Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Teknoloji, özellikle Kuzey Amerika, Avrupa ve Çin’deki seyahat ödemeleri üzerinde belirgin bir etkiye sahip. Fakat finansal teknoloji ve alternatif ödeme şekillerinin Latin Amerika’daki seyahat sektörü üzerinde eşit bir etkisi var mı?

Kısa cevap evet; aslında etkisi oldukça önemli.

Latin Amerika’da ödeme teknolojisine ilişkin gelişmeler, bölgenin toplam Gayrisafi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) önemli bir yüzdesini temsil eden seyahat pazarında devrim gerçekleştirme potansiyeline sahip.

Yalnız uçak yolculuğunda, Latin Amerika pazarı (IATA’ya göre) yıllık % 3,8 büyüyecek ve 2037’ye kadar GSYH’ye 353 milyar dolar katkıda bulunacak. Latin Amerika e-ticaret pazarının bu yıl 80 milyar dolara (2016’da 40 milyar dolar iken) çıkacağı tahmin ediliyor. Bu tahminler bölgedeki mobil kanal kullanımındaki artış ile de ilgili.

Latin Amerikalıların yaklaşık % 40’ı artık seyahat rezervasyonlarını mobil cihazlardan gerçekleştiriyor

Latin Amerika’da 2016’dan bu yana 85 milyondan fazla yeni akıllı telefon kullanılmaya başlandı ve akıllı telefon kullanım oranı % 66’lık küresel ortalamanın ötesinde. 2020’ye kadar da % 71’i geçeceği öngörülüyor.

PayPal, Apple Pay, Google Pay, Alipay ve WeChatPay gibi küresel ödeme sistemleri her Güney ve Orta Amerika ülkesinde (henüz) yaygın olmayabilir; ancak daha yaygın olarak kullanılabilir hale gelmeye başlıyor.

Diğer bir deyişle, önde gelen dijital ödeme yöntemlerini desteklemek ve kullanmak, seyahat satışı gerçekleştirenlerin müşterilerine daha iyi hizmet vermeleri ve gelişen pazar ihtiyaçlarını karşılamaları için zorunlu.

Ama hangi ödeme yöntemleri? Dahası, havayollarının ve seyahat satışı gerçekleştirenlerin değişen ve dinamik bir pazara adapte olmak için ne bilmeleri gerekiyor?

Alternatif ödeme şekilleri – hiper-yerelden hiper-küresele

Phocuswire’ın yayımlamış olduğu son raporunun gösterdiği gibi, bu bölgedeki ödeme yöntemleri Apple Pay ve Google Pay gibi tanıdık küresel isimlerle sınırlı değil.

Brezilya’da Boletos, Arjantin’de Cabal ve Meksika’da OXXO gibi dijital ödeme yöntemlerini de dikkate almaları gereken seyahat satıcıları, tüketici beklentilerinin ötesine geçebilmek için örnekleri verilen popüler bölgesel ödeme yöntemlerini küresel dijital ödeme yöntemleri ile dengelemeliler.

Tercih edilen ticaret biçimini belirli pazarlarla eşleştirmek esas olmalı. Bir seyahat satıcısı için faaliyet gösterdiği belirli bölgelerde popüler olan alternatif ödeme yöntemlerini desteklemek çok önemli.

Bölge dışından gelen müşterilerin en aşina oldukları ödeme yöntemlerini de göz önünde bulundurarak, küresel mobil ödeme yöntemlerini de desteğini de işin içine karıştırmak mantıklı.

Asya’dan gelen gezginler, çoğu Latin Amerikalı seyahat satıcısının müşteri kitlesinin büyük bir parçası olduğu için WeChat Pay veya Alipay’i desteklemek önemli.

Mevcut durum ve öngörülebilir gelecek mobil

Mobil cihazlar üzerinden seyahat rezervasyonu yapan Latin Amerikalıların artan yüzdesinin gösterdiği gibi, mobil kanal aynı zamanda herhangi bir havayolu şirketinin veya seyahat satıcısının ödeme stratejisinin merkezinde olmalı.

Mobil rezervasyon ve ödemeler, yalnızca gezgin beklentilerini karşılamak için anahtar olmakla kalmaz, aynı zamanda yan gelirlerin artmasında, kayıpların ve kullanımından vazgeçilen kartların azalmasında da etkilidir.

Mobil rezervasyon sürecinde karşılaşılan herhangi bir pürüz potansiyel olarak gelir kaybına neden olacaktır.

Sınır ötesi hususlar ve nakit

Mobil ödemeler ve rezervasyon işlemleri, Latin Amerika‘da finansal işlemlerin zorluğu nedeniyle sık sık bir engel olarak karşımıza çıkıyor.

Latin Amerika’da daha az tüketici (Kuzey Amerika ya da Avrupa ile karşılaştırıldığında) kredi kartlarına sahip; fakat çoğunun sınır ötesi ödemeleri desteklemeyen ya da döviz kısıtlaması olan yerel ya da bölgesel bir kredi kartı olabiliyor veya kredi kartı işlemlerini daha büyük (seyahat olmayan) alımlar için yapmış olabiliyorlar.

Dolandırıcılık ve güvenliğe ilişkin sorunlar, özellikle sınır ötesi e-ticaret ve mobil ticaret için zorlu bir mesele olmaya devam ediyor. Değişime rağmen, Latin Amerika’nın birçok yerinde nakit para hala kral.

Seyahat satıcıları ödeme stratejileri ile bu zorluklarla mücadele etmelidir. Genel olarak alternatif odaklı yaklaşımlar tipik olarak PCI-DSS uyumluluğunun ve diğer dijital korumaların yararına sahip ve bu endişelerin çoğuna çözüm getiriyor.

Latin Amerika’da faaliyet gösteren seyahat satıcılarının ödemeler için net bir işletme stratejisine, yerel ve bölgesel ödeme yöntemlerinde uzmanlığa ve yerel alıcılarla doğrudan bağlantıya ihtiyacı var.

Daha fazla Latin Amerikalı gezgin, mobil cihazlarından ürün ve hizmetleri arayabilmekte, rezervasyon yapabilmekte, planlayabilmekte ve ödeme yapabilmekte. Dolayısıyla, seyahat satıcıları için mobil kanalda faaliyet göstermek çok önemli. Ayrıca, taksitli ödemeler, yerel kartları ve küresel mobil ve dijital cüzdanlar dahil olmak üzere alternatif ödeme şekillerini giderek daha fazla kullanıyorlar.

Peki, bölgede faaliyet gösteren seyahat satıcıları, hizmet ettikleri gezginlerin ihtiyaç ve beklentilerini daha iyi nasıl karşılayabilir?

Mobil ve AFP merkezli ödeme stratejileri benimseyerek ve bunları uygulamak için güvenilir bir ödeme hizmetleri sağlayıcısı belirleyerek başlayabilirler.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz