Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Küçük ya da büyük, butik ya da zincir oteller olması farketmeden ABD’deki oteller, yerel malzemeleri benzersiz şekillerde sunarak oluşturdukları “yerel deneyimler” ile gezginlere yeme içme hizmeti veriyor. Ancak konaklama endüstrisi düzenli yemek trendine aşırı odaklanmış durumdayken, giderek popülerliği artan fast food veya hızlı servis restoranlarını rahat yeme ile harmanlayan karışık bir konsept olan “hızlı-rahat” konseptine yeterince ilgi göstermemekte.

Aslına bakılırsa, ABD Ulusal Restoranlar Birliği, şef odaklı hızlı-rahat konseptini 2017 için en iyi 10 konsept trend arasında bulduğunu açıklarken, şeflerin hızlı-hizmet alanını keşfettiği ile hızlı-rahat restoran sektörünün son on yılda devasa bir şekilde büyüdüğü ve hiçbir küçülme işareti göstermediği şeklindeki notlarını da değerlendirmesine ekledi.

Popüler hızlı-rahat yemek markaları

İkna olmadınız mı? Hızlı-rahat yemeğin başarısı genellikle bu konseptin üretmeye meyilli olduğu restoran zincirleriyle örneklendiriliyor. Örneğin Wolfgang Puck Express, biri Florida’daki Walt Disney World’deki Disney Spring Marketplace‘te bulunan 10’dan fazla şubeye sahip. Ünlü olmayan şefler de bu oyunda önemli bir pay sahibi, Manhattan’daki The Little Beet’in şef ortağı Franklin Becker da bu isimde 6 şubeye sahip.

Aethos Danışmanlık Grubu Genel Müdürü ve şirketin zincir restoran ve otel partner programının kurucusu David Mansbach’a göre “yerel restoran zincirleri daha büyük bir sektörün yok olmasına sebep olacaklar. Bölgesel müşterilere odaklanmaları ve kaliteli ürün ortaya çıkarmak için olan tutkuları, daha büyük zincirlerin yok olmasına yol açacaktır.” Mansbach, bu konuda hızlı-rahat konseptiyle 13 sandiviç dükkanından oluşan zinciri olan ve şef odaklı bir konsepti olmayan Los Angeles’taki Mendocino Farms’ ı örnek gösteriyor.

Sosyal medya ise televizyon ve radyo reklamlarına olan harcamayı yok ettiği ve hala hedef kitleye sunum yapılabildiği için bu tür küçük zincirlerin başarısını artırdı. Mansch, “İnternet, rekabet alanını dengeledi ve New York merkezli Meksikalı Dos Toros Taqueria zinciri gibi markaların Chipotle ile rekabet edebilmesini sağladı.” diye konuştu.
Oteller ve hızlı-rahat yemek

Dos Toros eş CEO’su Leo Kremer yaptığı açıklamada bir otelde yerel veya bölgesel hızlı-rahat konsepti oluşturmak ve bunu karlı bir yatırıma dönüştürmek için yoğun trafiğin olduğu bir sokakta ve sokaktan doğrudan girişi olan bir konum ile geniş bir mutfak alanı ve mutfak gereçleri gerekli olduğunu belirtti. “Hızlı-rahat yemek konsepti müşteriler için de büyük bir rahatlık çünkü öğle veya akşam yemeğinin yaklaşık 10 dolar tutması oldukça değer odaklı bir yaklaşım” şeklinde ekledi.

Yine de Kremer tam hizmet sunan oteller için bazı kısıtlamalar olduğunun da farkında. Hızlı-rahat konsepti, kısıtlı hizmet ve özel menülere sahip olduğu gibi büyük oranda oda servisi de sunamazlar. Ayrıca, yemek daveti hizmeti sunan otellerin farkına varacağı gibi çoğu hızlı-rahat markalar yemek hizmeti sağlayabilirken, davetler açısından şirket müşterileri seçim yapılacak kısıtlı bir menüye sahip olacaklar, hatta diyet yapanlar için seçenekler daha da kısıtlı olacak. Bu yüzden Kremer hızlı-rahat mekanları, tam hizmet sunan restoranlar için tamamlayıcı bir unsur olarak öneriyor.

“Eğer finansal kiralamada hasılat payını düşünürseniz, bu hızlı-rahat konseptli restoranı otelin bir partneri yapacaktır, böylece otelde davet verme konusunda herhangi bir kayıp yaşanmayacaktır.”

Hasılat payı bu tür restoranların sağladığı kazançtan otellerin de doğrudan yararlanmasını sağlayıp, aynı zamanda Chicago Athletic Association Otel’de bulunan Shake Shack‘te olduğu gibi otel ve otel barları gibi yerel halkı çekmeye yardım edecektir.

Dezavantajlar

Charlestowne Otelleri İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Larry Spelts, bu günlerde Charleston’da yerel restoran zincirini de içeren lüks bir otel tasarlayan bir müşterisiyle çalışıyor. Spelts bu konuda şöyle konuştu: “Problem şu ki, bu, zaten denenmiş ve kanıtlanmış başarılı bir konsepti, deneyimi ve geçmiş performansı olan bir yeme içme operatörü.” Yine de zaten bilinen bir konseptin başka bir yerde de sunulmasının, yaşanacak şaşkınlığa ek olarak bölge halkı tarafından nasıl karşılanacağı konusunda tereddüt ediyor.

Kaçırılan fırsat

Yine de Mansbach yerel restoranlar ve otelcilik sektörünün arasında daha yoğun bir işbirliği fikrinin iki taraf açısından da kazanç sağlayacağı fikrinde inatçı. Mansbach‘a göre restoran markalarının özelleştirilmiş modelleri iki taraf için de önemli bir kazanç olabilir. “Çoğu otel 300 ile 500 arasında değişen oda sayısına sahip ve tam hizmet sunan oteller, ama ne yazık ki yeme içme konusunda ilerlemeye son derece ihtiyaç duyup bunu otelleri için daha karlı hale getirmek için yollar arıyorlar. Fakat ne yazık ki restoran sektöründe gelişmekte olan bakış açısı, restoran konseptlerinin homojen ve eski olduğu otel sektörüne henüz yansımadı.

Kapak Görseli: Hastings Hotel

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz