Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Herhangi bir otelin ya da otelcilik odaklı işlerin alt çizgisi mükemmel bir müşteri hizmeti ardından da kârlılıktır. Ve de bu işin kalbinde personeller/çalışanlar yatar. Bu müşteriye dönük çalışan personeller kurumu temsil eder ve ya şirketin başarısına katkıda bulunacak ya da şirketin başarısını baltalayan zorluklar yaratacak bir izlenim oluştururlar.

Bu zorluklar zayıf bir müşteri hizmeti ve düşen işletim verimliliğinden olumsuz bir çalışma ortamına ve artan personel değişimine kadar şirketin sonucunu etkileyebilir.

Amerikan Ulusal Restoranlar Birliği, İşgücü İstatistikleri Bürosuna göre restoranlardaki ve konaklama sektöründeki personel değişimi oranının 2014’te yüzde 66,7’den 2015’te yüzde 72,1’e büyüdüğünü bildirdi. Bu aynı zamanda devir hızının arttığı beşinci yıl.

Oteller, personellerinin memnuniyetini devam ettirerek bu zorlukların üstesinden gelebilirler ya da bu zorlukları engelleyebilirler. Nasıl mı? İşte şu şekilde;

1)Öğrenme ve Gelişme İçin Çalışma Kültürü Kurun

Otelcilik endüstrisinin doğası gereği, çalışanlar iş pozisyonlarını kısa süreli görebilirler. Çalışanlar için bu iş pozisyonlarını uzun zamanlı kariyere dönüştürmeye yatırım yapın. Hospitality dergisinin önerisine göre, bu fırsatlar ileri eğitim ya da müşteri hizmetlerine, en iyi uygulamalara, yöneticilik becerilerine, kültürel eğitimlere odaklanan eğitim programlarını kapsayabilir.

Mentorluk, eğitmenlik, misafir konuşmacılar ve çalışanları otelcilik konferanslarına ve atölye çalışmalarına göndermek onlara becerilerini daha da geliştirme ve işlerini kariyere dönüştürme noktasında yardımcı olabilir. Çalışanlarınızın isteklerini ve ihtiyaçlarını öncelikli olarak belirleyin. Süregelen eğitim olanaklarıyla personelinizin kariyerine yatırım yapınca onlar da karşılığında sizin şirketinizi yatırım yapacaktır.

2)Personelinizin Performansının Farkında Olun ve Onu Ödüllendirin

Motivasyonu yüksek tutmak için, personelinizin mükemmel performanslarını onaylayın. Başarı hissi, çalışanınızı sadece çalışma ahlakını sürdürme noktasında değil aynı zamanda daha iyisini yapma noktasında da motive edecektir. Onlara bir eğitim fırsatı sunarak ya da onları konuyla ilgili yönetim yolunda görevlendirerek tasdiklemeye devam edin. Terfi imkanları pozitif bir enerji yaratabilir, personel müşteri ilişkisini geliştirebilir ve kararlı ve çalışkan bir ortamı destekleyebilir. Düşük performans gösteren personeller için, onların zayıflıklarına, önemlerine ve potansiyellerine hitap etmek için zaman ayırın. Performanslarını iyileştirebilmeleri ve şirket üzerinde daha iyi bir etki oluşturabilmeleri için hedef belirlemeleri noktasında onlara yardım edin.

3) Sorumluluk Ortamı Geliştirin

İş Koçu MyWorkNinja “destek ve yüksek derecede hesap verebilirlik başarılı bir çalışma ortamının bel kemiğidir fakat bu zorunlu bir itaat olmamalıdır” der. Ekibin beklentilerini karşılamak personelin motivasyonunu arttırır ve onların çalışması diğerlerini de etkilediğinden ve zayıf bir performans diğerlerini de hayal kırıklığına uğratacağından onları daha iyi bir performans sergilemeye iter.

Ayrıca, güvenlik kameraları ve gözetleme videoları gibi zorunlu çözümler çalışanların hesap verilebilir bir ortamda çalışmalarını garantiye alabilir ki bu otel öncülünü ve müşteri güvenliğini daha da güvence altına alacaktır. Özgülük bir çalışan sahipliği hissi yaratabilir. Çalışanlarınızın bağımsız karar verme becerileri göstermelerine ve çözüm önerilerinde bulunmalarına izin verin. Personel, iş yeri güveni oluşturacak ilave sorumluluklar da geliştirebilir.

4) Şirket Vizyonunu Anlatın

Horizon Hospitality Associates, Inc Angaje bir çalışan şirketin vizyonunu anlar ve o vizyonun bir parçasıdır der. Büyük resme dâhil olma, çalışanların günlük görevlerinin ve sorumluluklarının ötesinde bir amaca hizmet ediyormuş gibi hissetmelerine yardım eder. Şirketin genel amaçlarını gerçekleştirmede onların nasıl bir rol oynadığını ve başarıya katkı sağladıklarını bilmelerine izin verin.

Şirketler bu tür mesajları bölüm toplantıları, birebir değerlendirmeler ve hatta yönetimden teşvik mesajlarıyla iletebilirler. Örneğin çalışanlarınıza hediye kartlarıyla ya da dışarıda öğle yemeğiyle gayretlerinin departman hedeflerine ya da şirket misyonuna belirli bir etkisi olduğundan bahsederek teşekkür edebilirsiniz.

Kapak Görseli: Hotel Management

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz