Odamigo’nun Kurucusu Levent Apaydın Röportajı

Biz zaten tanışıp sohbet ettik ama, okurlarımız için kendinizden tekrar bahsedebilir misiniz*

Turizmle 1990’lı yılların başında tanışarak, incoming ile başlayan serüvenimi, Belçika’da yerleşik bir geleneksel tur operatörünün genel müdürlüğünü yaparken full charter Türkiye ve Türkiye dışı (Fas, Tunus, Mısır, Yunanistan vb) destinasyonlara outbound operasyon yaparak sürdürdüm. Sonrasında ilaç ve FMCG alanında faaliyet gösteren bir holdinge ait seyahat acentesinde MICE ve kurumsal seyahatler müdürlüğü görevini iki yıl boyunca üstlenip, resmi heyet, delegasyon ağırlıklı gruplara 80’e yakın ülkede eşlik etmek suretiyle destinasyon dağarcığımı genişlettim. 2011 yılı itibariyle de yalnızca seyahat acentelerine hizmet sunan online B2B seyahat ürünleri dağıtımı yapan ve Amadeus’un stratejik ortaklarından Odamigo Ways & Rooms’un kurucu yöneticiliğini yürütmekteyim.

Odamigo nedir? Kuruluş hikayesini dinleyebilir miyiz?

Daha önce de bahsettiğim gibi edindiğim tecrübe ile acentelerin ihtiyaçlarını gördüm ve bunu gidermek istedim. Hali hazırda kullanılan sistemlerden farklı, acentelerin zorlandığı noktalara odaklanan bir sistem oluşturmak niyeti ile yola çıktım. Bu isteğimi 2011 yılında gerçekleştirip, ufak bir ekip ile Odamigo ismi altında hizmete sunduk. Örnek olarak acenteler için konfirmasyon zorlu bir noktaydı ve ilk kez Odamigo ile rekonfirmasyon hizmeti ortaya çıktı. Yani sağlayıcıdan gelen konfirmasyonun üzerine bir de ilgili rezervasyona 1 ya da 2 gün kala ekstradan bir kontrol mekanizması kurduk ve acentelerin rezervasyonlar ile ilgili olağan sıkıntılarını oldukça azaltmaya başladık. Yahut otel ürünümüz dışında verdiğimiz bir diğer hizmet olan uçak biletlerinde ağırlığı her yerden rahatça yapılabilen biletleme işlemleri yerine ulaşılması zor veya normal koşullarda imkansız olan hava yolları ve rotalara verdik. Türkiye’de SIP’i olmayan, biletlenemeyen hava yolları, SOTO biletlemeler, düşük maliyetli hava yolları gibi acentelere engeller, olumsuzluklar, pürüzler yaşatan noktalara çözümler getirdik. Kurulduğumuz günden itibaren heyecanımızı hiç kaybetmedik ve vizyonumuzu paylaşabileceğimiz, turizm sektöründe yetişmiş kişiler ile büyüdük. Büyürken asla “tamam” demedik, kendimizi geliştirip, daha iyi hizmet vermeye çalışmaktan asla taviz vermedik. Geldiğimiz bu noktada da en büyük amacımız seyahat acentelerimizin ihtiyaçlarına çözüm getirmek. Onların da bizim de büyüdüğümüz, geliştiğimiz bir yapı içerisinde tüm sektörün ilerlediğini görmeyi temenni ediyoruz.

Şu anda Odamigo, acentelere ne tür hizmetler vermekte?

Şu anda acentelere uçak ve tren biletlerinde, otel rezervasyonlarında online olarak yardımcı olmaktayız. HelpDesk ekibimizle ise acentelerin her an yanındayız. Online platformlar aracılığıyla yapılması zor olan her şeyi de mümkün kılmaya gayret ediyoruz. Bir yolcu için olay sadece bir otele gidip orada konaklamak değil, yolculuğun tamamı bir deneyim, bunun farkındayız. Bagajdan kahvaltı eklemeye, grup rezervasyonlarına, bir ailenin bebeği için yakınlarda bir eczane istemesine, gerek iş gerek eğlence amaçlı herhangi bir organizasyona katılmayı düşünen yolcu için gerekli olan veya istek belirtilen bir alanda herhangi bir düzenlemeyi yapmaya…

Hatta müşterilerinin konaklayacakları yerdeki bir konser yahut bir spor organizasyonu için bilet almaya kadar her anlarında acentelerin yanındayız…

Odamigo’nun rakiplerinden farkları nelerdir? Neden acenteler Odamigo’yu tercih etmeli?

Öncelikle, Odamigo Otel ile 410.000’den fazla oteli tek platformda görüntüleyebilir, harita üzerinde elleriyle koymuşcasına rahat arama yapabilirler. Kafalarına takılabilecek herhangi bir problem için her an HelpDesk ekibimize ulaşabilirler. Kurumsal yolcularına online teklif hazırlayabilirler. Rakiplerimizden bir diğer farkımız olarak; acenteler, Odamigo ile her otel rezervasyonlarında talep etmeseler dahi rekonfirmasyon hizmeti alırlar. Otel kısmımız için en büyük avantajımız yapılan işin güvenilir olması. A+ kalitede hizmet sunması.

“Acentelerin hizmet kalitesini artırırken zamandan tasarruf etmelerini sağlıyoruz.”

Müşterilerinin olabildiğince sıkıntıdan, problemden uzak bir seyahat deneyimi yaşaması bizim en büyük önceliğimiz ve acentelere otel kısmında sunduğumuz en büyük avantajın bu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca tek buton yardımı ile Amadeus’a ghost PNR yazımını sağlayarak acentelerin müşterilerine seyahat programlarını daha rahat hazırlamasına yardımcı oluyoruz. Yine aynı şekilde back-office entegrasyonları ile muhasebesel işlemlerde insan eliyle oluşabilecek hataları sıfıra indirip, işlemlerini çok daha hızlandırarak göz ardı edilmeye müsait zaman maliyetini düşürüyoruz. Sistemin birçok noktası aslında bunlara benzer çeşitli detaylarla dolu, rahatlıkla söyleyebilirim ki Odamigo ile çalışan bir acente diğer her şeyden önce hizmet kalitesini artırabilir ve zamandan büyük oranda tasarruf edebilir.

Bir de bilet kısmımız var tabii; acenteler uluslararası demir yollarına sadece Odamigo’dan ulaşabilir, böylelikle müşterilerine tren konforunu Odamigo güvencesiyle yaşatabilirler. Ülkemizde hala yeni yeni tanınmakta olan tren yolu ulaşımı aslında lokasyona göre uçağa kıyasla hem çok daha kolay, hem daha az vakit öldürücü hem de daha ucuz olabiliyor. Örneğin bir yolcu uçakla yolculuk yapacaksa öncelikle muhtemelen şehir merkezine biraz uzak kalan havalimanına gitmeli, üstelik kalkıştan bir süre de önce orada olmalı, bagaj ve güvenlik işlemlerini halletmeli ve beklemeli. Diğer yandan varış noktasında yeniden bagaj almak için beklemeli, sonra da yine şehir merkezinden uzak kaldığı için yeniden şehir merkezine yolculuk yapmalı. Birçok tren istasyonu şehir merkezinde bulunuyor ve metro hattına bağlı. Bu sebeple kalkışa az bir vakit kala istasyona kısa bir mesafeden ulaşıp, kalkış ve iniş noktalarında bekleme yaşamayıp vakitten kazanmak mümkün. Üstelik iş seyahatlerinde sürekli internet ve telefon bağlantısı, eğlence amaçlı seyahatlerde de manzara seyirleri cabası.

Uçak biletlerinde ise 250’den fazla düşük maliyetli hava yolunu aynı platformda bulmalarını sağlıyoruz. Diğer yandan sistemimizde veya herhangi başka sistemde bulamadıkları bir uçuş oldu diyelim, hemen helpdesk ekibimizle irtibat kurarak o uçuşa ulaşabilir, fiyat alabilir, biletleme yapabilirler. Elbette tek farkımız düşük maliyetli hava yolu sayısı değil. Bizim desteğimizle, diğer ülkelerin hava yolu şirketlerine yerel IATA fiyatlarıyla ulaşabilirler, sadece bir Türkiye acentesi değil adeta dünyanın her bir yanında şubesi veya iş ortağı olan acente olurlar. Yine bizim aracılığımızla SOTO biletlerde ise %40’a varan avantaj sağlayabilirler.

            “Uçaklar ve trenler bir arada”

Ve yeni duyurduğumuz, iki ulaşım yolunu aynı çatı altından buluşturan platformumuz Odamigo Tickets ile uçak ve tren biletlerini aynı yerden biletleyebilirler. Seçtikleri rotada hem uçak hem de tren seferlerini aynı anda, aynı ekranda görüntüleyip, böylelikle daha yaratıcı ve daha özel seyahat planları oluşturabilirler. Çeşitli ulaşım imkanları ile konaklama imkanını birleştirerek de belli paketlere bağlı kalmayıp kendi turlarını oluşturan acentelerimiz mevcut.

            “Odamigo Club Acentelere Ekstradan Kazandırıyor”

Bütün bunlara ek olarak alanında öncü olan Odamigo Club programımız sayesinde seyahat acentesi çalışanları artık her online işleminde puan kazanıyor ve bu puanları diledikleri gibi harcıyor. Herkes gibi biz de bir türlü puan biriktirilemeyen, birikse de kullanması zor olan, kullanılsa da yüzlerce alımdan sonra basit bir ödülle geçiştiren sistemlerden bıkmıştık. Bu sebeple geniş yelpazeli, herkesin rahatça kullanabileceği, gelişen bir sistem olarak Odamigo Club’ı sunduk. Şu ana kadar oldukça olumlu tepkiler alındı. Odamigo Club daha da gelişerek yoluna devam ederken acentelere ekstradan bir gelir de sağlıyor.

Odamigo’da herhangi uluslararası bir yatırım var mı? Gelecekte planlanan ülke açılımları olacak mı?

Odamigo, Türkiye’de yerleşik ve %100 Türk sermayesi ile kurulmuş bir firma. Özellikle son dönemlerde seyahat acentelerini ziyaret ederek hizmet vermek için didişen pek çok yabancı oyuncudan farklı olarak Türkiye’de vergilerini veren ve Türk olmanın sorumluluklarının farkında olan bir firma. Hali hazırda yurt dışında doğrudan ya da partnerleri aracılığıyla faaliyet gösterdiği ülkeler olmakla birlikte bu noktada ilerleyen günlerde farklı yatırımlar da söz konusu olacak.

B2B platformların geleceğini nasıl görüyorsunuz? Özellikle son dönemde kurumsal pazarda oldukça büyük bir hareketlilik var?

Küçücük bir odada bacası tıkalı yanan bir şömineden gelen dumanın gözgözü görmeyecek ve nefes almayı güçleştirecek şekilde yayıldığını ve B2B platformların birbirlerinin omzuna basıp yükselerek kendilerini bu odada acentelere göstermeye çalıştıklarını gözlemliyorum.

            “Doğal seçilim kaçınılmaz”

Zaman içinde doğal seçilimin kaçınılmaz olduğu kanaatindeyim. Nitekim bazı örneklerini gördük, görmekteyiz. Öncelikle ülkemizin istatistiki değerler açısından çok cezbedici olması yabancı firmaların bu alanda Türkiye’ye ilgi duymalarını sağlıyor. Aynı şekilde komple çözüm sunduğunu düşünen ve hızlıca hazırlanmış natamam yazılımlara yatırım yapan firmalar birbirlerinin satış temsilcilerini almaya gayret ederek portföy transferi yaptıklarına inanıyorlar. Bir taraftan da hesap edilmemiş büyük yatırımlar, indirimler ve gerçekçi olmayan kick back sözleşmeleri sürdürülebilir olmamaları yönüyle doğal seçilimi tetikleyici unsurların başında geliyor. Kanımca, seyahat acenteleri tercihlerini yaparken pek çok kriteri bir arada bulundurarak karar vermeliler. Kısa vadeli tutundurma taktikleri ile gözlerinin boyanmasına müsade etmemeli ve zor kazandıkları müşterilerini heba etmemeliler. İyi bir teknoloji; hızlı ve kaliteli, zor zamanda da yanlarında olan bir helpdesk, Türkiye’den, merkez bankası kurları ile faturalama, yurtiçi otellerde %8 KDV uygunluğu, en geniş içerik ve elbette rekabetçi fiyatları her zaman kararlılıkla talep etmeliler. Ancak ve ancak bu şekilde sektör kazanacak ve seyahat acenteleri son tüketici yani yolcunun memnuniyetini yükseltirken ihtiyaçlarının tamamını eksiksiz giderebilecektir.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Şimdiye kadar Türkiye’nin değişik şehirlerinde sadece ürünümüzü tanıtma amaçlı olmayan ama sektörün bilinçlenmesi ve gelişmesi amacıyla eğitim konseptli toplantılar organize ettik. Ayrıca ben de şahsen, seyahat acentelerine özellikle kurumsal seyahat hizmetlerinin kurgulanması, optimize edilmesi ve tasarruf sağlanması konusunda eğitimler ve danışmanlık vermekteyim. Bu ve bunun gibi olası ihtiyaçlarda acentelerin yanında olduğumuzu ve olacağımızı ilave etmek isterim. Biz ya da bir başka b2b platformu tercih edeceklerinde dikkat etmeleri gereken hususların neler olduğunu şeffaf ve tarafsız bir şekilde dile getirmeye çalıştık, çalışacağız. Bu kriterleri yerine getirmekte eksik kaldığımız anda rekabetçi piyasa bizi merkezkaç kuvvetinin yaptığı gibi dışarıda tutacaktır. Bunun bilinciyle hareket etmeye devam edeceğimize söz veriyoruz.

Vakit ayırdığınız ve güzel sohbetiniz için çok teşekkürler.

Ücretsiz Uçak Bileti Kazanmak İster Misiniz?

Bu röportajı gerçekleştirdiğimiz Levent Apaydın’ın kurucu yöneticisi olduğu Odamigo’dan Pegasus Hava Yolları uçak bileti kazanmak için tıklayın.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!