Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Priceline Grup, Küba otellerinin odalarını Amerikalı müşteriler için booking.com iştiraki ve aracılığı ile satışa uygun hale getirmek için Küba ile anlaşma sağladı, booking.com yöneticisi; ada devleti ile yapılan anlaşma sayesinde booking.com’un Küba için ilk Amerikan online seyahat acentası haline geldiğini söyledi.

Anlaşma, Barack Obama’nın Küba’ya yaptığı ilk tam günlük ziyarete denk geldi ve hemen ardından Küba Hükümeti ve Birleşik Devletler otel firması Starwood Hotels&Resort Worldwide arasında 3 Havana otelinin işletilmesi ve pazarlanması için de anlaşma sağlandı.

Booking.com Amerika Genel Müdürü Todd Dunlap’ın Reuters’a verdiği demece göre; booking.com bir dizi Küba oteli ve yabancı bazı oteller için Amerikalılara Küba seyahatlerinde birkaç hafta içerisinde rezervasyon ve ödeme yapma imkanı sağlayacak.

Amerikalılar daha önce öncelikle seyahat acentaları ya da tur grupları aracılığıyla Küba otellerine rezervasyon yapmak zorunda kalıyorlardı.

Booking.com ilk olarak yalnızca Havana için faaliyet gösterecek. Dunlap; “Adada hali hazırda faaliyet gösteren Fransa Accor ve İspanyol Melia Oteller Zincirinin ve NH Oteller Grubu’nun da dahil olduğu yabancı firmalarla çalışılması planlandı, aynı zamanda devlet tarafından işletilen Küba otel zincirleriyle de yapılacak anlaşmalar üzerinde çalışılıyor.” dedi.

Amerikalıların Küba seyahatlerinde halen konaklama hizmeti sağlayan ve rezervasyon hizmeti sunan tek büyük Amerikan ev kiralama şirketi olan Airbnb geçen yıl Nisan ayında Küba’da faaliyete başlamıştı.

Priceline hizmetlerini Küba’da sunmak için çalışmalara başladıktan kısa bir süre sonra 17 Aralık 2014’te Başkan Obama ada ile diplomatik ilişkilerin iyileştirileceğini açıklamıştı.

Amerika ile yaşanan ilişkilerin sıcaklığı ile Küba turizminin altyapısında önemli bir çaba da görüldü, 63.000 otel odasının fiyatı aniden yükseldi ve bunlardan çoğu aylar öncesinden rezerve ediliyor. Küba, 2014’ten beri yaşanan %17.4’lük bir yükselme ile geçen yıl bir rekor kırarak 3.52 milyon ziyaretçiyi ağırladı, yüz binlerce Kübalı-Amerikalı ziyaretçiyi saymazsak Amerikalı ziyaretçilerin sayısı %77’lik bir artışla 161.000 oldu.

Küba’ya yapılan turizm faaliyetleri, Birleşik Devletler ticaret ambargosu nedeniyle teknik olarak halen yasadışı. Birleşik Devletler gezginlerinin “Genel İzinler” adı altında izin alarak seyahat etmesi gerekiyor, Hazine Dairesinin Yabancı Varlık Kontrol Bölümünün verdiği izinler; dini seyahatleri aile ziyaretlerini, kültürel değişimi, spor ve izin verilen diğer seyahat amaçlarını kapsıyor. 17 Mart’ta Yabancı Varlık Kontrol Bölümü (OFAC) verilen bu tür izinlerin yanı sıra bireysel olarak insandan insana eğitim değişimlerine de izin verileceğini açıkladı.

Dunlap;” booking.com’un insanlara Hazine’nin izin verdiği seyahat kategorilerine uygun olup olmadıklarını soracağını, fakat bunun da durumlarının doğrulandığı anlamına gelmeyeceğini” söyledi. Şirket, resmi görevlilerin kontrol edebilmesi için kişilerinin bilgilerini dosyalayacak ve seyahatlerinden 5 yıl sonrasına kadar saklayacak.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz