, saray gibi önemli eserler çinilerle süslenirken, Lizbon’un neredeyse tüm sokaklarının çiniyle kaplı oluşu insanı etkiliyor.

 

Portekiz Lusitano Atları8) Lusitano Atları

Dünyanın pek çok yerinde, bir çok at cinsiyle dresaj gösterileri yapılır. Ama Portekiz’in paha biçilmez Lusitano atları, güçlü yapılarıyla uluslararası dresaj standartlarının da ötesinde, adeta uçarcasına dans edebiliyorlar. Görmeye değer.

 

 

Kaynak: Tale Blog

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz