Pasaport Harçları Düşüyor 0

Yurtdışındaki Türkler için pasaport harç bedelinin düşürülmesi teklifi, TBMM’ye İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu tarafından sunuldu. Yine İstanbul Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Mehmet Bekaroğlu da TBMM’ye Pasaport Kanunu’yla alakalı bir kanun teklifi götürdü.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu tarafından Meclis’e sunulan kanun teklifiyle yurtdışında yaşayan vatandaşlar tarafından gündeme getirilen pasaport harç bedelinin yüksekliği sorunu çözüme kavuşturuluyor. Yeni düzenlemeyle pasaport harcının 18 yaşından büyükler için yarıya, küçükler içinse dörtte bir oranına düşürülmesi öngörülüyor.

4 KİŞİLİK AİLE İÇİN PASAPORT MASRAFI 2 BİN 400 TL

Mustafa Yeneroğlu kişisel web sitesinde yer alan açıklamada, yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’ye yaptıkları seyahatler vasıtasıyla anavatanla olan bağlarını muhafaza ettiklerine dikkat çekerek, seyahat masrafının azımsanmayacak bir kısmını oluşturan yüksek pasaport ücretlerinin düşürülmesinin bir ihtiyaç olduğu ifade edildi. Yeneroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“10 yıllık bir pasaport için defter ve harç ücreti olarak 600 TL’ye yakın ücretin alındığı ve 4 kişilik bir aile için bu masrafın 2 bin 400 TL’yi buluyor. Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Avrupa ülkelerinde pasaport ücretlerinin çok daha düşük, kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda 10 yıllık bir pasaport masrafının 300 TL’nin altına düşecek, 18 yaşından küçük çocuklar için ise 150 TL’nin altında olacak.”

“HARÇLAR, TÜRKİYE’YLE BAĞLARIN ÖNÜNDE ENGEL”

Son yıllarda Avrupa’da yaşanan ekonomik krizin bu ülkelerde yerleşik olan Türk vatandaşlarını da büyük ölçüde etkilediğini belirten Yeneroğlu, yurtdışında yaşayan vatandaşlar için pasaport taşımanın bir nevi zorunluluk olduğunun dikkate alınması gerektiğini ifade etti ve yüksek pasaport harçlarının yurt dışındaki vatandaşların Türkiye ile bağlarını sürdürmelerinin önünde engel teşkil ettiğine vurgu yaptı. Yeneroğlu şöyle dedi:

“Pasaport harçlarının düşürülmesiyle yurt dışındaki vatandaşlarımızın seyahat masrafları ciddi oranda azalacak, böylece vatandaşlarımızın Türkiye ile iletişimlerinin korunmasına dolaylı olarak katkı sağlanacaktır.”

CHP’Lİ TANRIKULU VE BEKAROĞLU’NDAN DA KANUN TEKLİFİ

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Mehmet Bekaroğlu’nun da imzasının bulunduğu “Pasaport Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” ve gerekçesi de bugün TBMM’ye sunuldu. Gerekçeye göre vakıf üniversitelerindeki öğretim görevlileri de hususi damgalı pasaport alabilecek.

Kaynak: Turizmde Bu Sabah

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.