Gökhan Kürklü, “Eva Air, Dünya’nın En İyi Havayollarından Biri” 1

Eva Air Türkiye Direktörü Gökhan Kürklü ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle hoşgeldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz ?

32 yaşındayım. Lise eğitimimi Bahçeşehir Atatürk Lisesinde yaptıktan sonra 2005 Beykent Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Bu süre zarfında ithalat-ihraçat üzerine iş yapan aile şirketimizde pazarlama ve satış sorumlusuydum.Havacılık sektörüne duyduğum ilgilden dolayı üniversitenin son yıllarına doğru yurtdışında eğitim almaya karar verdim.Bu bağlamda  2010 yılında havacılık üzerine yüksek eğitim almak için Amerika’ya gittim.2014 yılında Newyork  Dowling College’da Havacılık işletmeciliği üzerine yüksek lisansımı tamamladım. Newyork’ta yerel bir  yolcu taşımacılığı şirketinde 2 yıl satış sorumlusu olarak görev aldıktan sonra 2014 yılın sonuna doğru Türkiye’ye dönme kararı aldım. 2016 yılı başından itibaren EVA Havayolları kurumsal satış departmanında iş hayatıma devam etmekteyim.

Bize biraz Eva Air hakkında bilgi verebilir misiniz?

Star Alliance üyesi olan EVA AIR,  1989 yılında kuruldu ve 1991 yılında uçuşlara başladı. Evergreen Group bünyesinde bulunan Tayvan’ın ilk özel havayolu şirketi olan EVA AIR,  dünyanın hemen hemen her noktasına uçuş gerçekleştirmektedir. Ayrıca şimdiye kadar prestijli bir çok ödüle de layık görülmüştür.Dünyaca kabul görmüş Skytraks araştırma şirketinin verilerine göre  dünyanın en iyi havayolları arasında 9’uncu sırada kendine yer bulmuştur. 2015 ve 2016 yıllarında JACDEC tarafından dünyanın en güvenli havayolu şirketi seçilmiştir.

Eva Air, Türk pazarına yeni açıldı, gelen tepkiler memnun musunuz?

Türkiye’nin uzakdoğu pazarında bir alternatife ihtiyacı olduğunu ve Eva Air sayesinde aranan alternatifin bulunduğu yönünde çok sayıda olumlu dönüş aldık.

Eva Air olarak sektördeki hedefiniz ve konumunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Türkiye pazarına code share uçuşlar ile merhaba diyen Eva Air, 05 Mart 2016 tarihinden itibaren Türkiye’de kendi uçuşlarına başlamıştır. Türkiye pazarındaki yerimiz için ve yolcularımıza daha iyi daha kusursuz hizmet verebilmek için kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Türkiye pazarına Uzak Doğu uçuşlarına aranan alternatif olarak giren Eva Air; diğer havayollarının gitmediği bir çok farklı destinasyona da hizmet veriyor. Taiwan Taipei Havalimanı’nda sadece Eva Air’e tahsis edilen terminal sayesinde yolcularımızı dilini, yazısını bile bilmediği bir ülkede terminal değiştirme veya valizini alıp yeni uçağına geçme gibi zorluklardan uzak tutarak seyahat etme konforunu yaşatıyoruz.  Ayrıca Economy Class için 30kg, Elite Class için 35kg ve Business Class için de 40kg bagaj hakkı tanıyor.

Eva Air’i rakiplerinden ayıran en büyük özellik nedir?

Eva Air uçak içi konforu, Asya disiplini ve güleryüzlü çalışan kadrosu ile son model Boeing 777-300ER’lar ile hizmet veren, üst üste bir çok kez en hijyenik ve en güvenilir havayolları listesine adını yazdıran bir havayolu şirketidir. Bunun dışında şuan uzakdoğu ya hizmet veren havayolları arasında ara sınıf hizmeti sunan tek havayoluyuz.  Aynı zamanda Star Alliance üyesi olduğundan dolayı bu porgrama üye tüm havayolları  yolcularına mil kazanma imkanı yaratmıştır.

Uçak içi hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

İstanbul çıkışlı uçuşlarda B777-300 ER kullanıyoruz. Uçağımızda 3 farklı kabin (Business, Elite, Ekonomi) seçeneği bulunmaktadır. Business kabinlerimizde 1-2-1 dizilimli olmakla birlikte tam yatar pozisyonu alabilmekle beraber yolculara pijama , ödüllü alkollü ve alkolsüz içecekler servis edilmektedir. Uçak içinde sunduğumuz film, TV programları, müzik, oyun ve dergi gibi eğlence hizmetlerimiz dışında uçak içi WI-FI ve SMS hizmeti, koltuklarda uydu telefon, şarj ünitesi ve USB bağlantısı, kendi catering şirketimizden IATA kurallarına uygun Batı ve Çin mutfağından lezzetli seçenekleri, uçak içi sağlık ve güvenlik hizmeti bulunmaktadır.

Uçak yolculuğu öncesi ya da sonrasında verdiğiniz bir hizmet bulunuyor mu?

Eva Air Milagelands programına üye olan yolcularımız kart tipleri uygun olduğu taktirde Lounge hizmetlerimizden yararlanabilmektedirler. Ayrıca engelli yolcularımıza, çocuklu yolcularımıza, yaşlı veya dil problemi yaşayan yolcularımıza ücretsiz refakatçi ve asistan hizmeti sunmakta, kendilerine uçağa kadar veya uçaktan çıkışa kadar eşlik ederek güvende hissetmelerine yardımcı olmaktayız. Bu hizmet için biletleme esnasında özel durumlarını ve taleplerini bildirmeleri gerekmektedir.

Yakın zamanda gerçekleştirmeyi planladığınız yenilikleriniz olacak mı?

Türkiye pazarına yeni girdiğimiz için bu pazarın dinamiklerine göre her an yeni bir düşünce  bir yenilik olarak ortaya çıkabiliyor. Bu durumlarda çok hızlı aksiyon alıp acentelerimiz üzerinden bu yeniliğimizi bütün yolcularımıza ulaştırmaya çalışıyoruz.

Önümüzdeki dönemde uçuş noktası olarak hedefiniz nedir? Yeni eklenecek hatlar olacak mı?

Geçtiğimiz ay Filipinler’de 2. noktamız destinasyonlarımıza eklenmiştir. Manila ve Cebu’ya yapmaya başladığımız seferlere rağbet her geçen gün artmaktadır. Gerek genel yolcu gerekse seaman / deniz adamı yolcularımıza bu destinasyonlarda hizmet vermeye başladık, zaman geçtikçe yeni destinasyonlar ekleyerek ağımızı daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Türk turistleri Tayvan’da neler bekliyor?

Tayvan’da geleneksel yapının yanında modern tarafıyla da karşılaşacaksınız. Doğal güzellikleri dışında kültürel yönü ve kendilerine özgü yemek seçenekleriyle Türk turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Ayrıca Taipei, Müslüman seyahat sektöründe İslami ülkelerden sonra en çok tercih edilen 7. destinasyon olmakla birlikte en güvenilir ülke olarak tercih edilmektedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Tayvan teknolojiyi yaşayan ve tüm dünyaya dağıtan ülkelerden biri. Uzak Doğu’ya gittiğinizde gördüğünüz gökdelenlerden tutun da teknolojik malzemelere kadar hepsine Tavyan’da rastlamak mümkün. Türkler ile aralarında çok sıcak bir bağ bulunuyor ve iki ülke arasında, karşılıklı turistik geziler yapılıyor. Farklı yemekler yemek, değişik mimariler görmek için seyahat planınıza eklenmesi gereken ülkelerin başında geliyor. Asyalıların uzun yaşamlarının sırrını keşfetmek, ılıman bir coğrafyada gezmek ve farklı bir kültürü öğrenmek istiyorsanız Tavyan’a gitmelisiniz

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.