Paylaşım Ekonomisi 2022 Yılına Kadar 40 Milyar Dolar Değerinde Olacak 0

Juniper Research‘in paylaşım ekonomisini nitelendirme girişiminden çıkan sonuca göre, paylaşım ekonomisi bu yılki 18.6 milyar dolarlık değerine kıyasla 2022 yılına kadar 40.2 milyar dolarlık bir değerle sektörde yerini alacak.

Biçilen bu değer, platform sağlayıcıları vasıtasıyla elde elilen gelirlerin saptanmasına dayanıyor.

Airbnb, paylaşılan kurumsal alanın bir parçası olan WeWork gibi işletmelerin aksine, paylaşılan özel alan sektörünün şüphesiz en önemli oyuncusu.

Juniper, Airbnb‘nin bu yıl 5.3 milyon değerinde mülk kiralayacağını tahmin ediyor. Airbnb paylaşım ekonomisinin en bariz örneği olsa da, Airbnb ile aynı sektörde faaliyet göstermesine rağmen raporda bahsedilmeyen fakat aynı sektörde yer alan – Expedia Inc, HomeAway ve Tujia.com- gibi işletmeler var.

Paylaşımlı taşımacılık sektörüne gelindiğinde ise, diğer bölgelerde, Blablacar, Lyft, Didi Chuxing, Ola ve Grab’ın varlığı kabul edilse de, Uber‘in sektörün en önemli oyuncusu olduğu vurgulanıyor. 

Airbnb ve Uber için iş modeli, bir ölçüde bu raporla sorgulanıyor. Airbnb, mülk sahipleri eğer mülkiyetlerinin zarar görme riski ile karşı karşıya kalırsa müşteri rezervasyonlarının iptal edilebileceğini belirtiyor. Uber’in ise dalgalanmaları oldukça çok. Yapılan düzenlemelerle ile en güçlüsü olduğunu kanıtlasa da rapor Airbnb’nin yaptığı düzenlemelerden bahsetmiyor.

Paylaşım ekonomisi gelirlerinin oldukça büyük bir kısmı teslimat hizmetlerinde olduğu gibi “paylaşımlı lojistik” ten gelir, örneğin Deliveroo. Bölge itibariyle, Kuzey Amerika 2022 gelirlerinin yarısını oluşturacağa benziyor.

Sözde paylaşım ekonomisi, onu çevreleyen raporlar ve araştırma endüstrisinin büyüdüğü gibi günden güne büyüyor. Juniper 2016 Mayıs’ta sektörü inceledi ve 2020 yılına kadar elde edilecek 20 milyar dolarlık bir değerden söz etti.

Aynı dönemde PriceWaterhouseCoopers olarak bilinen muhasebe devi PwC, paylaşımlı ekonominin – tanımlandığı gibi – 2025’te İngiltere’de tek başına 125 milyar £ değerinde işlem yapacağını düşünüyor. Bu işlem, platform sağlayıcıları için 18 milyar £ ‘lık İngiltere geliri yaratacak.

Dolayısıyla, paylaşım ekonomisinin, teknolojinin etkinleştirici gücü ile birlikte tüketici talebiyle yönlendirilen bir küreselliğe sahip olduğu açıkça görüldüğü halde, sektör tanımı henüz net değil. Juniper’in bahsettiği Amazon Prime, serbest çalışan dağıtım firmalarını kullanarak paylaşımlı lojistik ilkelerini benimseyen bazı paylaşımlı ekonomi özelliklerine sahip olsa da, Etsy’nin CEO’su paylaşımlı ekonomi taşıyıcılarından biri olarak dahil ediliyor. 

Belki de araştırma ve raporlama endüstrisinin, projeksiyonlara bazı bağlamlar vermesi için adından çokça bahsettiren paylaşım ekonomisinin neyin içerdiğini daha net bir şekilde kavraması gerekiyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.