Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

2013 yılının sonunda açılan ve kısa süre içerisinde internetten otel rezervasyonu konusunda Türkiye’nin en önemli sitelerinden biri haline gelen Otelz.com 150 bin kullanıcıya ulaştı.

2013 yılında Türkiye’nin yerli sermaye ile kurulan ilk ve tek ön ödemesiz otel rezervasyon platformu olma özelliğini taşıyan Otelz, ilk yılında %170 büyüme göstermiş, 10 milyon dolar değerleme ile Elixir Capital ve Howzat Partners gibi yatırım şirketlerinin yanı sıra Orkun Tekin ‘den de yatırım almıştı. Otelz’nin kurucularından Bertan Aner’e göre “Otelz’nin bu denli büyümesi ile otelciler, ibresini Booking.com‘dan Otelz‘ye kaydırmasına sebep oldu.”

Aradan geçen 2,5 yıllık süre zarfında aylık 500 bin ziyaretçi ve 150 bin kayıtlı kullanıcıya ulaşan Otelz üzerinde geçtiğimiz yıl en fazla Antalya ve Bodrum otelleri arandı. Sistem üzerinde toplamda 1500 otelin bulunduğu Antalya’yı ve 1700 otelin bulunduğu Bodrum’u sırası ile İstanbul ve İzmir takip etti.

Günde 1500’den fazla otel aktif bir şekilde Otelz.com’un Extranet’ini kullanarak işlem yapıyor, bu sayı ise yine Otelz.com’un global rakibi Expedia’dan 2 kat daha fazla. Sisteme oteller tarafından ayda 2 milyondan fazla fiyat, kontenjan ve diğer bilgiler ile ilgili kayıt yapılıyor.

Butik Oteller Yükselişte.

Son yıllarda yurtdışında çokça rastladığımız fakat ülkemizde de yeni yeni yükseliş trendine giren butik otellerde yine en fazla aranma Antalya bölgesinde oldu. Antalya’yı Bodrum ve İstanbul takip etti.

Mobil Rezervasyonlar Arttı.

Türkiye’de mobil cihazlar üzerinden yapılan seyahat aramaları 2014 yılında yüzde 150 ve 2015 yılında da yüzde 190 artış gösterdi. Seyahat aramalarının rezervasyona dönüş oranı ise %30 oranında.

Y Kuşağı Hem Arıyor Hem de Rezervasyon Yapıyor.

Seyahat acentalarına bağlılığın azalmasıyla birlikte bireysel uçak bileti ve otel rezervasyonları artmaya başladı. Hal böyle olunca da yeni nesil kullanıcıların da rezervasyon alışkanlıklarından dolayı dijital dönüşüm yaşanmaya başladı. Y kuşağını oluşturan 24 – 34 yaş grubu artık çok daha aktif olarak rezervasyon yapmakta. Otelz’nin sitesini kullanan kişilerin %37,23’lük kısmını 24 – 34 yaş arası kullanıcılar olurken, 35 – 44 yaş arası kullanıcılar %23,30’luk oran ile 2.ci, 18 – 24 yaş arası kullanıcılar %17,75 oran ile 3., 45-54 yaş arası kullanıcılar %10,96’lık oran ile 4. Sırada yer aldılar.

Y Kuşağı Antalya ve Bodrum, X Kuşağı Kapadokya

Üniversite ya da iş hayatındaki arkadaşları ile tatile gitmeyi tercih eden gençler daha çok, su sporlarını yapabileceği, gece kulüplerine gidebileceği yerleri tercih ederken X kuşağını oluşturan 45-54 yaş arası kullanıcılar daha çok Kapadokya, Efes, Pamukkale gibi tarihi ve kültürel yerleri tercih etmekteler.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz