New York’u New York City Pass ile Gezin

New York her yıl yaklaşık 40 milyon meraklı turiste ev sahipliği yapan ve dünyanın en çok merak edilen şehirlerinden biri ve bu milyonlarca kişinin sadece bir yılda bu şehri merak edip geliyor oluşu dahası bu rakamın hemen hemen her yıl yakalanabiliyor olması bunca insanın bir bildiği olduğunu düşündürüyor.

Herkesin ilgi alanı ve eğlence anlayışı farklıdır buna rağmen New York’a gelen herkes kendine hitap eden bir şeyler bulabiliyor. Dünyaca ünlü müzeler, müzikaller, parklar, dönemsel aktiviteler ve daha sayamayacağım onlarcası dört mevsim bu şehirde meraklılarını bekliyor.

Özellikle tatil yapmak söz konusu olduğunda yola çıkmadan evvel yapılması gereken zorunluluklar, Türkiye’den New York’u gezmek için yola çıkacak bir turistin henüz vize aşamasındayken cüzdanını açmaya başlaması gerektiğini gösteriyor. Uçak biletlerinin oldukça pahalı oluşu, lojistik olarak elverişli yerlerde bulunan otellerin yüksek fiyatları, gezip görülecek yerlerin hemen hemen hepsine belirli bir ücret karşılığında alabileceğiniz biletlerle giriliyor olması… vb sebeplerle pembe hayallerle başlayan New York tatilinizde kendinizi evdeki hesabı çarşıya uydurmaya çalışırken bulmanız çok mümkün.

Ancak birçoklarının da söylediği gibi Amerika fırsatlar ülkesi. Ne yapması gerektiğini bilenler, masraflarını bunu bilmeyenlere oranla yarı yarıya düşürebilirler. İşte burada bu şehri gezmek için en ucuz yöntem olan New York City Pass devreye giriyor.

Peki nedir buNew York Pass ? 

New York City Pass, New York turistleri için özel hazırlanmış bir gezi kartı olarak özetlenebilir. Yaklaşık 70 New York aktivitesine sadece kartınızı göstererek ve ekstra ücret ödemeden katılabilirsiniz. Kartın beraberinde size verilecek olan rehber kitapçıkta programa dâhil tüm yer ve aktiviteler detaylarıyla anlatılmış. Hatta yol ve adres bilgileri de eklenerek işiniz daha da kolaylaştırılmış. Bu kartın bir diğer güzel yanı ise tamamen özgür oluşunuz. İstediğiniz yere istediğiniz saatte giderek hakkınızı kullanabilirsiniz. Tatil programınızı yapmanızda size son derece yardımcı olacağını düşündüğüm bu kartın bütçenize uygun farklı seçenekleri de mevcut.

New York Pass nereden ve nasıl alınır?

Resmi internet sitesinden bu kartı kolayca satın alabilirsiniz. 1, 2, 3 ve 7 günlük olmak üzere farklı sürelerde geçerli olan alternatiflerden size uygun olanını seçmeniz yeterli.

Satın alma işleminin ardından kartınıza ulaşmanın iki farklı yolu var, dilerseniz ek bir ücret ödeyerek kapınıza kadar gelmesini sağlayabilirsiniz. (Türkiye’ye kargolanması için yaklaşık 25 dolar ödemeniz gerekmekte.) Ekstra ücret ödemek istemiyorsanız ya da kargoyu bekleyecek vaktiniz yoksa faturanızın çıktısını alarak New York Times Square’de bulunan Gray Line New York Visitor Center’a bizzat giderek fatura çıktınızı göstermeniz kartınızı almanız için yeterli. (Gray Line New York Visitor Center, Times Square’de bulunan bir ziyaretçi merkezidir ve 8. Caddede 47. Ve 48. Sokaklar arasında bulunur.)

Gelelim bu karta sahip olmanın bedeline. 

 • 1 günlük New York Pass: 85 dolar
 • 2 günlük New York Pass: 130 dolar
 • 3 günlük New York Pass: 180 dolar (sık sık indirime girerek 153 dolara kadar düşer)
 • 7 Günlük New York Pass: 230 dolar (sık sık indirime girerek 200 dolara kadar düşer)

4-12 yaş aralığındaki çocuklarınız için makul indirimlerde uygulandığını bilmenizde fayda var.

New York City Pass ile neler yapılır?

Seçiminizi yaparken işinizi kolaylaştırmak adına New York’a gelen herkesin görmeyi en çok istediği başlıca yerlerin yasal giriş bedellerini inceleyelim.

 • Empire State Building: 31$
 • American Museum Of Natural History: 25$
 • The Metropolitian Museum Of Art: 25$
 • Moma (The Museum Of Modern Art): 25$
 • Top Of The Rock: 25$
 • Guggenheim Museum: 22$
 • Statue Of Liberty&Ellies Island: 17$
 • Circle Line Cruises: 34$
 • Madame Tussauds: 39$
 • NBC Studio Tours: 24$

Yapabilecekleriniz arasından bu en popüler 10 alternatifi kartınız olmadan yapmak isterseniz ödemeniz gereken toplam bedel bir kişi için 267$’ı buluyor. Bu saydıklarımın dışında kalan onlarca seçeneği de değerlendirdiğinizi düşünürsek ciddi bir kar elde ettiğiniz çok açık.

Central Park’ta bisiklet turu, tarihi Harlem turu, New York Botanik Bahçesi, Yankee Stadı turu ayrıca Brooklyn ve Bronx turları (müzeler dâhil)… New York Pass sayesinde ekstra ücret ödemeden görebileceğiniz yerler arasında yer alıyor. Kartınızla beraber sahip olabileceğiniz toplamda 176 sayfaya ulaşan rehber kitapçığınızda zevk ve önceliklerinize göre yapabileceklerinizin listesini bir arada görebilirsiniz.

New York Pass’in resmi internet sitesini açtığınızda bir alternatifiniz daha olduğunu göreceksiniz. Hop-on Hop-off Bus Tour (Hop-on Hop-off otobüs turu) adı verilen bu paket New York Pass kartınızla gezdiğiniz yerler arasında gidip gelirken işinizi kolaylaştırmayı hedefliyor. Üzeri açık ve çift katlı otobüslerle yapacağınız bu yolculuk sayesinde günün her saati yoğun olan metro istasyonlarının karmaşasından ve yabancı olduğunuz hatlarda doğru metroyu bulma telaşından kurtulabilirsiniz. Ayrıca bir yerden bir yere giderken farkında olmadan geniş çaplı bir şehir turu da yapmış olacaksınız. Tabi bu ekstra hizmeti tercih ederseniz ekstra bir de bedel ödemeniz gerekecek.

 • 2 günlük New York Pass + Hop-on Hop-off Bus Tour: 145$
 • 3 günlük New York Pass + Hop-on Hop-off Bus Tour: 215$
 • 7 Günlük New York Pass + 3 günlük Hop-on Hop-off Bus Tour: 265$

4-12 yaş aralığındaki çocuklarınız için makul indirimlerde uygulandığını bilmenizde fayda var.

Bu şirin otobüsleri günün her saati yollarda görebilirsiniz. Bu paketi satın aldığınızda resmi güzergâhı ve kalkış saatleriyle ilgili detaylı bilgi içeren bir de rehber kitapçığınız olacak. Böylece bir yerden bir yere giderken bu otobüsleri kolayca bulabilirsiniz.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!